HEMA AMASRA SAHASINDA HAREKETLİ SAATLER

Hattat Holding Enerji ve Maden Ticaret A.Ş (HEMA) tarafından işten çıkarılan 204 işçinin arasında yer alan 2 işçi maaşlarını ve tazminatlarını alamadıklarını gerekçesiyle HEMA’nın Amasra sahasında bulunan 80 metrelik asansör kulesine çıkarak eylem başlattı. 50 metre yükseklikte eylem yapan işçiler, şirketin 52 günlük maaş alacakları ile kıdem ve ihbar tazminatını ödemesini isterken yine kendileri gibi işten çıkarılan yaklaşık 100 işçide kulenin altında toplanarak eylem yapan işçilere destek verdi. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, kulede eylem yapan işçilerde dahil olmak üzere işçilerin ödemeler yapılmadan eylemine son vermeyeceğini söyledi. Eylem yapan işçilerden Bülent Çevik’in babası Necati Çevik te durumdan hoşnut olmamasına rağmen çözüm buysa sonuna kadar oğlunun arkasında olduğunu kaydetti.

HEMA AMASRA SAHASINDA HAREKETLİ SAATLER Güncel

2 işçi kulede eylem başlattı

Hattat Holding Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’de  (HEMA) çalışan 204 işçi  ekonomik kriz gerekçesiyle yaklaşık 2 hafta önce işten çıkarılmıştı. Şirketten 52 günlük alacakları, tazminatları ve bayram ikramiyesi alacağı olan işçilerin durumu Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ve AK Parti İl Başkan Turhan Kalaycı tarafından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına da iletilmişti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcı Zafer Benli’yle yapılan görüşmede ise Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’ın işçilerin 52 günlük maaş alacaklarını  1,5 ay içerisinde kademeli olarak ödeyeceğini ifade ettiği ancak kıdem ve ihbar tazminatlarıyla ilgili bir zaman vermediği öğrenilmişti. GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ise görüşmenin kendilerini tatmin etmediğini belirterek işçi lehine istenilen sonucun çıkmadığının da sinyallerini vermişti.

50 metre yükseklikte eylem başlattılar

Bu görüşme sonrasında dün işten çıkarılan işçiler arasında yer alan Serdar Aslan ve Bülent Çevik şirketin Amasra’daki  HEMA 3 kuyusunda bulunan 80 metrelik asansör kulesine çıkarak eylem başlattı. Sabah saatlerinde yaşanan olayda işçilerin kuleye çıktığını fark eden şirketin güvenlik görevlileri durumu hemen güvenlik görevlilerine bildirirken olay yerine itfaiye ekipleri, ambulanslar ve çok sayıda emniyet mensubu sevk dildi. Arkadaşlarının 50 metre yükseklikte eylem başlattığını duyan işçiler,  Arslan ve Çevik’e  destek vermek için kısa zamanda olay yerine geldi. Kulenin altında toplanan yaklaşık 100 işçi olayları yakından takip ederken  GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve şirket yetkilileri gelişmeleri yerinde takip eden isimler oldu.

Ödemeler yapılmadan inmeyeceklerini söylediler

İşçilerin kuleden inmesi için işçilerle görüşen emniyet mensupları ise  işçilere kuleden inmelerini ve sorunun görüşmelerle sonuçlandırılması yönünde talepte bulundular. İşçiler daha önceki süreçlerde de gerek siyasi partiler, gerek il başkanları nezdinde girişimlerde bulunulduğu ancak sorunun çözülmediğini ve alacaklarını alamadıklarını belirterek eylemlerini devam edeceklerini belirttiler. Tüm girişimlere karşın sonuç alamadıklarını kaydeden işçiler ödemeleri yapılana kadar kuledeki eylemlerine devam edeceklerini söylerken şirketin İstanbul’da ki genel merkeziyle görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

Güvenlik şirketi sözleşmeyi fes etmiş

Öte yandan şirketin taşeron firma aracılığı ile çalıştırdığı özel güvenlik şirketinin de ücretin ödenmedi gerekçesiyle sözleşmeyi fes ettiği ve bu nedenle şirkete bağlı sahalarda güvenlik görevlilerinin olmadığı öğrenildi. 

İşçiler: “Tüm yasal haklarımızı versin bizde gidelim”

Kulede eylem yapan arkadaşlarını biran olsun yalnız bırakmayan işçiler “Durumumuz aynı şekilde devam ediyor. Şirketten en ufak bir haber gelmedi. Arkadaşlarımız sesimizi duyurabilmek için kuleye çıktılar. Ne yapacağımız belli değil hepimiz zor durumdayız. Çözüm diye bir şey yok. AK Parti İl Başkanımızda geldi ama hiçbir sonuç çıkmadı. Haklarımızı alıncaya kadar bu eylem devam edecek. Şu anda halen çalışmaya devam eden arkadaşlarımızın da durumu aynı. Onlarda mağdur ve aylardır maaş alamıyorlar. Hepimiz buradayız ve sonuç alıncaya kadar devam edeceğiz. Başka çaremiz kalmadı. Paralarımız yatırılana kadar devam edeceğiz. Emekçinin hakkı bu kadar yenmemeli. Hepimizin çocuğu var. Okula giden evlatlarımız var. Emekçi hakkı bu kadar sömürülmez. Bu devlet 6 milyon Sureliye bakıyor ama burada 500 madencisine bakamıyor. Biz mağdur durumdayız. 51 gün maaş vermeyip daha sonra bizi işten attılar. Biz önce 51 günlük maaşımızı istedik onu bile vermediler. Şirketin eğer bize ihtiyacı yoksa tüm yasal haklarımızı versin bizde gidelim. Sadece hakkımızı istiyoruz. Kredi kartlarımız patladı, kredi borçlarımız gırtlakta. Buraya gelmek için borç para bulup geliyoruz. Biz 15 Temmuz’da sokaklardaydık. Peki şimdi devletimiz nerede?” dedi.

Babadan eylemdeki oğluna destek

Kulede eylem yapan Bülent Çevik’in babası Necati Çevik ise durumdan hoşnut olmamasına rağmen çözüm buysa sonuna kadar oğlunun arkasında olduğunu kaydederek “Oğlumun orada olmasından memnun değilim. Ama şartlar bunu gerektirdiği için orada ve bu açıdan da kendisiyle gurur duyuyorum.  2 aydan beri bir emekli baba olarak oğluma ben bakıyorum. Çünkü 2 aydan beri maaşlarını alamadılar. Oğlum bekar ama evli olsaydı, çocukları da olsaydı yine ben bakacaktım. Güçlük çekecektim ama bunu yapmaktan başka çaremiz olmadığı için tabi ki yapacaktık. Çocuğumuzu sokağa atacak halimiz yok. Oğlumun arkadaşlarıyla birlikte emeklerinin karşılığını alıncaya kadar eylemine devam edecek edecekse etsin” şeklinde konuştu. 

Kaya: “Ödemeler yapılamadan eyleme son vermeyecekler”

Kulede eylem yapan işçilerde dahil olmak üzere işçilerin ödemeler yapılmadan eylemine son vermeyeceğini söyleyen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya da şöyle konuştu:

Geçtiğimiz süreç gerçekten kötü bir süreç. Daha önceki süreçte Enerji Bakan Yardımcısı düzeyinde görüşmelerde bulunup bir takım bilgiler aktardık. Şirket burada kredisini onaylatmak için işçiyi kullanma düşüncesinde. Şirket dün akşam saatlerinde güvenlik görevlilerinin haklarını fesih ederek işten çıkardı. Bu işçi arkadaşların iş yerine rahatça girebilmesi ve eylem başlatabilmesi için mobbing uyguluyor. Burada bir emek mücadelesi varsa, hak mücadelesi varsa bu arkadaşların bir an önce haklarının verilmesi gerekiyor.

“Biz şirket yetkililerinden samimiyet görmedik”

Bir işçi işten çıkarılırken tüm yasal hakları ve alacakları hesaplanır teminat olarak işçi arkadaşa sunulur. Bizim burada 52 gündür arkadaşlarımızın alacakları ödenmedi. Hükümet yetkililerine gidip durumu anlattık. İşçi arkadaşlarımız da yanımızdaydı. Şirket yetkilileri samimi bir açıklamada bulunmadılar. Burada bir hak mahrumiyeti varsa işçinin tazminatını, alacaklarını hesaplarsın işçiye sunarsın. Biz şirket yetkililerinden samimiyet görmedik. İşçi arkadaşlarımız güvenmiyor.

“Bugüne kadar işçiyi devlete karşı kullandılar”        

Geldiğimiz noktada Türkiye’nin hali belli. Bizim ülkemizin enerjiye ihtiyacı var. Sürekli uyuyan güzel dediler ama bugün geldiğimiz noktada 13 yıl oldu. Bartın huzursuz, halk huzursuz. Devamında süre uzatımına gidildi. Süre uzatımında da termik santral konusunu mevzu ettiler. Bugüne kadar işçiyi devlete karşı kullandılar ve kullanmaya devam ediyorlar. Bu işçilere hakları verilse bu işçi burada beklemez. Burada yanımızda olan tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz. Bu süreç hepimizi sıkıntıya sokan bir süreçti.

“Ülkenin enerji açığı varken işçiyi kullanmanın peşine gitti”

Geçmiş dönemlerden beri burada kanayan bir yara vardı. Buraya bir yatırım yapılıyorsa bunun denetlenmesi lazımdı. Her seferinde süre uzatımına giderken 2017’de Eren Holding’le 10’uncu ayın 2’sine anlaşma yaptı Hattat. Kömür vereceğini söyledi ancak bugün ülkenin enerji açığı varken işçiyi kullanmanın peşine gitti. Biz her zaman samimi olduk. İşçi arkadaşlarımızın hakkı için masaya oturduk. Çalışanın hakkından fazlasını isteyerek şirketle karşı karşıya gelmedik. Mücadelenin sonuna kadar işçi arkadaşlarımızın yanındayız. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Yapmaya da devam edeceğiz. Burada Amasra, Bartın, Kozcağız, Kurucaşile, Ulus gibi bu bölgenin insanın çalışıyor. Bu mücadele sadece sendikanın da mücadelesi değil. Bu bölgenin Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Valisi varsa bu sese kulak vermesi lazım.”

Işıkal: “İşçiler alacaklarının ödenmesini istiyor”

Mehmet Hattat’ın ne yapmak istediğini soran CHP Amasra İlçe Başkanı Bora Işıkal da şöyle konuştu:

HEMA firması 2005 yılında buraya geldi. O günden bu güne arkamızdaki kuyu da dahil olmak üzere 3 tane kuyu açtı. Bu bölgeye ‘ben kömür çıkaracağım” diye geldiler. Ve bölgede 11 bin kişiyi işe alacağını, bölgede işsiz insan kalmayacağını ifade ederek buna söz vermişlerdi. Fakat ilerleyen zamanda Hattat’ın amacının Amasra’ya termik santral kurmak olduğunu gördük. Bundan önceki süreçte de HEMA’nın taşeronu olan Ersamak ve Denfa işçileri de işten çıkarıldı. Sıra kendi bünyesindeki işçilere geldi ve kendi bünyesindeki işçileri çıkarmaya devam ediyor. Bu işçilerin içerisinde 52 günlük alacakları, kıdem ve ihbar tazminatları var. Buradaki arkadaşları bu alacaklarının ödenmesini istiyorlar. Bunun için de bu 2 arkadaşımız arkamızdaki HEMA 3 kulesinde eylem yapıyor.

“İşçilerin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz”

Ancak gönül arkadaşlarımızın bu haklarının verilmesinin yanında işe geri dönüşlerinin yapılmasını ister. Gördüğümüz kadarıyla bu da gerçekleşmeyecek. Aslında benim sorma istediğim Hattat’ın ne yapmak istediği. Amasra’da huzursuz ortam var. İşçi arkadaşlarımız huzur ve evlerine ekmek götüremiyorlar. İşçilerimizin haklarının tabi ki verilmesini istiyoruz. Aldığımız bilgilere göre Hattat’ın termik santrali kurmak için yeterli sermayesi de varmış. Herhalde bir başka kaynakla bu işi gerçekleştirmek istiyoruz. Biz Hattat’ın kömür çıkarmasına evet diyoruz ama termik santral kurmasına hayır diyoruz. Ayrıca bu işçi arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Her zaman yanlarında olacağız.

Soylu: “Şirket kazan kazan formülü uyguluyor”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Amasra İlçe Başkanı Adnan Soylu ise “Yaklaşık 10 gün önce Bartın Platformu olarak bugün gelinen noktayı basın açıklaması yaparak aslında kamuoyuna duyurmuştuk. Ne yazık ki ön gördüğümüz noktalara gelindi. ‘11 bin işçi alacağım’ sloganıyla yola çıkan şirket son 1 yıl içerisinde bine yakın işçiyi mağdur etmiştir. Ancak şirketin bundan sonraki hamlelerini takip etmek için ülke gündemiyle birlikte büyük fotoğrafa bakmak gerekiyor. İşçi arkadaşlarımızın mağduriyetinin burada kalmayacağı belli. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgili şirket kazan kazan formülü uyguluyor. Bu krizden nasıl çıkarımın peşindedir. buradaki mağduriyette derinleştikçe devletle kredi anlaşmalarını baskıyla elde etmeyi planlamaktadır. Biz de Bartın Platformu olarak nerede emek, mağduriyet ve alın teri varsa biz de oradayız.  Bu arkadaşların mücadelesi emek mücadelesidir. Biz de onların yanındayız” dedi.

Gölbucaklı: “Burada manipülasyon yok, hayatın gerçeği var”

Her zaman işçilerin yanında olduklarını kaydeden CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı “Her zaman olduğu gibi şuanda da işçi arkadaşlarımızın yanındayız. Denfa ve Ersamak’la başlayan bu süreç HEMA’nın kendi işçileriyle devam ediyor. 10 yıldır da Bartın olarak bir termik santral mücadelesi vermekteyiz. Her ne olursa olsun biz işçi arkadaşlarımızın yanındayız. Sonuçta bu arkadaşlarımız burada kazandıkları parayı gene kendi memleketlerinde harcayacaklardı.  Gidip te başka bir yerde harcamayacaklardı. Burada sözde 11 bin kişi çalışacaktı. Ama bunların hepsi hayal oldu. Burada şuanda bir manipülasyon yok.  Burada hayatın gerçeği var. 2 işçi arkadaşımız şuanda orada aslında kendi hayatıyla oynuyor. Oradan bir tanesi atlasa ya da yanlışla düşse bunun altından Hattat’ta kalkamaz, bizler de kalkamayız. Burada bir vicdan meselesi var. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu arkadaşlarımızın bütün sosyal haklarının verilmesini ve işe iadelerini istiyoruz. Burada asıl mesele bu arkadaşlarımızın işe iadeleri.  Burada kuleye çıkmak çözümse gerekirse bizde çıkalım. Ama burada önemli olan kuleye çıkmak değil, sonuca varmak. Bizler işçi arkadaşlarımızın yanındayız. Sayın Hattat’tan ricamızın bu işi en kısa sürede kimsenin canı yanmadan neticelendirmesidir” dedi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam