İlk kez sinemayla buluştular

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin işbirliğiyle hazırlanan “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi kapsamında Bartın’da 3 bin 850 öğrenci sinemayla buluşacak.

İlk kez sinemayla buluştular Güncel

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin işbirliğiyle hazırlanan “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi kapsamında Bartın’da 3 bin 850 öğrenci sinemayla buluşacak. Öğrencilerde ve toplumda milli ve kültürel değerler yönünden farkındalık oluşturmak, anı kültürü oluşturmak ve çevresine duyarlı bireyler yetiştirmek amacıyla hazırlanan projede geçen yıl Bartın’da   3 bin 500 öğrenci sinemayla buluşurken bu yıl sinemayla buluşacak öğrenciler, 31 Ekim’e kadar Dervişoğlu sinemalarında Ayla, Ertuğrul 1890, Son Mektup, Doru, Bizim Köyün Şarkısı isimli filmleri izleyecek.

Dursun: “Sinema estetik açıdan dünyayı yorumlar”

Proje çerçevesinde sinemayla buluşan öğrencileri yalnız bırakmayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun “Sinema gerçek ve gerçek olması mümkün olan bir olayın beyaz perdeye aktarılmasıdır. Güzel sanat dallarından biri olan sinema toplumdaki insanların sosyalleşmesi açısından önemli bir kaynaktır. Sinemada insanların başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Bu olaylar herkesin başından geçebilmektedir. İnsanlar bu olaydan ders çıkarır. Kişi ne kadar uzun yaşarsa yaşasın hayatta her şeyi öğrenmesi mümkün değildir. Kişi başkalarının tecrübelerinden ders çıkarır. Sinema sayesinde hayata daha farklı gözle bakmayı öğrenir, estetik açıdan dünyayı yorumlar” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam