Camiler ve Din Görevlileri Haftası başladı

İl Müftüsü Mahmut Gündüz Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Hafta boyunca yapılacak etkinliklere Bartınlıları davet eden Müftü Gündüz Bartın Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu yerdeki okulların taşınmasıyla birlikte yeni camii için ilk kazmanın da vurulacağını söyledi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası başladı Güncel

İl Müftüsü Mahmut Gündüz Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Açıklamada Müftü Yardımcısı Hulusi Güner, Personel Şube Müdürü Necmi Açıkgöz de yer aldı. Bu haftayı gerekçe kılarak yeniden camilerin İslamiyet’teki yerini vatandaşlara izah ettiklerini ifade eden Gündüz, “1-7 Ekim tarihleri arası uzun süredir Camiler ve Din Görevleri Haftası olarak anılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız 1986 yılında aldığı bir kararla 1-7 Ekim tarihlerini Camiler Haftası olarak ilan ettiler. Sonradan camilerde görev yapan hocalarımızı da düşünerek 2003 yılında da din görevlerini de ilave ederek, 1-7 Ekim tarihlerinde Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanıyor. Bazı insanlarımızın aklına şu soru gelebiliyor; ‘Camiler ve Din Görevleri Haftası mı olur?’ denilebiliyor. Yani bir Müslüman için camiler ömür boyu lazım. Burada şöyle düşünce var. Bu haftayı gerekçe kılarak yeniden camilerimizin dindeki yerini izah ediyoruz” dedi.

“Camilerimizin dini ve milli hayatımızdaki yeri anlatılacak”

Bu yıl ki Camiler ve Din Görevlileri Haftasında camilerin dini ve milli hayatımızdaki yerinin anlatılacağını kaydeden Mahmut Gündüz şöyle devam etti:

“Özellikle bu yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında özellikle camilerimizin dini ve milli hayatımızdaki yeri anlatılacak. Cami yapımı ile ilgili konular gündeme gelecek. Geçen ay bölgemizdeki tüm din görevlileriyle birlikte toplantı yapıldı. Toplantıda gerekli talimatlar verildi. Bu zaman zarfında tüm camilerimiz tamamen yeniden elden geçecek. Temizliğinden boyasına, ses cihazına varıncaya kadar yeniden düzenlenecek. Cami havlusuna girildiği zaman insanlarımızın gözlerini rahatsız eden bir kısım görüntülerinden arındırılacak.

“Mevlitler okunacak, dualar yapılacak”

Tabi bu camileri yapan hayırsever vatandaşlarımız oldu. Kimisi bu alemden göçüp gitti, kimisi yaşıyor. Ölenlere rahmet olsun, kalanlara sağlık, sıhhat ve afiyet olsun diye bütün camilerimizde hocalarımızın tespit edeceği bir saatte mevlitler okunacak, dualar yapılacak. Bu hizmeti yardım yapan insanları unutmayalım diye yapıyoruz. Bu doğrulta da ilimiz merkezinde emekli olmuş, hayatını ilimiz merkezinde geçiren emekli kardeşlerimiz içinde inşallah önümüzdeki bir iki gün içinde bir mekanda toplayarak onlarla bir yemek yiyerek karşılıklı sohbet yapacağız. Onlara bugüne kadar yapmış oldukları desteklerden dolayı teşekkür edeceğiz.

“Cami açılışları gerçekleştirilecek”

Özellikle Başkanlığımız, cami açılışlarını bu hafta içerisine denk getirilmesini istiyor. Bu doğrultuda Akpınar’da yapılan büyük bir camimiz var. O camimizin açılışını 7 Ekim günü gerçekleştireceğiz. Kozcağız Sanayide yeni bir camimiz yapıldı. O caminin de açılışı 6 Ekim günü açılışı var. Bölgemiz tabi bu yönüyle iyi durumda. Allah şükür camilerimiz çok güzel. Köylerimizdeki ve Merkezdeki olmak üzere tüm camilerimiz pırıl pırıl. Ben her zaman ifade ediyorum, çok yer gezdim ama hiçbir yerde görmedim. Bizim camilerimizin bahçesinde canlı çiçekler bulunuyor. Yani Türkiye’nin hiçbir yerinde bu şekilde camilerin bahçesinde canlı çiçek görülemez. Bu bölge insanımızın camiye verdiği bir önemi gösteriyor. Ama bu güzel ifadenin ardından şunları söylemeden edemeyeceğim.  Bir kısım siteler oluşuyor. Belki birkaç köyü içerisinde alacak şekilde büyük siteler yapılıyor ve mahaller büyüyor. Dolayısıyla buralara yeni camiler gerekiyor. O sitelerde oturan insanların bir araya gelerek bizlerle diyaloğa geçerek oralarda güzel camilerin yapılmasına vesile olabilirler. Çünkü biz her zaman her yetişemeyebiliyoruz.

Okulların taşınmasıyla birlikte ilk kazma vurulacak

Bartın’ımıza güzellik ve önemli bir değer katacak yeni bir camiyi hayata geçireceğiz. Yeri belirlendi, tespit edildi ve Bakanlık onayladı. Allah nasip ederse, Bartın Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu yerdeki okulların taşınmasıyla birlikte kazmayı vuracağız. Bölgemize hakikatten güzellik katacağı caminin temelini en kısa sürede temeli atmayı düşünüyoruz. Belki buraya farklı bakanlarımızda olsa, zaman içerisinde diyecekler ki; ‘Allah razı olsun böyle bir camiyi Bartın’ımıza kazandıranlardan’ diye dua edecekler. Yani bir şehri, bir ilçeyi değerli kılan önemli müesseselerden biri camilerdir. Dolayısıyla Bartın’ımızın merkezinde küçük camilerimiz var. Bundan 50-100 yıl öncesine hitap eden camilerimiz bulunuyor. Artık insanlarımız bu camilere sığamıyor. Dolayısıyla cenazelerin kalktığı, yabancıların gelip gördüğü muhteşem camiyi Bartın’ımıza kazandırmaya çalışacağız. Şuan proje aşamasında çalışmalarımız var. Başkanlığımızdan gelen projeleri var onları değerlendireceğiz. Buradaki okullarda okuyan öğrencilerin ve öğretmenlerin yeni yapılan okula taşındıkları itibaren inşallah oraya kazmayı vuracağız. Şimdiden oranın heyecanını yaşıyorum.

Konferans verilecek

Bununla birlikte camilerimize kültürel etkinliklerinde yapılması isteniyor. İnşallah 5 Ekim günü öğleden sonra bir konferansımız olacak. Din İşleri Kurulu’nda hizmet veren bir hocamız gelecek ve ayın 4’ünce Ulus’ta, 5’inde de Bartın’da konferansımız olacak. Konusu da güzel bir konferansımız. Camiler ve din hizmetine adanmış ömürler olarak tespit edildi. Konferansımıza bütün Bartınlı kardeşlerimizi de bekliyoruz.

“Cami ihtiyacımızın olduğu bölgelerimiz var”

Sadece camiler değil, bir de din görelilerimiz var din görevlisinin olmadığı bir cami düşünülemez. Bunun da dikkatini çekmek istiyoruz. Hocalarımızı hataları, kusurları olabilir. Ama hürmetimizi göstermeli ve devam ettirmeliyiz. Ama hocalarımızın da güzel hizmetler yapması gerekiyor. Camiler 5 vakit namaz yeri değil, ilim irfan yeri olmalı. Başkanlığımızda bu konuda beklentiler içinde. Bizde bu konuda talimatlarımızı veriyoruz. Camilerdeki eğitimlerimize önem veriyoruz. Yine cami ihtiyacımızın olduğu bölgelerimiz var. Biz ezan sesi duyulmayan yer kalmasın istiyoruz. Camisi olmayan yerlerdeki vatandaşlarımızın da harekete geçmesini istiyoruz. Ben bu vesileyle camiler ve din görelileri haftamızın Bartın’ımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam