Trafik sorunu masada

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Bartın’da her geçen gün artan araç sayısıyla birlikte kent merkezinde bazı noktalarda yaşanan trafik yoğunluğuna karşı harekete geçti. Bartın’daki trafik sorunu TSO’da gerçekleşen toplantıda masaya yatırıldı.

Trafik sorunu masada Güncel

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Bartın’da her geçen gün artan araç sayısıyla birlikte kent merkezinde bazı noktalarda yaşanan trafik yoğunluğuna karşı harekete geçti. Bartın’daki trafik sorunu TSO’da gerçekleşen toplantıda masaya yatırıldı. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıya Bartın TSO Başkanı Halil Balık, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, Trafik Şube Müdürü Orhan Torve ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Karşılıklı görüş alışverişi şeklinde geçen toplantıda kent merkezinde yaşanan trafik yoğunluğu ve tıkanıklık yaşanan noktalara çözüm bulunması için alternatifler görüşüldü.

 Balık: “Bu noktalara acilen çözüm bulmamız gerekiyor”

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık toplantıda yaptığı konuşmada “Okulların açılmasının ardından şehir içi trafik daha da yoğunlaştı. Gerek merkez gerekse çevre yollarında aşırı yoğunluk nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle Orduyeri Köprüsü, Kemerköprü, Özel İdare Kavşağı ve Çatmaca Kavşağında aşırı yığılmalar ve tıkanmalar yaşanıyor. Bu noktalara acilen çözüm bulmamız gerektiğini düşünüyorum. İl Emniyet Müdürlüğümüz bu noktalarda gerekli önlemleri alıyor fakat tıkanmanın önüne geçemiyoruz. Söz konusu trafik yoğunluğunun azaltılması ve kilit noktalarda yapılabilecek çalışmalar için Bartın Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizde elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

Çatmaca ve Özel İdare Kavşağında trafik ışıkları sorunu

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlker Yıldırım ise Çatmaca ve Özel İdare Kavşaklarında ki sinyalizasyon ışıklarının sürelerine dikkat çekip, “Özellikle Çatmaca ve Özel İdare Kavşaklarında trafik lambalarında yeşil ışığın yayalar için çok uzun süreli, araçlar için ise kısa süreli olması nedeniyle bu bölgede de ciddi yığılmalar yaşanmakta. En azından kırmızı ışıkta bekleme süresi olan 90 saniyeyi 60 saniyeye düşürülebilir. Yayalar için geçiş süresinin ise biraz daha düşürülmesi kanaatindeyim. Bu bölgeler de acilen çözüm bulunması kent trafiğinde rahatlama oluşturacaktır” şeklinde konuştu.

 Vural: “Trafikte alternatifler üretmeye çalışıyoruz”

İl Emniyet Müdürü Ogün Vural’da şehirdeki araç sayısının her  geçen gün arttığını ifade ederek, “Şehrimizin araç sayısı her geçen gün artmakta. Emniyet Teşkilatı olarak kilit konumda bulunan her noktada ekiplerimiz görev yapıyor. Bize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Tabi özellikle mesai başlangıcı ve mesai bitiş saatlerinde kentin bazı noktalarında aşırı yığılmalar yaşanıyor. Şehirde kullanılan araç sayısı arttıkça trafikte yaşanan sorunlar kaçınılmaz olabiliyor. Bu durumun üstesinden hep birlikte geleceğiz. Her kurum ile irtibat halindeyiz. Trafikte alternatifler üretmeye çalışıyoruz. En kısa zamanda bu 4 noktada yaşanan aşırı trafik yoğunluğunu çözeceğimize inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

Kapancı: “Emniyet teşkilatımızın yanındayız”

İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı ise yaptığı açıklamada, “Bizlerde Jandarma Teşkilatı olarak şehrin trafik sorununu çözmek adına bize düşen her türlü görevde emniyet teşkilatımızın yanındayız.” dedi.

Torve: “Trafik ekiplerimiz daima görevde”

İl Trafik Şube Müdürü Orhan Torve ise Orduyeri Köprüsünde bir kavşak düzenleme çalışmasının gündemde olduğunu kaydederek, “Özellikle Orduyeri Köprüsünde sabah ve akşam saatlerinde yaşanan aşırı trafik yoğunluğuna karşı trafik ekiplerimiz daima görevde. Bu konu ile ilgili Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın ile daima irtibat halindeyiz. Bu noktaya kavşak yapılması ve trafiğin rahatlaması için çalışmalarımız var. Şu anda proje aşamasında inşallah ileriki günlerde bu projeyi hayata geçirip Orduyeri Köprüsü mevkiinde yaşanan aşırı yoğunluğu bir nebze azaltmış olacağız” dedi.

Balık: “Her zaman yanındayız”

Bartın TSO Başkanı Halil Balık toplantının sonunda yaptığı konuşmada Emniyet Teşkilatı ve Jandarma Teşkilatına teşekkürlerini sunarak, “Şehrimizde yaşanan ya da yaşanabilecek her türlü sorununa çözüm bulmak adına Emniyet Teşkilatımızın ve Jandarma Teşkilatımızın her zaman yanındayız” şeklinde konuştu.

Bartın’da araç sayısı temmuz ayında 51 bin 93’e yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı son verilere göre Bartın’da temmuz ayında araç sayısı 51 bin 93’e yükseldi. Temmuz ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre ülkemizde temmuz ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 22 milyon 731 bin 759 adet  oldu.  22 milyon 731 bin 759 adet taşıtın ise yüzde 54,3’ünü otomobil, yüzde 16,4’ünü kamyonet, yüzde 14'ünü motosiklet, yüzde 8,2’sini traktör, yüzde 3,7’sini kamyon, yüzde 2,1’ini minibüs, yüzde 1’ini otobüs, yüzde 0,3’ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. Bartın’da ise geçen ay 51 bin 84 olan trafiğe kayıtlı araç sayısı  temmuz ayında 51  bin 93’e yükseldi. Zonguldak’ta  bu rakam 155  bin 6 olurken Karabük’te te  trafiğe kayıtlı araç sayısı temmuz ayı sonu itibarıyla 66 bin 893 oldu.

96 bin 562 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

Temmuz ayında trafiğe kaydı yapılan toplam 96 bin 562 taşıt içinde otomobil yüzde 58,2 ile ilk sırada yer aldı. Bunu sırasıyla yüzde 21,8 ile motosiklet, yüzde 13 ile kamyonet, yüzde 4,2 ile traktör takip etti. Taşıtların yüzde 2,8’ini ise minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Bir önceki aya göre yüzde 50,1 artış

Temmuz ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 50,1 arttı. Bu artış otomobilde yüzde 65,1, minibüste yüzde 70, kamyonette yüzde 71,3, kamyonda yüzde 10,1, motosiklette yüzde 23,1, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 40,2, traktörde yüzde 17,2 olarak gerçekleşti. Otobüste ise yüzde 23,2 azalış oldu.  

Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,6 azaldı

Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında yüzde 24,6 azalış gerçekleşti. Bu azalış otomobilde yüzde 25,3, minibüste yüzde 42,3, otobüste yüzde 50,4, kamyonette yüzde 38,3, kamyonda yüzde 28,2, motosiklette yüzde 7,2, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 61,9, traktörde ise yüzde 24,5 olarak gerçekleşti.

Trafikteki toplam taşıt sayısı Ocak-Temmuz döneminde 512 bin  814 adet arttı

Ocak-Temmuz döneminde 633 bin 478 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 120 bin 664 adet taşıtın ise trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 512 bin 814 adet arttı.

748 bin 935 adet taşıtın devri yapıldı

Devri yapılan toplam 748 bin 935 adet taşıt içinde otomobil yüzde 72,3 ile ilk sırada yer aldı. Otomobili sırasıyla yüzde 15,2 ile kamyonet, yüzde 5,8 ile motosiklet, yüzde 2,3 ile traktör takip etti. Temmuz ayında devri yapılan taşıtların yüzde 4,4’ünü ise minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

LPG’li otomobil oranı yüzde 38 oldu

Temmuz ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 12 milyon 334 bin 56 adet otomobilin yüzde 38'i LPG, yüzde 36,3’ü dizel, yüzde 25,3’ü benzin yakıtlıdır. Yakıt türü bilinmeyen otomobillerin oranı ise yüzde 0,4 oldu.

56 bin 151 adet otomobilin trafiğe kaydı yapıldı

Temmuz ayında trafiğe kaydı yapılan 56 bin 151 adet otomobilin yüzde 17,9’unun Renault, yüzde 9'unun Volkswagen, yüzde 8,2'sinin Hyundai, yüzde 8'inin Fiat, yüzde 6,6’sının Dacia, yüzde 6,3’ünün Toyota, yüzde 5,3’ünün Peugeot, yüzde 5,2’sinin Ford, yüzde 5,1’inin Honda, yüzde 4,9’unun Opel olduğu, yüzde 23,6'sının ise diğer markalardan oluştuğu görüldü.

Trafiğe en fazla 1501-1600 motor silindir hacimli otomobillerin kaydı yapıldı

Ocak-Temmuz döneminde trafiğe kaydı yapılan 367 bin 115 adet otomobilin yüzde 42,8’i 1501-1600, yüzde 27,7’si 1401-1500, yüzde 13'ü 1300 ve altı, yüzde 11,5'i 1301-1400, yüzde 4'ü 1601-2000, yüzde 0,9’u 2001 ve üstü motor silindir hacmine sahip oldu.

En çok yine beyaz renk tercih edildi
Ocak-Temmuz döneminde trafiğe kaydı yapılan 367 bin 115 adet otomobilin yüzde 56,5'i beyaz, yüzde 21,2’si gri, yüzde 7,3’ü siyah ve yüzde 5,6’sı kırmızı iken yüzde 9,4’ü diğer renkler oluşturdu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam