Ziraat Bankasında Altın Tahvil İhracı başladı

Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen altın tahvil ihracı başladı. Hükümet Caddesi’ndeki Ziraat Bankası Şubesinde bugün başlayan altın tahvil ihracı işlemleri 19 Eylül Çarşamba Gününe kadar devam edecek. Yalı Şubesi’nde ise işlemler 20-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Ziraat Bankasında Altın Tahvil İhracı başladı Güncel

Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen altın tahvil ihracı bugün  başladı. Yastık altında atıl vaziyette bekleyen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili Ziraat Bankası Hükümet Caddesi’ndeki şubede bugün  başlayan işlemler 19 Eylül Çarşamba Gününe kadar devam edecek. Yalı Şubesi’nde ise işlemler 20-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Altınlar devlet güvencesinde saklanacak

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili detaylar şöyle:

 “Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, Yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak. Devlet İç Borçlanma Senedi ve sertifika sahiplerine gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirlerini payları oranında dağıtan faizsiz tahvillerdir. Amaç Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında bulunan altınların ekonomimize kazandırılmasıdır. İhraca aracı tek banka olarak Bankamız belirlenmiştir. Tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir. Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama imkanı olacaktır.

Alt limit veya üst limit yok

2 yıl vadeli olup 6 aylık yüzde 1,20, yıllık yüzde 2,40 kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 0 olarak belirlenmiştir. Sadece 22 ve 24 ayar altınlar, Cumhuriyet Altını, Ata Lira, Darphane Gram Altını kabul edilecektir. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir. Getirilecek altınlar için her hangi bir alt limit veya üst limit tutarı bulunmamaktadır.

İşte seçenekler!

Müşteri tarafından getirilen Altınlar Yetkili Eksper tarafından kontrol edilerek saflık derecelerine göre gram altın hesaplarına aktarılacaktır. Fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir. Ara dönem faiz/kira getirileri TL cinsinden müşterinin hesabına ödenecektir Vadeden önce istenmesi durumunda, Bankamız tarafından yatırımcılara güncel gram altın fiyatları üzerinden ödeme yapılacaktır. 3 Ay sonraki alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır. Müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacak Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır.  Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir.  1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra fizikken geri alınabilecektir. Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir. Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam