Bartın’ın 5 yılı planlanacak

İl Genel Meclisi bir aylık tatilin ardından Ekim ayı gündemiyle çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis, ekim gündemi çerçevesinde 6 konuyu görüşüp karara bağlayacak. Gündemin en önemli maddesini ise İl Özel İdaresinin 5 yıllık hedeflerinin belirlendiği 2019- 2023 yıllarını kapsayan Stratejik Plan oluşturuyor.

Bartın’ın 5 yılı planlanacak Güncel

İl Genel Meclisi bir aylık tatilin ardından Ekim ayı gündemiyle çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan  Meclis, ekim gündemi çerçevesinde 6 konuyu görüşüp karara bağlayacak. Gündemin ilk toplantısında bir aylık tatilin ardından toplantılara çok daha zinde ve yeni bir heyecanla başladıklarını ifade eden Başkan Dursun  İl Genel Meclisimizin 1 aylık aradan sonra ekim ayı toplantıları için yeniden mesaiye başladı. Yasa gereği 2018 yılı çalışmalarına 1 ay ara vermek zorundayız. O nedenle eylül ayını meclis tatil ayı olarak karar aldık. Verilen bu arayı fırsat bilerek yapılan ve yapılacak tüm çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Ekim ayı toplantılarına çok daha zinde ve yeni bir  heyecanla başladık” dedi.

Bartın’ın 5 yılı planlanacak

Ekim ayının en önemli gündem maddesinin İl Özel İdaresinin 5 yıllık hedeflerinin belirlendiği 2019- 2023  yıllarını kapsayan Stratejik Plan olduğunu kaydeden Dursun, “Ekim ayı toplantılarını  önemli kılan en önemli gündem 2019- 2023  yıllarını kapsayan Özel İdaremizin 5 yıllık hedeflerini belirleyecek  dosyanın meclisimize gelmiş olmasıdır. 6’ncı dönem meclisi olarak 2014 yılı kasım ayında  2014-2018 Yıllarını kapsayan Stratejik Planı o dönemin şartlarına uygun olarak hazırladık. Ve  5 yıl boyunca  yapılan tüm bütçe görüşmelerinde çalışma yatırım programlarını bu plana bağlı kalarak gerçekleştirdik. Şimdi yine 6’ncı dönem meclisi olarak bugünün şartlarına uygun Bartın’ı gelecek 5 yıla taşıyacak olan ve Özel İdaremizin çalışmalarına kılavuz olacak yeni hedefler belirlenecek. O nedenle dosyanın tüm ihtisas komisyonlarında görüşülmesi önemli. Komisyon görüşmelerinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerine yer verilecek” şeklinde konuştu.

5,5 yılda 2stratejik plan 4 bütçe

Bugüne kadar 2 kez stratejik plan ve 4 kez de  bütçe çalışması geçekleştirdik dile getiren Dursun, “6’ncı dönem meclisimiz  5,5 yıllık görev süresi içerisinde 2 kez stratejik plan çalışması ve  4 kez de  bütçe çalışması geçekleştirdi. Şimdi yeni bir heyecanla yeniden 5 yıllık hedefleri ortaya koyarak  3 güncellemeyi de başarıyla tamamlayacağız. 13 yıl önce AK Parti iktidarı yerel yönetimlerde ortaya koyduğu reformla hayat buldu. 2005 yılında çıkarılan 5302 Sayılı Özel İdare Yasasının yerinden yönetim anlayışını öncellikli olarak ele aldı.  Bunun yanında   birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Bu yenilikler sayesinde birçok yetkinin yerele  devri sağlanarak  Özel İdareler güçlü bir yapıya kavuşturuldu. Bu yapıyı güçlü kılan en önemli yenilik ise Özel İdarelere 5 yıllık hedefler koyan, çalışma ve yatırım programlarını da  bu hedefler doğrultusunda yapılmasını zorunlu hale getiren stratejik plan ile 5 yıllık hedeflerin belirlenmesi olmuştur. O nedenle bu yasanın çıkartılmasında büyük katkısı olan o günkü Başbakanımız bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Yerinden yönetim anlayışını güçlendiren bu yasa ile özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yaşamlarının konforlu hale getirilmesinde önemli ölçüde katkısı olmuştur. Bu sebeple tüm meclis üyelerimize ve idarecilerimize bir kez daha teşekkür ediyor yine aynı anlayış ile hazırlanacak olan 5 yıllık stratejik planımızın ilimize ve Özel İdaremize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.  

İlk toplantıda bir madde karara bağlandı

Ekim ayı gündemiyle ilgili de bilgiler veren Kenan Dursun son olarak “6 dosya meclis gündemimizde yer alıyor.  Köy yerleşik alanları ile ilgili iki komisyon raporu Meclis Başkanlığına ulaştı. Ayrıca merkez ve İlçe Köylere Hizmet Götürme Birlikleri İdaremizle protokol karşılığı gerçekleştirmiş oldukları projelerin 2018 yılı Ek Çalışma Ve Yatırım Programına Alınması  ile ilgili dosya yer alıyor” dedi.

Gündemin ilk toplantısında ise  Kurucaşile İlçesi Yeniköy köyü köy yerleşik alan civarı  ve sınırlarının tespiti ile ilgili dosya İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunu doğrultusunda oy birliğiyle kabul edildi.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam