Bankoğlu’ndan Eşit Temsilcili İçtüzük Komisyonu çağrısı

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda "İçtüzük Değişiklik Teklifi" hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında kuvvetler ayrılığının önemine değinen Bankoğlu, siyasi parti gruplarının eşit sayıda temsilciye sahip olduğu bir İçtüzük Komisyonu kurularak bu çatı altında örnek bir mutabakata imza atma çağrısında bulundu.

Bankoğlu’ndan Eşit Temsilcili İçtüzük Komisyonu  çağrısı Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, İçtüzük Değişiklik Teklifinin 13. Maddesi hakkında bir konuşma gerçekleştirerek düzenlemeye dair hukuki görüşlerini sundu. Bankoğlu konuşmasında kuvvetler ayriliği ilkesi ile yasamanin yürütme üzerindeki denetim fonksiyonuna ilişkin hükümetin hatali uygulamalarda bulunduğunu ifade ederek, “OHAL koşulları altında kabul edilen bir Anayasa Değişikliğinin meşru olduğunu söyleyebilir miyiz? Sürdürülemezliği apaçık ortada olan bu yeni düzende, sözlü soru uygulamasının kaldırılması, AKP hükümetinin güçlü yasama savının neresinde kalmaktadır? Tam aksine, Meclisin denetim yetkisi zayıflatılmış değil midir?  İçtüzük Değişikliği’nin, Anayasa Değişikliği Teklifi’nin yayımı tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde yapılmasını öngören Anayasa Geçici Madde 21/B’ye uyulmamıştır. Bu, Anayasa ihlali değil midir?” sorularını yöneltti.

“Daha kapsayıcı bir düzenlemenin hayata geçirilmesini diliyorum”

Hangi surette olursa olsun yasama faaliyetlerindeki çok sesliliğin azaltılmaya çalışılmasının, Meclisin kendi çalışmalarını sekteye uğratması anlamına geleceğini kaydeden Bankoğlu, mevcut durumda Anayasa ve öngördüğü sistemin sürdürülemez olduğunun açık olduğunu belirtti. İçtüzük Değişiklik Teklifinin 13. Maddesinin Anayasa Komisyonu'na getirilen ilk halinin, özellikle Dışişleri Komisyonuna kanun teklif etme yetkisi verilmesi anlamında sakıncalı olduğunun altının çizen Bankoğlu, "Uluslararası Antlaşmalara Dair Kanun Teklif etme yetkisi, müzakere ve uzlaşı yoluyla daha iyi bir noktaya gelmiştir. Ancak bu maddenin de “ehven-i şer” / "kötünün iyisi" olduğuna dair fikrimizi, Genel Kurulumuz nezdinde de dile getiriyorum. İçtüzük metnine yönelik esaslı çalışmalar yapıldığında, daha kapsayıcı bir düzenlemenin hayata geçirilmesini diliyorum. Gelin, siyasi parti gruplarının eşit sayıda temsilciye sahip olduğu bir İçtüzük Komisyonu kuralım ve bu çatı altında örnek bir mutabakata imza atalım” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam