Bankoğlu: “Kritik bir konuda çalışmalara başladık”

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni yasama yılının ilk "Anayasa Komisyonu" toplantısının, "İçtüzük Değişiklik Teklifi" hakkında gerçekleştirildiğini açıkladı. Bankoğlu Değişiklik Teklifi'nin sadece bir madde haricinde üzerinde uzlaşılarak Genel Kurul gündemine getirilecek olmasının hem ana muhalefetin etkinliğini gözler önüne sermesi, hem de ilerleyen günlerde yapılacak diğer çalışmalara da ışık tutması bakımından son derece önemli olduğunu söyledi.

Bankoğlu: “Kritik bir konuda çalışmalara başladık” Güncel

Türkiye Büyük Millet Meclisi ("TBMM") Anayasa Komisyonu üyesi olan CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, 1 Ekim tarihi itibarıyla Yeni Yasama Yılı çalışmalarına başladıklarını vurgulayarak Anayasa Komisyonu'nun gündemine dair " 27. Dönem 2. Yasama Yılı'nın ilk Anayasa Komisyonu Toplantısı'nı 04.10.2018 tarihinde gerçekleştirdik. İçinde bulunduğumuz Yasama Yılı'nda, Anayasa Komisyonu'nun ele aldığı ilk mesele ise "TBMM İçtüzük Değişiklik Teklifi" oldu.” dedi.  Aysu Bankoğlu, "İçtüzük"ün adeta "Meclis İşleyişinin Anayasası" biçiminde nitelendirilebileceğine işaret edip Anayasa Komisyonu olarak aslında ne kadar önemli ve kritik bir konuda çalışmalara başladıklarını vurguladı.

Son derece önemli”

"TBMM Başkanı tarafından getirilen Değişiklik Teklifi'nin yalnızca ama yalnızca Anayasa'ya uyum süreci anlamında birtakım "teknik düzenlemeler" içerdiği ifade edilmişse de iki gün gibi kısa bir sürede ortaya koyduğumuz yoğun çalışmalar sayesinde Teklif'in esas itibarıyla içeriğe dair de belli başlı yeni düzenlemeler içerdiğini ilk etapta tespit edip sakıncalı gördüğümüz hususların çerçevesini oluşturduk." şeklinde sözlerine devam eden Bankoğlu  Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmeler esnasında birkaç kez söz alarak "İçtüzük" değişikliklerinin bir mutabakat dâhilinde, "demokrasi" ile "hukuk devleti" kavramları öncelenerek ve Meclis'in çok sesli ortamına zarar getirilmeksizin hayata geçirilmesinin elzem olduğunun altını çizdi. Aysu Bankoğlu, ortaya koydukları haklı gerekçeler neticesinde, Değişiklik Teklifi'nin -sadece bir madde haricinde- üzerinde uzlaşılarak Genel Kurul gündemine getirilecek olmasının hem Ana Muhalefet'in etkinliğini gözler önüne sermesi, hem de ilerleyen günlerde yapılacak diğer çalışmalara da ışık tutması bakımından son derece önemli olduğunu belirtti. 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam