Meteoroloji uyardı: Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Türkiye yarından itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Vatandaşları soğuk ve yağışlı havaya karşı uyaran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölgelerde sıcaklıkların 15 dereceye kadar düşebileceğini ifade etti. Bartın’da ise bugün 29 derece dolaylarında olan hava sıcaklığı yarın ise 10 derece birden düşerek 19 derece dolaylarında olacak.

Meteoroloji uyardı: Soğuk ve yağışlı hava geliyor Güncel

Ülkemiz Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yer alan duyuruda hava sıcaklıklarının salı günü kuzeybatı kesimlerde (Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun kuzeybatısı), Çarşamba günü kuzeydoğu ve iç kesimlerde (Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu, İç Ege ile Akdeniz Bölgesinin iç kesimlerinde) 8 ila 15 derece azalması beklendiği belirtildi.

Bartın’da sıcaklığın 10 derece birden düşmesi bekleniyor

Bartın’da bugün 29 derece dolaylarında olan en yüksek sıcaklığın yarın  10 derece birden düşerek 19 dereceye gerileyeceği beklenirken Çarşamba günü 18, Perşembe günü 21, Cuma günü 24, Cumartesi günü ise en yüksek sıcaklığın 25 derece dolaylarında olacağı tahmin ediliyor. Yarın ve önümüzdeki günlerde en düşük sıcaklıkların 8 ila 15 derece dolaylarında olması bekleniyor.

Kuvvetli yağışlar bekleniyor

Yarın Marmara’nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyı kesiminin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Meydana gelecek yağışların Karadeniz bölgesi kıyı illeri ile Sakarya çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.

Çarşamba günü ise yağışların yurdumuzun kuzey kesimlerinde etkili olmaya devam edeceği, Marmara’nın güney ve doğusu, Karadeniz bölgesi, Kırıkkale ve Yozgat ile Ankara’nın güney ve doğusunun sağanak yağışlı geçeceği, yağışların Doğu Karadeniz kıyıları ile  Ordu çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.

Ankara ve İstanbul yağış  havalının etkisi altında

Ankara’da havanın genellikle parçalı ve çok bulutlu geçeceği, Çarşamba günü kısa süreli hafif bir sağanak yağış meydana gelebileceği tahmin ediliyor. Ancak Çarşamba günü kuvvetli kuzeyli rüzgarla birlikte hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağı Bugün 31 derece beklenen en yüksek hava sıcaklığının Çarşamba günü 15 derece kadar azalarak 16 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor. İstanbul’da yarın ve Çarşamba günleri aralıklarla kuvvetli poyraz rüzgarı ile birlikte sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Hava sıcaklığının da hissedilir derecede azalarak hafta sonu ve bugün 28-30 derece seyreden en yüksek sıcaklığın 19-21 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor.

Soğuk hava iç kesimlerde etkili olacak

Perşembe günü yağışların sadece Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında süreceği ancak soğuk havanın kuzey ve iç kesimlerde etkili olmaya devam edeceği, Yurdumuzun güneybatısından itibaren hava sıcaklıklarının yükselmeye başlaması bekleniyor.

Batı Karadeniz’de fırtınaya dikkat!

Batı Karadeniz'de Pazartesi akşam saatlerinde sonra kuzey yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına beklendiğini de duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğünce fırtınanın bugün sabah saatlerinden sonra etkisini azaltacağının tahmin edildiği belirtildi.

Rüzgarın Salı ve Çarşamba günleri, Marmara, Ege, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (40-80 km/saat) şeklinde esmesi tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgar ve fırtınayla birlikte hava sıcaklıklarında kısa sürede beklenilen ani ve hissedilir değişimlerin meydana getireceği sağlık sorunları gibi olumsuzluklara karşı da dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Marmara'da yarın bugün kuzeydoğudan kuvvetli olarak esmesi beklenen rüzgarın, Çarşamba günü ilk saatlerden itibaren kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Marmara'daki kuvvetli rüzgar ve fırtınanın Cuma günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Kuzey ve Orta Ege'de yarın ilk saatlerden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgarın Çarşamba günü ilk saatlerden itibaren kuvvetini arttırarak 7 ila 9 kuvvetinde (75-90km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuzey ve Orta Ege'deki fırtınanın Cuma günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam