İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERE BİR İYİ BİR DE KÖTÜ HABER

Hattat Holding Enerji ve Maden A.Ş tarafından işten çıkarılan 204 maden işçisi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapılan görüşmeden beklenen sonuç çıkmadı. Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’la telefonla görüşen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Zafer Benli, Hattat’tan işten çıkarılan işçilerin 52 gün alacaklarının ve bayram ikramiyelerinin 1,5 ay içerisinde işçilere ödenmesinin sözünü aldı. Ancak Mehmet Hattat’tan işçilerin işe geri alınacağına ve kıdem ve ihbar tazminatlarının ne zaman ödeneceğine dair bir söz gelmedi.

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERE BİR İYİ BİR DE KÖTÜ HABER Güncel

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu,  Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, Amasra Şubesi Teşkilatlandırma Sekreteri Nazmi Sert, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı Hattat Holding Enerji ve Maden A.Ş tarafından işten çıkarılan 204 maden işçisinin taleplerini iletmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Zafer Benli’yle görüştü.  İşçi Temsilcisi İbrahim Çakır ve Hattat Holding İletişim Müdürü Mustafa Yavuz’da yer aldığı görüşmeden işçilerin beklendiği olumlu sonuç çıkmadı. Bakan Yardımcısı Benli’nin Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’la telefonla görüştüğünü ifade eden GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya,  Hattat’ın  Benli’ye işten çıkarılan işçilerin 52 gün alacaklarının ve bayram ikramiyelerinin 1,5 ay içerisinde işçilere ödenmesinin sözünü verdiğini söyledi.

“İşe iadeyle ilgili söz yok”

Başkan Kaya, ancak görüşmede Mehmet Hattat’ın işçilerin işe geri alınacağına ve kıdem ve ihbar tazminatlarının ne zaman ödeneceğine dair bir söz vermediğini kaydetti. Görüşmenin kendilerini tatmin etmediğini ifade eden Kaya, “Görüşme tam anlamıyla bizi tatmin etmedi. Bakan Yardımcımız Mehmet Hattat’la telefonla görüştü. Ve kendisinden işten çıkarılan işçilerin 52 gün alacaklarının ve bayram ikramiyelerinin 1,5 ay içerisinde işçilere ödeneceğinin sözünü aldı. Ancak Mehmet Hattat, işten çıkarılan işçileri işe geri alacağına ya da geri almasa dahi kıdem ve ihbar tazminatlarının ödemesini ne zaman yapacağına dair her hangi bir şey söylemedi” dedi.

“İşçilerin alacakları hesaplanmamış”

Şirketin işten çıkarılan işçilerin tazminat alacakları da dahil olmak üzere alacaklarını henüz hesaplamadığını ifade eden Kaya, “Şirket işçileri 10 gün önce işten çıkardı. Ama henüz tazminatlar da dahil olmak üzere hiçbir alacağını hesaplamamış. Normal olarak bir işçi çıkarılacağı zaman önce kıdem ve ihbar tazminatları da dahil olmak üzere alacakları hesaplanır ve işçiye tebliğ edilir. İşçinin işten çıkarımı bu şekilde olur. Ancak şirket hala bu hesaplamaları  yapmamış” şeklinde konuştu.

“Gerekirse Amasra’da yeni bir sayfa açılmalı”

Şirketin işçi üzerinden hükümeti sıkıştırarak kredi peşinde olduğunu iddia eden Kaya “Bizim kanaatimiz şirket işçiyi hükümete kışkırtarak işçi üzerinden kredi alma peşinde. 13 yıldır uyuyan güzel dediler dediler, tam bu uyuyan güzeli çıkaracakken yatırımı durduruyorlar ve toplu işten çıkarım yapıyorlar. Burada olan yatırımın yarım kalmaması lazım. Gerekirse burada yapılan çalışmaların Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetlenmesi lazım. İşçi ve bizler her zaman taşın altına elimizi koymaya hazırız. Ülkemizin ekonomik olarak zor zamanlardan geçtiği bir dönemde, yatırıma ve üretime ihtiyaç olduğu bir dönemde, cari açığın en fazla enerji üzerinden olduğu bir dönemde gerekirse burada yeniden bir sayfa açılmalı. Bu şirket eğer bunu yapamıyorsa bunu yapabilecek bir firmanın, işçi çıkaran değil, bölge halkına iş ve aş veren bir firmanın buraya gelmesi lazım” şeklinde konuştu.

Kalaycı: “İlk etapta 52 günlük alacaklarının yatırılmasını istedik”

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı da görüşmeyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Maden işçilerimizin işten çıkarılmasının ardından bizlerden bazı talepleri oldu. Ben bu taleplerini Sayın Cumhurbaşkanımıza İl Başkanları Toplantısının ardından iletmiştim. Daha sonra da işçilerimizin Bakacak mevkiinde gerçekleştirdikleri toplantıya katıldım. Burada da taleplerini bize ilettiler. Tabii işçi kardeşlerimizin mağduriyeti büyük. Ekonomik sıkıntılarla boğuşuyorlar. 52 günlük alacakları, bayram ikramiyeleri ve tazminatlarının ödenmesini istiyorlar. Bizler de bu taleplerini Bakan Yardımcımız Sayın Zafer Benli Beye ilettik. İlk etapta 52 günlük alacaklarının yatırılmasını istedik. Bizim ısrarımız üzerine Sayın Bakan Yardımcımız da şirket yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdi. 

“İnşallah verilen sözler tutulur”

1.5 ay içerisinde 52 günlük alacaklarının ödeneceğinin sözünü aldığını ifade etti. 17 Kasım’a kadar inşallah bir aksilik olmazsa alacakları ödenecek. Tabii verilen sözler inşallah tutulur. İnşallah ödenir. Bunu işçi kardeşlerimize söylemek zor. 1.5 ay daha beklemek zorunda kalacaklar. Bu süre zarfında inşallah oluşturulacak ödeme takvimi ile işçi kardeşlerimiz rahat bir nefes almış olur. İşçi kardeşlerimizin bayram ikramiyelerinin ve 52 günlük alacaklarının 1.5 milyon olduğu ifade edildi. Bunun yanında tazminatları toplamı da 7 milyon olarak açıklandı.  

“Allah hiç kimseyi mağdur etmesin”

Ben her zaman madenci kardeşlerimizin yanında olduğumu onlara ifade ettim. Onlara verdiğim sözü de yerine getirdim. Bizzat gidip sorunlarını ileteceğimi söylemiştim. Biz üzerimize düşeni yaptık. Burada asıl önemli olan firmanın verdiği sözü tutmasıdır. İnşallah belirtilen süreçte ödemeler yapılır. Ben partimi ve ilimizi temsilen yanlarındayım. Biz her zaman mağdurun yanında yer aldık. İşçilerimiz gerçekten şu anda mağdur durumdadır. Allah hiç kimseyi mağdur etmesin. İşçi kardeşlerimizin de yar ve yardımcısı olsun.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam