Ensar Vakfı Başkan ve Yöneticileri basınla buluştu

Ensar Vakfı Bartın Şubesi Başkanı Engin Köstekçi ve Vakıf Üyeleri kahvaltı programında Bartın’da görev yapan basın mensuplarını ağırladı. Ensar Vakfı Bartın Şube Başkanı Engin Köstekçi, “Toplumda tarihin en büyük sapkınlıklarıyla en büyük çalkantıları ile en büyük sosyal bunalımları ile karşı karşıyayız. Bu noktada manevi dinamiklerimiz, manevi kaynağımız Kur-an ve Sünnettir. Biz bunları temel ve esas almazsak bugün farklı, sapkın düşüncelerle karşı karşıya kalıyoruz. Bunu istemeyen Ensar ailesi olarak elimizden geleni değil ne yapılması gerekiyorsa yaparak gecemizi gündüzümüze katarak yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Ensar Vakfı Başkan ve Yöneticileri basınla buluştu Güncel

Bartın’da çalışmalarını aktif bir şekilde sürdüren Ensar Vakfı Bartın Şube Başkanı ve üyeleri Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltı programında bir araya geldi. Programda basın mensuplarına geride kalan süreçlerde yapılan çalışmalar ve gelecekte yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler veren Vakfın Bartın Şube Başkanı Engin Köstekçi birçok çalışmaya ev sahipliği yaparak Ensar olduklarını gösterdiklerini söyledi.

"İmzamızı attık"

Köstekçi açıklamasında, “2017-2018’de geçen sene bu tarihlerde sizinle bir kahvaltıda buluştuk. O gün şahsım ve yanımdaki ekibimle beraber sizlere bir söz verdik. Değerli arkadaşlar Bartın Ensar Vakfı olarak birçok çalışmayı beraber yürüteceğiz. Toplantılar, konferanslar, seminerler, yemek programları, kitap dağıtımları, yardımlar ve yaz kampı ile Bartın’da Ensar olmanın heyecanını yaşayacağız dedik. Bugün geriye dönüp baktığımızda yapabilir miyiz? Yapamaz mıyız? Diye düşündüğümüz birçok şeyi çalışkan dostlarımızla yönetimimizin gayretiyle birlikte hallettik. Dönem içerisinde toplam 14 tane konferansımız olmuş. Bu konferanslarımızın 7 tanesi okullar düzeyinde. Bu okullar Bartın’ımızdaki tüm imam hatip okullarını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. 7 tane konferansımızda halka açık olarak yapılmıştır. En son ki konferansımızı Sayın Şevki Yılmaz hocamızla birlikte Bartın’daki en yoğun katılımla imzamızı attık. Yine Ensar Vakfı başkanımız Genel Müdürümüz Hüseyin Kader beyle Bartın Sivil İdare Platformu ile imam hatiplerle ilgili çalışmalara ev sahipliği yaparak bölgemizde ensar olduğumuzu gösterdik.” dedi.

"Göstermeye çalıştık"

Başkan Köstekçi aydın bir fikir içerisinde çalışmalarına devam etmek istediklerini de sözlerine ekleyerek, “1979 yılında kurulan Ensar Vakfı’na kadar Bartın’ımızda eksik olan vakıf kültürünün vakıf anlayışının ne kadar zayıf olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz bu eksikliğe binaen burada vakıf medeniyetinin kurulması için neler yapılabilir neler yapabiliriz düşüncesi içerisinde Ensar Vakfı olarak aydınca yoluna devam etmek istemektedir. Yine her ay düzenli olarak görevini takip eden arkadaşlarımızla 12 adet toplantı düzenlenmiştir. Toplantılarımızda bazen siz değerli basınımızla bazen siyasilerle birlikte bazen de halkımızla ve en önemlisi üniversitedeki öğrencilerle buluşarak Ensar olarak yanlarında olduğumuzu göstermeye çalıştık. Bu noktada gündeme dair Sayın Cumhurbaşkanımızın milli ve manevi noktada aldığı her kararın arkasında Ensar Vakfımız Genel Merkezimiz bünyesinde olmak şartıyla arkasında durmuş ve bundan sonrada duracaktır. Bizde aynı şekilde başkanımızın genel talimatları doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında duracağımızı buradan ifade ediyoruz. Bu yıl yine Bartın genelinde okullarda 550 adet kitap dağıtımı yapılmıştır. Bu kitapların hiçbir tanesi ücret karşılığında dağıtılmamış hepsi ücretsiz olarak öğrencilerimize hediye edilmiştir. Bu kitaplardan 250 tanesi temel İslam tarihi, 300 tanesi ise Kur’an-ı Kerim mealidir.” diye konuştu.

"Yolumuza devam edeceğiz"

Tarihin en büyük sosyal bunalımları ve çalkantıları ile karşı karşıya olunduğunun altını çizerek açıklamasına devam eden Köstekçi, “Buradan bir şeyi vurgulamakta fayda var. Toplumda basın mensubu arkadaşların takip ettiği gibi tarihin en büyük sapkınlıklarıyla en büyük çalkantıları ile en büyük sosyal bunalımları ile karşı karşıyayız. Bu noktada manevi dinamiklerimiz, manevi kaynağımız Kur-an ve sünnettir. Kur-an’dan ve Sünnetten ilham alırlar. Peygamberimizin veda hutbesinde size bıraktığım kaynak Kur-an ve Sünnettir dediği zaman, eğer biz bunları temel ve esas almazsak bugün farklı, sapkın düşüncelerle karşı karşıya kalıyoruz. Bunu istemeyen Ensar ailesi olarak elimizden geleni değil ne yapılması gerekiyorsa yaparak gecemizi gündüzümüze katarak yolumuza devam edeceğiz. Bu süreçte yorulan arkadaşlarımız tabi ki ilk durakta ineceklerdir. Önemli olan gidenler değil bizimle hedefe odaklanıp hedefe varanlardır. Biz inenlere takılmıyoruz. Doğal olarak herkes aynı kulvarda aynı sıklette koşabilmelidir.” dedi.

"Daha çok faaliyetler yapacaklar"

Önümüzdeki dönemde de yaz kamplarının devam edeceğini söyleyen Köstekçi, “Bu yaz kampımız Bartın’da ilk yaptığımız bir çalışma oldu. Sayın Vekilimizde bu konuda bize destek oldular. 75 öğrenciyle başladığımız kursu 65 öğrenciyle bitirdik. Bu kursta kız öğrencilerimizin başarısı bizi çok gururlandırdı. Kız  öğrencilerimizin yüzde 85’i Kur’an-ı Kerim’e geçti. Erkek öğrencilerimizde Kur’ana geçme oranı biraz daha az. Bu sene ne yapacağız? Eğitim alanında yine Genel Merkezimizle yaptığımız istişareler sonucunda tüm okullarda girişim ve hadis kaynaklı konferanslarımız devam edecektir. Sohbet noktasında üniversitemizle yaptığımız görüşmeler neticesinde üniversite bünyesinde konferansımız ve İslami bilimlerdeki hocalarımızla sohbetlerimiz olacak.  Yine üniversite öğrencilerimizle kız komisyonu başkanlarımız yeni çalışmalarla daha çok faaliyetler yapacaklar.” dedi.

"Yük olunmamıştır"

Yardım ve destekler konusunda geçen sene 65 aileye yardım edildiğini de kaydeden Köstekçi, “Bu 65 aileden 56 tanesi öğrenci evleri olmak şartıyla geri kalanı ise sosyal alanda çevrede kurduğumuz garip gureba dostluklardır. Bu yardımların tamamı yönetimdeki arkadaşlarımızın gayretleriyle olmuştur. Dışarıdan hiçbir arkadaşımızdan yardım talep edilmemiş ve yük olunmamıştır. Yine milli meselelerde hem bölgesel hem yerel hem de ülke bazında ülkemizi ilgilendiren, özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda alınan tüm kararların arkasında olacağımızı buradan ifade edelim. İmam Hatip öğrencilerine yönelik ise bu sene kadın komisyonlarımız, kız komisyonlarımız etkin bir şekilde görev alacak. Yurtlarda kalan öğrencilerimiz için çalışmalarımız en güzel şekilde devam ediyor. Ayrıca yine farklı dönemlerde sizlerle bir araya gelip hasbıhal ederek dostluğumuzu pekiştirme gayretinde olacağız. Yaz kampımızda bu sene hedefimiz 100 öğrenciye ulaşıp öğrencileri Kur’an ve Sünnet ile buluşturmak. Şubemizi Şadırvan Camisi karşısına açtık. Orada bir eğitim vermeye çalışacağız. Bu eğitimler Osmanlıca, Arapça ve Kur’an eğitimleri olacaktır. Bu noktada sizleri oralarda da ağırlamak bizler için şeref ve onur olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam