Hizmet, parkende ve inşaat sektöründe güven azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı sektörel güven endeksi verilerini yayımladı. Buna göre Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde hizmet sektöründe, perakende ticaret sektöründe ve inşaat sektöründe güven endekslerinde düşüşler yaşandı.

Hizmet, parkende ve inşaat sektöründe güven azaldı Güncel

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı  sektörel güven endeksi verilerini yayımladı. Buna göre Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde hizmet sektöründe, perakende ticaret sektöründe ve inşaat sektöründe güven endekslerinde düşüşler yaşandı.  Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ağustos ayında 88 iken, Eylül ayında yüzde 9,7 oranında azalarak 79,4 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 12, yüzde 9,1 ve yüzde 8,3 azaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 5,2 düştü
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Eylül ayında yüzde 5,2 oranında azalarak 88,5 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 14,2 ve yüzde 12,9 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 8,8 arttı.

İnşaat sektöründe sert düşüş


Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 68,8 iken, Eylül ayında yüzde 16,7 oranında azalarak 57,3 değerine geriledi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 13,9 ve yüzde 18,7 azaldı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam