Gölbucaklı’dan Dirim’e milli bayramlarla ilgili talep

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Atatürkçülüğün yeniden öğretmenlerin gündemine alınmasının ve daha önce Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nden çıkarılan milli bayramların yeniden kutlama çizelgesine eklenmesinin sevindirici olduğunu söyledi. “Atatürkçü bir nesil yetiştirilmesi konusunda tüm mücadelemizi vereceğiz” diyen Gölbucaklı, Bartın Valisi Nusret Dirim’den milli bayramların daha önce olduğu gibi halka açık ve merkezlerde, meydanlarda veya stadyumlarda kutlanması konusunda yardımcı olmasını istedi.

Gölbucaklı’dan Dirim’e milli bayramlarla ilgili talep Güncel

CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı,  Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yönetmelikte yapılan kapsamlı değişikliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve Atatürkçülüğü yeniden öğretmenlerin gündemine alındığını ifade eden Gölbucaklı, “Resmi Gazete' de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredat değişikliğine göre, bir önceki Bakan İsmet Yılmaz tarafından kaldırılan Atatürkçülük, tekrar gündeme alındı. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan kapsamlı değişiklikler Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik değişikliğinin en önemli adımı İsmet Yılmaz’ın bakanlığı döneminde yönetmelikten çıkarılan Atatürkçülüğün yeniden öğretmenlerin gündemine alınması oldu” dedi.

“Mili bayramlar kutlama çizelgesine eklendi”

Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle de milli bayramların yeniden kutlama çizelgesine eklendiğini kaydeden Gölbucaklı şöyle devam etti:

"Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle de daha önce yönetmelikten çıkarılan Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı ve mahalli kurtuluş günleri yeniden kutlama çizelgesine eklendi. Zaten paramparça olmuş bu Milli Eğitim ve Öğretim müfredatında ne oldu da Atatürkçülük birden bire aklınıza geldi? Atatürk ilke ve inkılaplarını ortadan kaldırmaya çalışan, T.C. ibaresini kaldırmak isteyen, okullarımızdan Andımızı bile yasaklayan bu zihniyet birden bire niçin Atatürk sevdalısı oldu.  Sadece Atatürkçülük değil, Türklüğü dahi aşağılayan, bizlere Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün armağanı olan milli bayramlarımızın bile kutlanmasını bizlere çok görenler niçin geri adım attılar?

“Öğretmenlerin planlarının başına yeniden Atatürk getirildi”

Bakanlık, ders yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda yapılan “Öğretmenler Kurulu” toplantısı gündeminde “Atatürkçülükle ilgili konuların derslerde işlenişi ile öğretim programlarının uygulanmasına yönelik hususlar” maddesi yeniden eklendi. Eğitim kurumunda aynı sınıfı okutan veya alanı aynı olan öğretmenlerden oluşan ve ders içerikleri ile dönemin görüşüldüğü zümre toplantılarının gündemine de “Atatürkçülük” getirildi. Bu kapsamda öğretmenlerin planlarının başına yeniden Atatürk getirilerek madde, “Atatürkçülükle ilgili konuların üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması ile öğretim programlarının incelenmesi, programların çevre özellikleri de dikkate alınarak amacına ve içeriğine uygun olarak uygulanması, yıllık plan ve ders planlarının hazırlanması ve uygulanmasında konu ve kazanım ağırlıklarının dikkate alınması” şeklinde değiştirildi.

“Bu gelişmeler bizleri birazcık olsa da  sevindirmektedir”

MEB’in Atatürk ile ilgili bir diğer adımı ise sosyal etkinliklere yönelik oldu. 8 Haziran 2017’de yönetmelikten çıkarılan milli bayramlara yönelik iktidara yakın yöneticilerin bulunduğu okullardaki özensizlik ile başlayan tartışmaların ardından bayramlar zorunlu etkinlik takvimine alındı.  Eski adı “kutlu doğum” yeni adı Mevlid’i Nebi ile Kut-ül Amare Zaferi’nin olmasına karşın milli bayramların, ‘’Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi’’nde olmaması büyük tepkiye neden olmuştu. Bu iktidar gelene kadar Atatürk ilke ve inkılaplarından şaşmadan, Atatürk’ ün çizgisinden çıkmadan yönetilmekte olan devletimizde bir Atatürk düşmanlığı başlamıştı. Bu gelişmeler bizleri birazcık olsa da sevindirmektedir. Ama yine de bizler eskisi gibi Atatürkçülüğün çocuklarımıza ve gençlerimize tam anlamı ile anlatılması, kindar ve dindar bir nesil yetiştirmek yerine Atatürkçü bir nesil yetiştirilmesi konusunda tüm mücadelemizi vereceğiz.

“Milli bayramlarımız yeniden Cumhuriyet Meydanında kutlanmalı”

Milli bayramlarımız ise sadece Valilik binaları önüne sıkıştırılmış, halktan uzakta kutlanmaktadır. Bununla beraber okullarımızda kutlanması için yeni adımlar atılmış olmasına rağmen, milli bayramlarımız daha önceden olduğu gibi halka açık ve merkezlerde, meydanlarda, stadyumlarda kutlanmalıdır. İşte o zaman tüm halkımızda bütünlük, vatan sevgisi ve bayram coşkusu yaşanacaktır.  Bunu da vesile yaparak Bartın Valimiz Sayın Nusret Dirim’den buna bir başlangıç yapması, bu törenlerin en azından merkezde Cumhuriyet Meydanında kutlanması konusunda yardımcı olmasıdır.  Bizler hep birlikte bunları yaparsak çocuklarımız, gençlerimiz ileriyi gören, bayrak ve vatan sevgisi ve Atatürk’ ün bu vatanı zamanında teslim ettiği Kuva-yi Milliye ruhunda vatanperver nesiller olarak yetişeceklerdir.  Mustafa Kemal Atatürk… “Öğretmenler! Cumhuriyet sizden düşünceleri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”

 

 

      

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam