Oğuz, Kocaeli’nde Cumhuriyet Yol Koşusunda koşacak

Milli Maratoncu Turgay Oğuz, ekim ayında Kocaeli’nde yapılacak olan Cumhuriyet Yol Koşusunda 10 kilometrelik mesafede koşacak.

Oğuz, Kocaeli’nde Cumhuriyet Yol Koşusunda koşacak Spor

Milli Maratoncu Turgay Oğuz, ekim ayında Kocaeli’nde yapılacak olan Cumhuriyet Yol Koşusunda 10 kilometrelik mesafede koşacak. Oğuz, yol koşusu öncesi Bartın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Antrenörü Sunay Yavuzarslan nezaretinde genç atletlerden Bartın Üniversitesi öğrencisi Furkan Gök, Cumhuriyet Lisesi öğrencisi Bozkurt Akdoğan, Bartın Üniversitesi öğrencisi Özge Çetin ve Bartın Lisesi öğrencisi şampiyon Seray Başaran ile yoğun bir şekilde antrenmanlarına devam ediyor.  Atletizmin dünyanın en zor sporlarından biri olduğunu ifade eden Oğuz, “Dünyanın en zor sporlarından biri olan atletizmde sporcu önce yaptığı bu sporu gerçekten sevecek. Ondan sonra başarının yolu ilk planda aileler çocuklarına destek verecek,  sonra okul yönetimi başarılı sporcusuna antrenmanlarını yapabilmeleri için destek verecek, yardımcı olacak. Ve devletin desteği olacak. Bartın’da devleti temsil eden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç başarılı sporcuların her zaman yanında.  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz de zaten sporun içinden gelen bir müdürümüz. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Antrenörü Sunay Hoca’da Ağrı bölgesi eski atletlerinden. Burada sporcunun başarılı olabilmesi için yaptığı bu sporu sevecek, ondan sonra ailesi ve okul yönetimi çocuğunu ve öğrencisini antrenmanlarını yapabilmesi için gereken yardımı yaparlarsa başarı gelir” dedi.

“Atletizmi toplum olarak çocuklarda sevdirmeliyiz”

Koşunun zor olduğu kadar ilk zamanlar sıkıcı geldiğini dile getiren Oğuz, “Günümüzde mesela; bisiklet, futbol, voleybol, basketbol, yüzme, tenis sporu zevklidir.  Her sporcu tarafından severek yapılır. Ama koşu çok zor olduğu kadar ilk zamanlar çok sıkıcıdır. Mesela stadyumda koşan öğrenciler, “Hocam, koşuyoruz, koşuyoruz hep aynı yere geliyoruz” diyebiliyorlar. Ama sporun temeli olan atletizmi  toplum olarak çocuklara sevdirebilirsek ondan sonra zaten kendileri bu sporu bırakmaz. Mesela ben 12 yaşında başladım ve 50 senedir koşuyorum. Yani yarım asır.  Günde ortalama 25 kilometreden gerisini siz hesaplayın. Türkiye’de bayanlar zor şartlarda spor yaptığından eğer yapabilirlerse erkeklere oranla başarı daha yüksektir. Mesela benimle idman yapan ‘şampiyon’ lakaplı 16 yaşındaki Seray Başaran atletizmi aşırı seviyor. Okulunun da ona yardımcı olacağından eminim. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Antrenörü Suna Hocam da zaten gerekeni yapıyor. Geriye bir tek ailesi kalıyor. Onlarda “Tamam” derse Seray önümüzdeki senelerde lakabı gibi şampiyon olacaktır” şeklide konuştu.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam