Meme kanserinde mücadelede erkan tanı önemli!

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Meme Sağlığı Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Meme kanseri ile mücadelede en önemli noktanın erken tanı olduğunu vurgulayan Koç, kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gerektiğini söyledi.

Meme kanserinde mücadelede erkan tanı önemli! Güncel

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Meme Sağlığı Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olduğunu dile getiren Koç, “Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Kanser hücreleri meme dokusu dışına çıktığında, öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerini tutmaktadır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşması, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir” dedi.

İşte belirtileri!

Meme kanserinin belirtilerini de sıralayan Koç şöyle devam etti:

“Meme kanserinin belirtileri; memede ele kitle gelmesi, memeden kendiliğinden akıntı gelmesi (bulanık ya da kanlı), meme başında çekilme, meme derisi üzerinde çekilme, memede anormal ve tek taraflı büyüme, ödem, kızarıklık, meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması ve memede daha önce olmayan gözle fark edilebilen herhangi bir değişikliğin olması sıralanabilir.

Mücadelede erken tanı önemli

Meme kanseri ile mücadelede en önemli nokta erken tanıdır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar; 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi,  Sağlık personeli tarafından yılda bir yapılan klinik meme muayenesi, 40 yaş ile 69 yaş arasında 2 yılda bir yapılan mamografi (meme grafisi ) olarak sayılabilir.  Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde, vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır.

Riski azaltma yolları neler?

Dengeli ve düzenli beslenme, aşırı kilodan korunma, alkol ve sigara alışkanlığı varsa bırakma, 30 yaşından önce doğum yapma ve bebeğini emzirme, stresi kontrol etme, spor yapma ve düzenli olarak doktor muayenesinden geçip gerekli tetkikleri yaptırmakla meme kanseri riski azaltılabilir.

Meme kanseri taraması ücretsiz

İlimizde, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM)’de ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde Mobil Kanser Tarama Aracıyla erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak meme kanseri taraması yapılmaktadır. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezlerimizde 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere kalınbarsak (kolorektal) kanseri, 30-65 yaş arası kadınlara ise rahimağzı (serviks) kanseri taramaları yapılmaktadır.

Bilgilendirmeler ve etkinlikler…

Meme kanseri, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın kanseridir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim ayında  “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri”  yurt genelinde düzenlenmektedir.  İlimizde de bu amaçla etkinlikler ve bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır:

Umut kafe etkinliği  Müdürlüğümüz Kanser Birimi tarafından emziren anneler, gebe kadınlar  ve  müdürlüğümüzde çalışan kadın personellere yönelik olarak UMUT Kafede yapılan etkinlikte kadınlara Kendi Kendine Meme Muayenesi, Meme Kanseri Tarama Metodları, Serviks Kanseri Taraması ve Kolorektal Kanserler ve Tarama Yolları konusunda bilgilendirme eğitimi yapılmıştır.

Cumhuriyet Meydanında stant

Etkinlik öncesinde kanser konusunda farkındalık mesajı yer alan bez afiş İl Sağlık Müdürümüzün de katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüşte açılarak konuya halkımızın dikkati çekilmeye çalışılmıştır. Stant ve el broşürü dağıtımı: İlimiz Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi işbirliği ile ilimizde pazar kurulma günü olan 12 Ekim 2018 Cuma günü Cumhuriyet Meydanında Meme Kanseri ve diğer kanserlerle ilgili bilgilendirme notlarının yer aldığı el broşürlerinin, şapkaların, kitap ayraçlarının, magnetlerin ve üstünde kanserle ilgili mesajların yer aldığı balonların bulunduğu materyallerle  bir stant açılmıştır.

Tüm ay etkinlikler devam edecek

Etkinlik süresince gerek standımızı ziyaret eden gerekse pazar yerinde bilgilendirme yaptığımız herkese; “Meme kanserinin farkındayım” anlamını taşıyan pembe kurdeleler takılmıştır.  Etkinlikte personellerimiz tarafından meme Kanserini simgeleyen pembe, kolorektal (kalınbağırsak) kanserini simgeleyen mavi ve serviks (rahimağzı) kanserini simgeleyen yeşil renkteki şapkalar  kullanılmıştır. Müdürlüğümüz tarafından yapılan etkinlik ve farkındalık faaliyetlerimiz ay boyunca sınırlı kalmayıp tüm yıl boyunca Sağlık Müdürlüğü, KETEM, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri tarafından gerçekleştirilmeye devam edecektir.”                                                                            

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam