Bartın 30 bin yıllık şehir mi?

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 27 Ocak’ta açılan Bartın Kent Müzesini bugüne kadar yaklaşık 84 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Bartın’ın tarihinin 3 bin yıllık değil 4 bin yıllık olduğunu ve Kaşkalar’dan başladığını dile getiren Akın, şuanda yapılan çalışmalın ışığında arkeologların Bartın’ın 30 bin yıllık şehir olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Bartın 30 bin yıllık şehir mi? Güncel

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,  27 Ocak’ta açılan Bartın Kent Müzesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Müzeyi açıldığı günden bugüne kadar yaklaşık 84 bin kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Akın, Bartın’ın tarihiyle ilgili de ilginç bir bilgi verdi.  Bartın Kent Müzesi çalışmaları esnasında Bartın’ın tarihinin 3 bin yıllık değil de 4 bin yıllık olduğunun anlaşıldığını kaydeden Akın, şuanda yapılan çalışmalın ışığında ise arkeologların Bartın’ın 30 bin yıllık şehir olduğunu düşündüğünü belirtti.  Kent Müzesinde balmumu heykellerin haricinde parayla satın alınan hiçbir eserin olmadığını dile getiren Akın, “İçinde bulunduğumuz Kent Tarihi Müzesi Abdülhamit döneminde ilk olarak Rüştiye Mektebi olarak yapılıp daha sonrasında Cumhuriyet Mektebi olmuş. Uzun yıllar da Bartın Belediyesi hizmet binası olarak kullanıldı. 2008 yılında yeni bir belediye binası yapılması ile bu bina atıl kalmaya başlatmıştı. Bu tarihi binamızı müze yapmak üzere çalışmalara başladık. İlk olarak dış cephedeki sıva kaldırarak tarihi binayı ilk günkü görünümüne kavuşturduk. Sonrasında ise eserleri bulmak adına çalışma gerçekleştirdik. Bu süreç 2-3 yıl kadar sürdü. Burada sergilenen eserlerin tamamı Bartın’da yaşamış eserler. Bu bizim için çok önemli. Balmumu heykeller haricinde dışarıdan para ile satın alınan hiçbir eserimiz yok” dedi.

“Arkeologlar Bartın’ın 30 bin yıllık şehir olduğu iddia ediyor”

Arkeologların Bartın tarihiyle ilgili çalışmalarına devam ettiğini belirten Cemal Akın, “ Çalışmalarımızın tamamlanması ile bu güzel projeyi 27 Ocak 2018 yılında halkımızın hizmetine sunduk. O günden bugüne kadar Bartın’da yaşayanlar ve kent dışından şehrimize gelen 84 bin civarında vatandaşımız müzemizi ziyaret etti. Gerçekten böyle bir çalışmaya Bartın’ın ihtiyacı vardı. Müze çalışmalarımızın öncesinde ilimizi 3 bin yıllık şehir diye anlatırken, aslında 4 bin yıllık bilenen tarihi olduğunu gördük. Kaşkalar’dan başlayan bir tarih olduğunu gördük. Perslerin yaşadığını, Pafloganların, Selçukluların bu bölgede hakim olduğunu görmüş olduk. Şimdi bunların ışığında başka bir çalışma yapıyoruz. Arkeologlar ilimizin 30 bin yıllık şehir olduğu iddia ediyorlar ve bununla ilgili çalışma gerçekleştiriyorlar” şeklinde konuştu.

Bartın’ın parası sergileniyor

Müzede Bartın’a ait paranın da sergilediğini söyleyen Akın, “Geçmişi çok eskilere dayanan ilimizi biz burada yaşatmaya çalışıyoruz. Burada öyle değerler var ki örneğin Paflogon parası, Bartın parası. Bartın’da o günlerde basılmış bir paradan bahsediyoruz. Üzerinde zeytin dalının olduğu ve Bartın Irmağı’nın Parthenious’u simgeleyen bir para var burada. Perslilerin paraları var. Yine tarihte Bartın’da yaşamış insanlara ait Selçuklu Kartalı yüzüğü var. Buna benzer birçok eser bu müzede mevcut. Biz şehirlerin müzelerle birlikte yaşadığını düşünüyoruz. Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzemizin ardından Kent Müzemiz ile müze sayımızı ikiye çıkardık. Kent Müzesi’nin ardından yeni müzeler ile ilgili çalışmalar başlattık” ifadelerinde bulundu.

“4 müzeyle ilgili daha çalışma yürütüyoruz”

Kent Müzesi dışında 4 müzeyle ilgili daha çalışma yürüttüklerini belirten Akın, “Resim ve Sanat Müzesi hazırlığı yapıyoruz. Oyuncak Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitler Müzesi ile Su Müzesi yapmak istiyoruz. Zamana yayarak inşallah bu projeleri de da hayata geçireceğiz. İlimizde son 3 yıldır resim çalıştayı gerçekleştiriyor. Türkiye’nin farklı illerinden katılım sağlayan ressam ve akademisyenler bu çalıştaylarda çok güzel eserler ortaya çıkarttı. Ressam, akademisyen olarak alanlarında çok önemli isimler Bartın’a geldiler ve onları misafir ettik. Ortaya çıkan eserler arasında yer alan Bartın resimlerini bize sanat müzesinde sergilenmek üzere teslim ettiler. Bartın Resim ve Sanat Müzemizde bu eserleri sergileyeceğiz. Bartın Belediyesi olarak kültürümüze, tarihimize değer vermek durumundayız. Sadece bununla kalmayıp Bartın’ın geçmiş tarihinde ne varsa hepsini meydana çıkarmaya çalışıyoruz. İnşallah bu güzellikleri ortaya çıkartmaya ve halkımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam