Resim ve Sanat Müzesi Çalıştayı Sergisi açıldı

Bartın Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Resim ve Sanat Müzesi Çalıştayı Sergisi açıldı. 3. Yalı Yaşam Merkezi Bartın Belediyesi Sanat Galerisi’nde düzenlenen sergi 29 Eylül’e kadar açık kalarak sanat severlerle buluşacak.

Resim ve Sanat Müzesi Çalıştayı Sergisi açıldı Güncel

Bartın Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Resim ve Sanat Müzesi Çalıştayı Sergisi açıldı.  Yalı Yaşam Merkezi Bartın Belediyesi Sanat Galerisi’nde düzenlenen serginin açılışına  Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Vekili Deniz Piyade Albay Hakan Metinkişi, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, CHP  İl Başkanı Hatice İlknur Erkan, Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan   çok sayıda sanatsever katıldı.

Geniş: “Bartın senelerdir çevre illere de örnek olan bir kent”

Çalıştay dolayısıyla Bartın’a gelen ressam ve akademisyenlerin yaptığı resimlerin  yer aldığı sergide Bartınlı Ressam Erkan Geniş “Bartın senelerdir çevre illere de örnek olan bir kent. Bartın Sayın Belediye Başkanımızın önderliğinde bu dönemde ve gelecek dönemlerde ölesine kültürel tesisler kazanacak ki o bizi bunu mutlu ediyor. Bir sohbet esnasında Başkanımıza Bartın’ın bir resim ve sanat müzesine ihtiyacı olduğunu söylediğimizde hiç düşünmeden “yapalım” dedi. Bugün üçüncüsünü yapıyoruz. Ben değerli sanatçı dostlarıma davetimizi kabul ederek bu nefis eserleri ortaya koydukları ve açılacak müzemize bağışladıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Akın: “4 müze daha yapmak istiyoruz”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise yaptığı konuşmada Bartın Belediyesi’nin kültür ve sanatsal projelerinden bahsederek şunları söyledi:

Erkan Beyle Bartın’da neler yapabiliriz  diye konuşurken bir müze fikri ortaya çıktı. Aslında 4 müze fikrimiz var. Bunlardan biri resim ve sanat müzesi. Buna alt yapı oluşturması için de saygın ressam dostlarımızın katılımıyla bir çalıştay düzenledik. Bu yıl da bu çalıştayın üçüncüsünü gerçekleştirdik. Bartın bir kültür ve sanat şehri. Biz buna layık olmaya çalışıyoruz. Kent Müzemizi açtık. Resim ve Sanat Müzesini, Atatürk ve Şehitler Müzesini, Su Müzesini ve Oyuncak Müzesini de Bartın’a inşallah kazandıracağız.  Resim ve Sanat Müzesi yapmak istediğimiz evin yarısını Erkan Bey’den aldık. Diğer yarısını da akrabalarından Bartın Belediyesi olarak alacağız. Bartın’ın özelliklerini taşıyan bir ev aynı zamanda.

Hava lokali Bartın Belediyesi Konservatuvarı olacak

Bartın’ımızın sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerine katkı sağlayan 2 bin 500 dostumuz var. Onlara da teşekkür etmek istiyorum. Bu kurslarımızın hepsi ayrı ayrı yerlerdeydi. Biliyorsunuz hava lokalinin yıkımını gerçekleştirdik. Oraya yeni bir bina yapacağız ve inşallah orayı Bartın Belediyesi Konservatuvarı yapacağız. Ama bugün burada 1 hafta içerisinde yapılan gerçekten güzel resimler karşımızda duruyor. Ben ressam dostlarımıza ve hocalarımıza teşekkür ediyorum. Resimleriyle birlikte Bartın’da yaşasınlar.”

Renkler tualle buluştu

Çalıştaya katılan ressamlara teşekkür plaketinin de verildiği serginin açılışını protokol ressamlarla birlikte gerçekleştirdi. sergide eserleri yer alan ressamlar davetlilere resimlerde ne anlatmak  istediklerini kendileri anlattı. Sergi de Erkan Geniş, Prof. Dr. Hüseyin Elmas, Prof. Dr. Meliha Yılmaz, Prof. Dr. Alaybey Karaoğlu, Prof. Dr. Basri Erdem, Prof. Dr. Ramiz Aydın, Doç. Dr. Oğuz Yurttadur, Sezai Kara, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türe, Bünyamin Balamir, Efkan Beyaz, Melek Yıldız Ergün, Fehnur İpek, Dr. Bayram Yorulmaz, Dilek Özmen, Aysun Eskin, Zehra Kemaldere Dervişoğlu ve Nurgül Büyükadaya’nın imzası olan resimler yer alıyor.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam