Sağlıklı bebekler için ilk 6 ay sadece anne sütü

Emzirme Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürlüğü, sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olmak için annelerin bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemesi gerektiğini söyledi. Müdürlük, bebeklerin 6 aydan sonra 2 yaş ve ötesine üstüne kadar da uygun ek besinlerle emzirmeye devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Sağlıklı bebekler için ilk 6 ay sadece anne sütü Güncel

Sağlık İl Müdürlüğü, Emzirme Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu. Anne sütünün bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin olduğunu ifade eden Müdürlük, “Anne sütüyle beslenmenin teşvik edilmesi ve gündemde tutulması amacıyla 1-7 Ekim tarihleri arası ''Emzirme Haftası'' olarak kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF her bebeğin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca tek başına anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan itibaren de ek besinlere başlanarak, ek besinlerle birlikte olmak koşulu ile 2 yaş ve ötesine kadar anne sütü ile beslenmesinin devam ettirilmesini önermektedirler. Annelerin bebeklerine verdiği en güzel hediye olan ”anne sütü’’  bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besindir. Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun bileşimdedir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır” dedi.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Anne sütünün aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kaydeden Müdürlük,  “Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda da bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütüyle beslenen bebekler anne sütünün içeriğindeki demir ve fosfor nedeniyle emzirilmeyen bebeklerden daha zeki olur. Anne sütü alan bebeklerde alt solunum yolu, üst solunum yolu ve ishal gibi enfeksiyonlar daha az görülür. Aynı zamanda ekonomiktir, para harcamayı gerektirmez. Doğrudan bebeğe verildiğinden temiz ve mikropsuzdur. Kolay hazmedilir. Anne sütü alan bebekler de erişkinlik dönemlerinde şişmanlık, şeker hastalığı, diş çürüklüğü gibi hastalıklar daha az görülür. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeğin D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya, ek besine, vitamine gereksinimi yoktur” şeklinde konuştu.

İlk 6 ay sadece anne sütü

Sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olmak için annelerin bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemesi gerektiğini belirten Müdürlük, “Sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olmak için ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyiniz. Daha sonra 2 yaş ve ötesine üstüne kadar da uygun ek besinlerle emzirmeye devam ediniz. Erken emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, loğusalık kolaylaşır, vücudu daha hızlı eski haline döner. Emziren annelerin meme, yumurtalık (over) ve rahim içi (endometrium) kanserlerine yakalanma riski de az olmaktadır. Emzirme, bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirir. Annenin bebeğini emzirmesiyle anne-bebek ilişkisi güçlenir, annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır. Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır. Emzirme anneyi ileride ortaya çıkacak kemik erimesinden korur. Her kadın bebeği için yeterli süt üretebilir. Yeter ki hamileliği boyunca bebeğini emzirme fikrine adapte olsun ve doğum sonrası bebeğini sık sık emzirsin. Hamilelik döneminde doğacak bebeğin beslenmesine yönelik değişimler yaşanır. Anne göğsünün şekli önemli değildir.  Sık sık emzirildiğinde anne sütü çoğalır” ifadelerinde bulundu.

 

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam