861 çiftçiye yem bitkisi desteği

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürü Abdulsetter Bayram ve teknik heyet, Büyükkıran köyü çiftçilerini ziyaret etti. Ziyarette köyde besicilik yapan Ahmet Ekbiç'e ait bitkisel ve hayvancılık işletmesi gezilerek Tarım ve Orman Bakanlığının vermiş olduğu desteklemeler hakkında işletme sahibi ve çiftçiler bilgilendirildi.

861 çiftçiye yem bitkisi desteği Güncel

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürü Abdulsetter Bayram ve teknik heyet, Büyükkıran köyü çiftçilerini ziyaret etti. Ziyarette Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Gönül Merve Şen Kul, Koordinasyon ve Tarımsal veriler Şube Müdür Vekili Dilek Karaaslan, teknik personel, Büyükkıran köyü muhtarı ile Kurt köyü ve Çayır köyü muhtarları da yer aldı. Ziyarette köyde besicilik yapan Ahmet Ekbiç'e ait bitkisel ve hayvancılık işletmesi gezilerek Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği desteklemeler hakkında işletme sahibi ve çiftçiler bilgilendirildi. Ekbiç'e ait 5 dekar arazide İl Müdürlüğünce Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilerek Karadeniz Yıldızı silajlık mısır çeşidi ile kurulan deneme alanında incelemeler yapıldı ve deneme sonuçları hakkında bilgi alındı, karşılıklı bilgi alış-verişinde bulunuldu.

22 bin 100 dekara yem bitkisi dikimi

Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram  Bartın’da 2018 yılında 861  çiftçinin desteleme müracaatında bulunduğunu ifade ederek 22 bin 100 dekar alanda yem bitkilerinin dikildiğini söyledi. Bayram, “ Bu amaçla kaba yem ihtiyacının karşılanmasına yönelik "Yem Bitkileri Tarımını Geliştirme Projesi" kapsamında Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 5 'er Kg olarak gönderilen ADA 9516 (Hacıbey) , ADA 523, ADA 351, ADA 9510 melez mısır çeşitleri, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından gönderilen Karadeniz Yıldızı ve Samada 07 çeşitleri ile Bartın Tarım Kredi Kooperatifinden temin edilen Tareks 6063 çeşidi Silajlık Mısırtohumları ilimizde Sipahiler, Yeğenli, Büyükkıran, Ellibaş, Cöcü ve Gürpınar köylerinde 6 çiftçimize toplam 51 Dekarlık alanda deneme amacıyla ekilişi yapılmıştır. Yem bitkileri olarak İlimizde 2017 yılında 680 çiftçi tarafından yapılan destekleme müracaatı 2018 yılında 861 çiftçiye, 16 bin 500 dekar olan yem bitkileri ekiliş alanı da 22 bin 100 dekara yükselmiştir” dedi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam