Manda Islahı Projesi 5 yıl daha devam edecek

2013 yılında Tarım ve Orman Bartın İl Müdürlüğü ve Bartın Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği arasında imzalanarak hayata geçen Halk Elinde Manda Islahı Projesinin yürütme kurulu Afyonkarahisar’da toplantı. Toplantıda projenin Bartın’da 5 yıl daha devam etmesine karar verildi.

Manda Islahı Projesi 5 yıl daha devam edecek Güncel

2013 yılında Tarım ve Orman Bartın İl Müdürlüğü ve Bartın Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği arasında imzalanarak hayata geçen Halk Elinde Manda Islahı Projesinin yürütme kurulu Afyonkarahisar’da toplantı.  Toplantıya Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdür Vekili Erdal Gülmez, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Gül, Proje Teknik Elemanı Ziraat Mühendisi Ozan Mankadak ve bakanlık yetkilileri Kütahya ve Afyonkarahisar Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürleri ve il Birlik personelleri katıldı. Toplantıda projenin Bartın’da 5 yıl daha devam etmesine karar verilirken Tarım ve Orman Bartın İl Müdürü Abdulsetter Bayram projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

Manda yetiştiriciliğinde çiftçilere3 milyon 186 bin 720 TL destekleme

Projeye 2013 yılı sonunda başlanmış, günümüze kadar geçen sürede Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine Üye 131 yetiştiricinin 1024 Mandanın Günlük süt verimleri ve et verimlerinin artırılması amaçlanmış. Bu kapsamda doğan mandaların doğum ağırlıkları ve süt verimleri teknik personel tarafından takip altından tutulmuş, süt analizleri yapılarak sütün kalitesi değerlendirilmiştir. Proje kapsamında günlük ortalama süt verimi 4 yılın sonunda 3,5 litreden 4,1 litreye, doğum ağırlığı 26 kilogramdan 30 kilograma çıkartılmıştır. Yetiştiricilere proje kapsamında anaç manda ve damızlık erkek manda başına 850 TL doğan malaklara ise 200 TL olmak üzere toplamda 3 milyon 186 bin 720 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2013 yılında Proje başlangıcı bin 800 civarında olan manda sayımız proje sonun da 4 bin 182 başa yükselmiştir.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam