Kuledeki 5 günlük eylem sona erdi

Hattat Holding Enerji ve Maden A.Ş(HEMA) tarafından işten çıkarılan ve 5 gündür maaş ve tazminat haklarını alamadıkları için Amasra HEMA- 3 kuyusundaki asansör kulesinde yaklaşık 65 metre yükseklikte eylem yapan Bülent Çevik ve Serdar Aslan şirketin alacaklarını yatırmasıyla eylemlerine son vererek kuleden indi. Eylem süresince arkadaşlarına destek olan diğer işçiler, Çevik ve Arslan’ı kuleden indiklerinde aşağıda karşılarken HEMA’nın işten çıkarılan 209 işinin maaş alacaklarının bir kısmının da ödemesini gerçekleştirdiği öğrenildi.

Kuledeki 5 günlük eylem sona erdi Güncel

Hattat Holding Enerji ve Maden A.Ş(HEMA)  tarafından işten çıkarılan ve 5 gündür maaş ve tazminat haklarını alamadıkları için Amasra HEMA- 3 kuyusundaki asansör kulesinde yaklaşık 65 metre yükseklikte eylem yapan Bülent Çevik ve Serdar Aslan şirketin alacaklarını yatırmasıyla eylemlerine son vererek kuleden indi.   Çevik ve Arslan’ı kuleden indiklerinde aşağıda eylem sürecince  onları biran olsun yalnız bırakmayan ve kendileri gibi işten çıkarılan diğer işçi arkadaşları ve Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şubesi Başkanı Ertan Kaya ile şube yöneticileri karşıladı. Çevik ve Arslan aşağıya indiklerinde ise sağlık kontrolünün yapılması amacıyla Amasra İlçe Devlet Hastanesine götürüldü. İşçilerin hastanede kontrolünün yapılmasının ardından sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.  İşçileri hastanede GMİS Amasra Şubesi yöneticileri ve işçi arkadaşları da yalnız bırakmadı.

Arslan: “ İsteklerimizin sadece 3’te 1’ine ulaştık”

Hastanede kontrolü sonrasında ifadeleri alınmak üzere Amasra İlçe Emniyet Amirliğine götürülen işçiler,  buradaki işlemlerinin sona ermesinin ardından çıkışta kısa bir açıklamada bulundu.  Serdar Arslan, “Eyleme başlarken amacımız belliydi. Ücretlerimizi alabilmek için kuleye çıktık. Maalesef böyle sonuçlandı. İstediğimiz gibi gitmedi. İsteklerimizin sadece 3’te 1’ine ulaştık. Bu yüzden üzgünüz” derken Bülent Çevik ise “Bu süreç hiç kolay olmadı. Kulede geçirdiğimiz 5 gün bizim için zor oldu. Bizim gibi arkadaşlarımız için de zor olduğunu biliyoruz. Sonuçta aldığımız bir karar vardı. Biz de bu karara arkadaşlarımızla birlikte uyduk. Hep birlikte alınan bir karardır ve bu kararın da arkasında durduk. Bizim amacımız bu değildi. Herkesin alacaklarının tamamını alması, bu kazanımı elde etmesiydi. Ama şirketle yapılan görüşmeler ve bizim arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda bunun şuanda bizim için yeterli olduğu kararıyla eylemimize son verdik” ifadelerinde bulundu.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam