Sendika devreye girdi, eylem sona erdi

Hattat Holding Enerji ve Maden A.Ş’de (HEMA) çalışan Genel Maden İşçileri Sendikası’na (GMİS) üye beyaz yakalılarla birlikte toplam 160 işçi yaklaşık 70 gündür maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Tarlaağzı HEMA-1 kuyusunda eylem başlattı. Sabah saatlerinde başlayan eylem GMİS Amasra Şubesi’nin devreye girmesiyle sona erdi. Şirket yetkileriyle görüştüklerini ifade eden GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya şirketin işçilerin maaşlarını önümüzdeki hafta yatıracağını kendilerine ilettiğini söyledi.

Sendika devreye girdi, eylem sona erdi Güncel

Hattat Holding Enerji ve Maden A.Ş’de (HEMA)  çalışan Genel Maden İşçileri Sendikası’na (GMİS) üye 105 maden işçisi ve beyaz yakalılarla birlikte toplam 160 işçi yaklaşık 70 gündür maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Tarlaağzı HEMA-1 kuyusunda eylem başlattı.  Sabah saatlerinde başlayan eylem  GMİS Amasra Şubesi’nin devreye girmesiyle kısa zamanda sona erdi. Eylem haberini alan GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve sendika yöneticileri bir başka eylemin olduğu Amasra HEMA-3 kuyusundan Tarlaağzı’na geldi. Burada ilk önce işçilerle görüşen GMİS sonrasında şirket yetkileriyle görüşme gerçekleştirdi. Başkan Kaya şirket yetkililerin bu görüşmede işçilerin içeride biriken maaş alacaklarını bu hafta yatıramayacağını ancak önümüzdeki hafta içerisinde yatıracağını kendilerine ilettiğini söyledi. İşçiler, şirket yetkililerinden bu sözü aldıktan sonra ise eyleme son verdi.

“Kuledeki işçilerin alacaklarının tamamı yatırılacak”

HEMA’da hala çalışan ve sendikaya üye olan işçilerin maaş alacaklarını alabilmesi için İŞKUR ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gerekli yazıları yazdıklarını dile getiren Kaya bu konudaki girişimlerin devam ettiğini kaydetti. Kaya, bir başka eylemin olduğu Amasra HEMA-3 kuyusundaki son durumla ilgili ise “Şirket yetkilileri Genel Merkezimizin ve bizlerin de devreye girmesiyle işten çıkarılan 209 işçi kardeşimizin maaş alacaklarının 2 bin TL’sini bugün (Dün)  geriye kalan kısmın ise taksitler halinde 25 gün içerisinde ödeneceğini söylediler. Ayrıca 5 gündür  kulede 65 metre yükseklikte eylem yapan Bülent ve Serdar kardeşimizin maaş ve bayram ikramiyeleri için kıdem ve ihbar tazminatlarının da tamamını yatıracaklarını ifade ettiler” dedi.

“Arkadaşlarımızın ruh sağlığı bizim için daha önemli”

Kulede eylem yapan işçilerin sağlıklarının kendileri için daha önemli olduğunu dile getiren Kaya, “Arkadaşlarımız kulede gerçekten 5 gündür büyük bir mücadele örneği gösteriyorlar. 65 metre yükseklikte 5 gündür açık alanda durmak kolay değil. Orada bir nevi hapis hayatı yaşıyorlar. Ama yaptıkları her şey haklarını alabilmek için. Bizim için de önemli olan her şeyden önce onların hem ruh hem de bedensel sağlığı. Gerçekten arkadaşlarımızın orada psikolojileri gün geçtikçe daha da bozulmaya başladı. Biz onların ilk önce can güvenliğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Devletimizin bu kanayan yaraya el atması lazım”

Amasra’da 13 yıldır kanayan bir yara olduğunu ve artık bu kanayan yaraya bir dur denmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, “Amasra’da 13 yıldır kanayan bir yara var ve bu kanayan yaraya kimse dur demiyor. “11 bin kişiye istihdam sağlayacağım” diyen bu şirket, bırak istihdam sağlamayı mevcut çalıştırdığı işçisini bile mağdur ediyor. İşçi üzerinden hükümetimize mobbing uygulandığı gibi yine işçi üzerinden oyunlar oynanarak kredi alınmaya çalışıyor. Artık devletimizin bu duruma bir el atması lazım” ifadelerinde bulundu.

“Bu kömürü özel sektör çıkaramıyorsa TTK çıkarsın”        

Amasra’da özel sektörün yanında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) gerçeği olduğunu da kaydeden Ertan Kaya, “Burada özel sektörün yanında bir de TTK gerçeği var. Ülkemizin zor zamanlardan geçtiği, cari açığın milyon dolarlar olduğu ve cari açıkta en büyük payın enerjiye ait olduğunun söylendiği bir dönemde artık TTK gerçeği fark edilmeli. Eğer bu işi burada özel sektör yapamıyorsa Amasra B sahası TTK’ye verilsin ve TTK bu işi yapsın. Burada 480 milyon ton gibi kömür rezervi var. Bu rezerv devlet eliyle çıkarılıp neden ekonomiye kazandırılmasın? Özel sektörün geldiği ve özek sektörde çalışan işçinin durumu ortada” dedi.

“TTK’ye verilirse TTK istihdam sağlayacaktır”

Amasra B sahasının TTK’ye verilmesi durumunda özel sektörden belki de daha çok istihdam sağlanacağını ve işçi çıkarımlarının olmayacağını söyleyen Kaya, “Burası devlete geçtiği yani TTK’ye verildiği takdirde burada daha çok istihdam sağlanacaktır. Aynı zamanda devlet özel sektör gibi ekonomik nedenleri gerekçe göstererek işçi kıyımlarına da kalkışmayacağı için işçiler mağdur olmayacaktır. Bugün Amasra TTK sahasında 500 işçi çalışıyor ve bir işçi günde 3 ton kömür çıkarıyor. Buraya bin 500 kişi işe alındığında bir işçinin günde çıkaracağı ton en 5 olacaktır. TTK’ye imkanlar verildiğinde ve fırsatlar tanındığında bu işi en iyi TTK’nin yapabileceğini herkes görecek” şeklinde konuştu.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam