Kalp damar hastalıkları bir numaralı ölüm nedeni!

Dünya Kalp Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Türkiye’de 2013 yılında ölen her 5 kişiden 2’sinin ölüm nedenin kalp-damar hastalığına bağlı nedenler olduğunu söyledi. Koç, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için sağlıklı yaşam önerilerinde de bulundu.

Kalp damar hastalıkları bir numaralı ölüm nedeni! Güncel

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Dünya Kalp Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğunu ifade eden Koç, “Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir.  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden 2’sinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir” dedi.

Bu faktörlere dikkat!

Kalp ve damar hastalıklarının  risk faktörlerini de sıralayan Koç şöyle devam etti:

“Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür.  Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

Aile Hekimliği check-up uygulaması…

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Aile Hekimliği check-up uygulaması kapsamında; Check-up kapsamında genel tarama, diabetes mellitus taraması kardiyovasküler olaylardan korunmada risk değerlendirilmesi, meme kanseri taraması (kadın), kolorektal kanser taraması (kadın/erkek), serviks kanseri ve prekanseröz lezyonların taranması (kadın) yapılacaktır.

MHRS üzerinden randevu alınabiliyor

Genel sağlık göstergelerinin iyileştirilmesi ve ülke kaynaklarının sağlık harcamalarında doğru ve etkin kullanılabilmesini sağlamak amacı ile MHRS üzerinden randevu alınarak, aile sağlığı merkezlerinde yapılacak  check-up uygulamasında ;

1) 18 yaş altı kişilere bebek, çocuk ve ergen izlem protokollerine göre uygulama yapılacaktır.

2) 18 yaş üzeri yetişkinlere, ekte yer alan tablo doğrultusunda; sigara kullanımı sorgulanması, ağırlık, boy, bel çevresi ve kan basıncı ölçümü ile açlık plazma glukozu, trigliserid, HDL, LDL, total kolesterol, kreatinin, TSH, ALT, tam kan , TİT, EKG ve kanser tarama programlarına göre gerekli muayene ve tetkikler yapılacaktır.

3) Tetkiklerin belirtilen sıklıklarda yapıldığı tespit edildiği takdirde tekrarı yapılmayacaktır.

4) Check-up uygulaması ile taranmakta olan hastalıklara ait önceden tanı almış kişiler, tarama programından çıkarılarak takip programına alınacaktır.

Bu önerilere kulak verin!

Tüm bu faaliyetlerle her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;  Sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktivite yapın, tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, alkol kullanmayın, kardiyovasküler riskinizi öğrenin, kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin, kan basıncınızı öğrenin, kan şekerinizi öğrenin, kan lipidlerinizi öğrenin, hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun. Kalbinizi Ödüllendirin.”

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam