Karadeniz’in en prestijli kütüphanesi olacak

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri arasında tek kütlede en geniş kullanım alanına sahip olan Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar kampüsünde inşa edilen Kütüphane Binası İnşaatının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Karadeniz’in en prestijli kütüphanesi olacak Güncel

Batı Karadeniz’in en büyük kütüphanesi

13 milyon 720 bin Türk Lirası’na ihale edilen, 10 bin 600 metrekare arazi üzerine Kutlubeyyazıcılar kampüsünde inşa edilen Bartın Üniversitesi kütüphane binasında araştırmacıların rahat ve nitelikli bir ortamda çalışmalarını yapabileceklerini imkanlar yer alıyor. Genel koleksiyon, süreli yayınlar, danışma kaynakları, gazete, nadir eserler, kitap dışı materyal salonlarının yer alacağı kütüphanede ayrıca tek kişilik ve grup çalışmalarının yapılabileceği odalar yer alacak İnternet salonlarının da olacağı kütüphane binasında, toplantı odası, konferans salonu ve sergi alanı da bulanacak. Sinema salonu ise ziyaretçilerin kültür ve eğitim çalışmalarında kullanılabileceği önemli bir yer olarak tasarlandı.

Engellilere uygun olarak projelendirildi

Türk Standartlar Enstitüsü’nün belirlediği ölçütler göz önünde bulundurularak engellilere uygun olarak projelendirilen kütüphane binasında zemin ile birlikte dört kat yer alıyor, tüm katların buna göre tasarlandığı kütüphanede Görme engelliler için ayrı okuma salonları oluşturuldu. Sadece sağlıklı bireyler için değil, engelliler için ise ergonomik malzemeler tercih edildi. Sonuç olarak proje, engeli kullanıcıların yapının bütün imkânlarından faydalanabilecekleri şekilde düşünüldü.

Bartın şehrine ayrı bir değer katacak

Milyonlarca materyalin yer alacağı Kütüphane binasından öğrenciler ve üniversite personelinin dışında araştırmacılar 24 saat kullanabilecekler. Dış görünümü sıradan bir kütüphane binası çizgisinden farklı olarak oluşturulan binada renklerden güneş ışığının yansımasına ve iklime uygun mimari tasarıma kadar her şey dikkate alındı. Bartın şehrinin girişinde, Bartın’a gelen insanların ilk gözüne çarpacak olan Kütüphane Binası, Üniversite kampüsüne ve Bartın şehrine ayrı bir değer katacak.

Milletvekili Tunç kütüphaneyle ilgili “Emeklerinden dolayı, üniversitemizin Rektör ve idarecilerine, ilimiz Valisi ve yöneticilerine, Bartın Üniversitesi başta olmak üzere Bartın’daki yatırımlarımız için hiç bir zaman desteklerini esirgemeyen Bakanlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederim”dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam