Halk Otobüsleri-Esenyurt kavgası öğrenciyi vurdu

Bartın Özel Halk Otobüsleri ve Esenyurt dolmuşçuları arasında yaşanan gerginlik tehditleşme boyutlarına ulaşınca Bartın Halk Otobüsü şoförleri Bartın Üniversitesi Kutlubey Yazıcılar Kampüsüne girmeme kararı aldı. Halk Otobüsleri ile Esenyurt dolmuşçuları arasındaki tartışmanın mağduru ise öğrenciler oldu. Öğrencilerden bazıları Kemerköprü Meydanından Esenyurt dolmuşları ile Kutlubey Yazıcılar Kampüsüne gitmeye çalışırken bazıları da gruplar halinde taksi tutarak derse yetişmeye çalıştı. Özel Halk Otobüsleri Başkanı Zekai Özdemir can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle seferleri durduklarını açıkladı. Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifi de yaptığı açıklamada “Galeyana gelmeyin” dedi.

Halk Otobüsleri-Esenyurt kavgası öğrenciyi vurdu Güncel

Bartın Üniversitesinin yeni kampüsü olan Kutlubey Yazıcılar Kampüsüne öğrenci taşımacılığı Bartın Belediyesine bağlı Özel Halk Otobüsleri ve Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifine bağlı  Esenyurt Dolmuşları tarafından gerçekleştiriliyor. Özel Halk Otobüsü şoförleri ve Esenyurt dolmuş şoförleri arasında geçen yıl da dahil olmak üzere sıkça yaşanan gerginlik her iki tarafın başkanlar nezdinde yaşadığı tartışmanın ardından doruğa tırmandı. Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Ali Öztürk, Özel Halk Otobüsleri Başkanı Zekai Özdemir’in direksiyon koltuğunda olduğu servis aracına bindi ve Özdemir’le hararetli bir konuşma içerisinde girdi. Konuşma sırasında gerilen ortam halk otobüsü içerisindeki öğrencilerin de korku dolu anlar yaşamasına neden oldu.

 Her iki durak başkanları tartıştı olan öğrenciye oldu

 Özel Halk Otobüsünün güvenlik kamera görüntülerine de yansıyan olayın ardından Özel Halk Otobüsü Şoförleri Kutlubey Yazıcılar Kampüsüne girmeme kararı aldı. Bu kararın ardından şehir merkezinden kampüse gitmek için özel halk otobüsleri durağına gelen öğrenciler servislerin kampüse gitmediğini öğrenince ne yapacaklarını şaşırdı. Bazı öğrenciler Kemerköprü mevkiinden kalkan Esenyurt Minibüsleri ile kampüse ulaşım sağlarken bazı öğrenciler ise kampüse gitmek için gruplar halinde taksi tuttular.

Özdemir: “Kampüs seferlerimizi  durdurduk”

 Özel Halk Otobüsleri Başkanı Zekai Özdemir daha önceki tarihlerde aracının lastiklerinin de kesildiğini ifade ederek “Yaşadığımız olaylar artık kontrolden çıktı. Birçok arkadaşımız tehdit ediliyor. Biz devletin himayesinde kamu hizmeti ve ticaret yapıyoruz. Tabi ki kamu hizmeti önceliğimiz. Yeri geliyor boş gidip boş dönüyoruz. Bugün yaşadığımız olayın ardından kampüs seferlerimizi  durdurduk. İnsanların mağdur olmasını istemiyoruz ama her gün 5-6 kez bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Can güvenliğimiz olmadığı için seferleri durdurduk. Bu işin çözülmesini istiyoruz” dedi.

 “Hiçbirimizin can güvenliği yok”

 Özdemir açıklamasının devamında Esenyurt minibüsleri ile aynı bölgede çalışmaktan sıkıntı duymadıklarını ancak yaşanan gerginliğin toplumsal bir boyuta dönüştüğünü ve öğrencilere de yansıdığını aktararak “Biz onlarla çalışmaktan yana sıkıntı duymuyoruz. Barışın sağlanmasını istiyoruz. Daha önce de yaşadığımız olaylarla ilgili birçok kez uzlaşma sağlanması için çağrıda bulunup başvurular yaptık. Bu işin sonu nereye varacak bilmiyoruz. Hiçbirimizin can güvenliği yok. Daha önceki yıllarda direksiyon başında yumruklanan arkadaşlarımız dahi oldu. Biz insan taşıyoruz. İşimizi yapmak istiyoruz. Bir an önce bu durum çözülsün istiyoruz” şeklinde konuştu.

Esenyurt Minibüsçüleri: “Galeyana gelmeyin”

Olayların basına yansımasının ardından Esenyurt Minibüsçüler Kooperatifi de açıklamada bulundu. “Galeyana gelmeyin” temennisinde bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere, Esenyurt Dolmuş Durağı işletmesi olarak 50 yılı aşkın süredir Bartın Merkez – Çatmaca (Cumhuriyet Mah.) - Şiremirçavuş Köyü – Gecen Köyü - Çeştepe Köyü- Kutlubeyyazıcılar Köyü – Esenyurt Köyü – Akmanlar Köyü istikametinde yolcu taşımacılığı yapmaktayız ve Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar kampüsü kuruluncaya kadar hiçbir kurum ve işletmenin müdahalesi olmaksızın kendi işimizi sorunsuz şikayetsiz ifa etmiştik.

 “Kampüs ve yurt alanları belediye mücavir alan dışı”     

Gün içerisinde, Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri, taraflarına yönelik tehditsel saldırıların olduğundan bahisle Kutlubeyyazıcılar kampüsü ve yurtlarına giden servis seferlerini durdurmuşlardır. Takdir edersiniz ki, Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar kampüsü ve yurtların bulunduğu alanlar mücavir alan dışı bölgelerdir ve belediyenin, Belediye Kanunu uyarınca mücavir alan dışına ulaşım hizmeti vermesi yasa dışı bir uygulamadır.

 “Yasal başvuruları yaptık”

Bunun dışında ilgili yönetmelik ve genelgeler uyarınca belediye sınırları dışında D4 yetki belgesi bulundurma, araçlara takograf takılması,  araç koltukları için ferdi kaza sigortası olması ve ayakta yolcu taşınmaması gerekmektedir. Ancak bu şartların hiçbirisi Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüslerinde mevcut olmayıp, tarafımızca bu hususlarda yasal başvurular yapılmıştır. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan ve oldukça yoğun olan bu güzergahta, belirtilen şartları taşımayan ve bu konuda da ısrarcı olan Halk Otobüsleri, bu usulsüz işlem ve eylemleriyle vatandaşın ve öğrencinin canı pahasına sadece para kazanma odaklı hareket etmekte olup, kamu yararı saf dışı bırakılmıştır.

 “İhbarlar asılsız”

Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsü işletmecileri her geçen gün yasa dışı işlemlerini artırmakla kalmayıp, asılsız ihbarlarla hem emniyet teşkilatını meşgul etmekte, hem de vatandaşların vakitlerini çalmaktadırlar.

“Herhangi bir tehdit  yapılmadı”

Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri işletmecilerine kooperatif üyelerimizce herhangi bir tehdit de yapılmamıştır, bu hususta yargı camiasında kesinleşmiş bir hüküm de bulunmamaktadır. Görüldüğü üzere, asıl psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalan Esenyurt Dolmuş Hattı ve şoförleridir. Halk otobüslerinin uygulamakta olduğu bu eylemin asıl amacı, başlatmış olduğumuz ve başvuracağımız yasal yollara karşı kamuoyunda duygu sömürüsü yaratmak suretiyle yalan yanlış beyanlarla kamuoyunun üzerimizde baskı yaratmasını sağlamak, fazla yolcu taşımacılığı olma ihtimaline binaen aleyhimize şikayet yoluna başvurarak ceza almamızı sağlamak, üniversite öğrencileri arasında da isyan çıkmasını sağlayarak yasa dışı ve tehlikeli eylem ve işlemlerine boyun eğmemizi sağlamaktır. Galeyana gelmemeniz temennisiyle, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

“Bartın Üniversitesi diye bir yer var ama öğrencisi yok. Neden mi?”

Her iki durak başkanının tartışmasıyla mağdur olan öğrenciler ise seslerini Twitter’dan duyurmaya çalıştı. İşte öğrencilerin attığı sitem ve eleştiri dolu bazı tweetler!

“- Bartın ekonomisine milyonlarca lira kazandıran öğrenciler okula bile gidemiyor.”

 “-O değil de otobüs geçmeyen bir yere niye üniversite kurarsınız. Kurdunuz taşıma planlaması neden yapmazsınız. Bartın Üniversitesi olmadı bu!”

 “-Bartın Üniversitesinin varlığını kabullenemeyip hala ilçe kafasında çalışma yürüten Bartın vatandaşları bu öğrenciye yazık. Biraz vicdan!”

 “-Bartın Üniversitesi diye bir yer var ama öğrencisi yok. Neden mi? Otobüs ve minibüs şoförleri kavga etti ve yolcu taşımayı bıraktılar...”

 “-Dalga mı geçiyorsunuz insanlarla çocuk gibi sizin kavganız yüzünden bu kadar öğrenci mağdur mu edilir? Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz, gelişen bir şehir olarak gösteriyorsunuz ulaşım rezalet boşu boşuna devamsız yazıldık.”

 “-Esenyurt ve belediye otobüslerinin saçma sapan rekabeti yüzünden bizler mağdur oluyoruz. Madem tüm öğrencilere yetebileceklerini düşünüyorlar o zaman her dakika otobüs kalkacak. Biz onlar yüzünüzden mağdur olmak istemiyoruz.”

 “-Bırakın neye bineceğini öğrenci kendi seçsin. Her şehirde minibüs, belediye araçları var kimse sizin yaptığınızı yapmıyor. Sonra Bartın niye gelişmiyor.”

 “-Ya bıktık artık şu Belediye-Esenyurt kavgasından. Çocuk gibi her yıl yaptığınız rekabet yüzünden olan bize oluyor.”

 “-Bu sorun bugün yarın sonuca varır peki bugün verdiğimiz 2 katı ücreti bize kim ödeyecek. Her sene aynı sorunla bizi başbaşa bırakıyorsunuz.”

 “-Adamlar tartışıyor seni okula götüren kimse yok. İste Bartın’dan nefret etme sebebim budur.”

 “-Şu rezilliği öğrenciye yaşatacak kadar büyük bir sorun dahi yok ortada. Belediye otobüsü ve esenyurt arasındaki kavganın sonucu öğrenciyi vuruyor. Derslerimize geç kaldık. Küçücük şehirde 2 otobüsle okulumuza gidiyoruz.”

 -Bartın küçücük bir şehir. Bu şehire bu kadar kaos fazla dostlarım.”

 “-Üniversite seferleri durdurulmuş durumda ve biz mağduruz günde 7 TL ne demek biz öğrenciyiz bu duruma acilen çözüm bulmanızı rica ediyorum öğrenciye mağdur edince elinize ne geçiyor”

 “-Dolmuş şoförleri kavga ediyor diye eğitimin aksamaya vardığı tek il olarak tarihe geçiyorsun Bartın.”

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam