Yerel gazeteler 6 sayfa olacak

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu, artan maliyetler karşısında yayın hayatını devam ettirmekte zorlanan yerel gazeteleri biraz olsun rahatlatacak kararlara imza attı. Yönetim Kurulu’nun çağrısı ile olağanüstü toplanan BİK, normal gazete ebadı esas olmak üzere; İstanbul, Ankara ve İzmir’de 12 sayfa olan asgari yüzölçümü 8 sayfa, Kurum Şubesi bulunan diğer yerlerde ise 8 sayfa olan asgari yüzölçümü 6 sayfa olmasına karar verdi. Kararın en kısa zamanda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yerel gazeteler 6 sayfa olacak Güncel

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu, artan maliyetler karşısında yayın hayatını devam ettirmekte zorlanan yerel gazeteler  için bugün olağanüstü toplandı. Yönetim Kurulu’nun çağrısı ile   toplanan Kurul, yerel gazeteleri biraz olsun rahatlatacak kararlara imza attı. Kurul’un aldığı kararlarla ilgili açıklama yapan BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Mustafa Arslan  Nuri Kolaylı  Şevket Erzen BİK’in normal gazete ebadı esas olmak üzere; İstanbul, Ankara ve İzmir’de 12 sayfa olan asgari yüzölçümü 8 sayfa, Kurum Şubesi bulunan diğer yerlerde ise 8 sayfa olan asgari yüzölçümü 6 sayfa olmasına karar verdiğini söyledi. Alınan kararların stratejik önemi olduğunu ifade eden Temsilciler kararlarla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Kararlar stratejik önemde ve takdire şayandır”

“Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu, Yönetim Kurulu’nun çağrısı ile  bu gün yaptığı olağanüstü toplantısında yazılı basınımızın içinde bulunduğu sıkıntıların aşılmasında ciddi katkı sağlayacak kararlar almış bulunmaktadır. Malum olduğu üzere Ağustos Genel Kurulu’nda alınan kararlarla da bu anlamda rahatlatıcı adımlar atılmış idi. Yönetim Kurulu ve Genel Kurul’un mevzuat üretebilme imkanını değerlendirerek krizin aşılmasına dönük Ağustos ayındaki toplantı ile bugün yapılan olağanüstü toplantıda aldığı kararlar stratejik önemde ve takdire şayandır. BİK Bürokratlarının bu süreçteki hızlı ve isabetli çalışmaları da teşekküre layıktır. Asgari yüzölçümü ve satış miktarlarında düzenleme getiren kararların Resmi Gazete’de en kısa zamanda yayınlanarak yürürlüğe girmesi için ayrıca gayret gösterilecektir.

 Yüzölçümü Düzenlemesi

-Alt vasıflı gazeteler için 0,75 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,60 metrekare,

-Vasıflı gazeteler için 1,12 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,90 metrekare,

-İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki gazeteler için 1,50 metrekare olan asgari yüzölçümü 1,12 metrekare,

-İstanbul, Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 2,25 metrekare olan asgari yüzölçümü ise 1,50 metrekare olarak belirlenmiştir.

Asgari Yüzölçümü 6 Sayfa Olacak

Buna göre;

Normal gazete ebadı esas olmak üzere; İstanbul, Ankara ve İzmir’de 12 sayfa olan asgari yüzölçümü 8 sayfa, Kurum Şubesi bulunan diğer yerlerde ise 8 sayfa olan asgari yüzölçümü 6 sayfa olarak belirlenmiştir.

Valilik görev alanı ile Kurum Şubesi bulunan illerdeki ilçe gazetelerimiz çeşitli ebat makinelerde basılmaktadır. O nedenle sayfa olarak değil yüzölçümü olarak ifade durumundayız.

Alt-üst, sağ-sol kenar boşlukları 2,5 santimetreyi geçmemek üzere bir sayfanın en-boy çarpımının gazete sayfa sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak metrekare yayın yerlerine göre yukarıda verdiğimiz asgari yüzölçümünde olması halinde mevzuatın gereği yerine getirilmiş olacaktır.

 Satış Düzenlemesi

Resmi ilan yayınıyla alakalı gazetelerin asgari fiili satış adetleri %20 oranında azaltılmıştır.

Buna göre;

İstanbul’da yayınlanan gazeteler için 5.000 olan asgari fiili satış adedi 4.000,

Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 3.000 olan asgari fiili satış adedi 2.400,

Kurum Şubesi bulunan diğer illerdeki yayın yerlerinde 500 olan asgari fiili satış miktarı 400,

Valilik görev alanı ile Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki ilçe gazetelerinden;

Asgari fiili satış adedi 250 olan gazetelerin satış miktarı 200,

Asgari fiili satış miktarı 100 olan gazetelerin satışlar miktarı ise 80

olarak belirlenmiştir.

Asgari satış miktarlarındaki bayi ve abone satış oranları eski hali ile korunmuştur.

Buna göre;

80 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 16 bayi (%20) ve 64 abone,

200 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 40 bayi (%20) ve 160 abone,

400 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 120 bayi (%30) ve 280 abone,

2.400 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 960 bayi (%40) ve 1.440 abone,

4.000 satış yapması gereken gazetelerimiz de en az 2.000 bayi (%50) ve 2.000 abone satışı yapabilecektir.

 Sonuç

Asgari fiili satışta gerçekleşen yüzde 20’lik azalma ile birlikte yüzölçümünde sağlanan yaklaşık yüzde 20 düşüş gazetelerimizin üzerindeki kâğıt, kalıp, aydınger/film ve boya masraflarını bu oranlarda düşürecektir.

Örneğin:

Asgari yüzölçümü için gerekli olan 10 bobin ya da top için 2 bobin ya da top, asgari satış için gerekli 10 bobin ya da top için 2 bobin ya da top daha az harcanacaktır. Dolayısıyla10 birimle yerine getirilen görev 4 birim avantajla  6 birimle tamamlanmış olacaktır.

Öte yandan gazetelerimizin yayınladığı resmi ilan ve reklamların toplumla buluşması, yönetimde aleniyet ve rekabetin oluşturulmasına aracı olmak gibi görevler de gazetelerimizce aksamadan yerine getirilmiş olacaktır.

“Yazılı basınımız bu tedbirlerle biraz olsun nefes alacaktır”

Gerek Ağustos ayında yapılan ve 16 Eylül’de yürürlüğe giren düzenleme (detaylarını daha önce tarafımızca paylaşmıştı ), gerekse bu gün kabul edilen düzenlemelerin hayırlı olmasını diliyor, Yönetim Kurulumuza, Genel Kurulumuza attığı bu isabetli adımlar için şükranlarımızı arz ediyoruz. Temennimiz odur ki; vazgeçilmez bir kamu görevini yerine getirmekte olan yazılı basınımız hayatiyetini tehdit eden ekonomik zorluklara karşı bu tedbirlerle biraz olsun nefes alacaktır.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam