Bankoğlu: “Türkiye’de yeni sistem 1 Ekim’de başladı”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışıyla ilgili açıklamada bulundu. 1 Ekim’de açılan Meclisin 27. Dönem İkinci Yasama Yılına başladığını ifade eden Bankoğlu, yeni sistemde cumhurbaşkanının Anayasa'dan aldığı yetkiye dayanarak Meclis'ten bir yetki kanunu çıkarılmasını beklemeden kararname çıkarabileceğini söyledi.

Bankoğlu: “Türkiye’de yeni sistem 1 Ekim’de başladı” Güncel

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışıyla ilgili açıklamada bulundu. 1 Ekim’de açılan Meclisin  27. Dönem İkinci Yasama Yılına başladığını ifade eden Bankoğlu, "1 Ekim’de, yeni sistemle görev ve yetkileri değişen TBMM’nin 27. Dönem İkinci Yasama Yılı başlamış bulunuyor. Yeni sistemde, kanun yapma yetkisini elinde bulunduran TBMM’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı, Anayasa'dan aldığı yetkiye dayanarak Meclis'ten bir yetki kanunu çıkarılmasını beklemeyebilir. Artık buna gereksinim duymadan kararname çıkarabilecek" dedi.

“Meclisin Bakanlar Kurulu'nu denetleme yetkisi ortadan kalktı”

Aysu Bankoğlu, Anayasa'daki değişiklikler ile birlikte TBMM'nin kanun tekliflerini görüşme yetkisinde bir değişiklik olmayacağını ancak Başbakanlık makamının lağvedilmesi ve yürütmenin Cumhurbaşkanı, Yardımcıları ve Bakanlara devredilmesi ile birlikte TBMM'nin Bakanlar Kurulu'nu denetleme yetkisinin ortadan kalktığını da belirtti. Bankoğlu, "Biliyorsunuz artık Bakanlar ve Cumhurbaşkanı Yardımcıları doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı'nın kendisi hariç yürütme erkini oluşturan hiçbir üye halk tarafından seçilmiş değil. Yurttaşların bu işleyişi dikkatle takip edeceklerini biliyoruz. Kendilerinin seçilmiş temsilcileri olarak bizler de yasama ve denetim faaliyetlerini sahip olduğumuz yetkilerin tümünü kullanarak gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“Mücadelemize artan bir tempoyla devam edeceğiz”

Demokratik bir hukuk devleti olmadan, şeffaf ve hesap verilen bir yapıyı tesis etmeden ekonominin düzelmeyeceğine bir kez daha dikkat çeken Milletvekili Bankoğlu, "Bütün dünyanın gözü üzerimizde. Hem dış ilişkilerdeki hem de iç işlerindeki stratejimizi, kararlılığımızı, hukuk ve özgürlük anlayışımızı irdeliyorlar. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak söz konusu alanlardaki mücadelemize daha da artan bir tempoyla devam edeceğiz" dedi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam