BAKKA’dan turizm çalıştayı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Zonguldak, Karabük ve Bartın illeri Turizm Değerleri Çalıştayı düzenledi. Zonguldak’ta gerçekleştirilen ve ortak hareket etme kültürünün geliştirilmesinin hedeflendiği çalıştaya bölgedeki sektör paydaşları katıldı.

BAKKA’dan turizm çalıştayı Güncel

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Zonguldak, Karabük ve Bartın illeri Turizm Değerleri Çalıştayı düzenledi. Zonguldak’ta gerçekleştirilen ve ortak hareket etme kültürünün geliştirilmesinin hedeflendiği çalıştaya bölgedeki sektör paydaşları katıldı. Çalıştay öncesi Ajans tarafından turizm odaklı yapılan literatür çalışmaları, odak grup toplantıları, derinlemesine görüşmeler, anketler, planlama toplantıları, yatırım rehberleri oluşturulması, Batı Karadeniz turizmi için kurumsal bir yapı oluşturulması gibi çalışmalarda, bölge turizminin bütüncül şekilde ele alınması, ortak değerler ve potansiyellerin belirlenerek bütüncül turizm projeleri oluşturulması, destinasyon yönetimi kavramının geliştirilmesi, hedef kitle ve pazarların tespit edilmesi, etkin tanıtım ve markalaşma konuları hedeflenerek bölgenin turizmden elde ettiği gelirlerin arttırılması ve turizmin bölgenin öncü sektörlerden biri halini alması amaçlandı.

Hedef turizme daha bilimsel yaklaşım

Turizm çalışmaları çerçevesinde ise  Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ile uyumlu olarak bölgede; turizm alternatiflerinin geliştirilmesi, doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerin koruma kullanma dengesi içinde değerlendirerek bölgenin turizmden alacağı payın artırılması hedefleniyor. Çalışmanın ayrıca  Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün bölgeni ve ülkenin turizmine katkı sunması, son yıllarda ivme kazanan turizm sektöründe bölgeye daha sistematik ve bilimsel bir yaklaşımın kazandırılması bekleniyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam