Tunç: "Başarılarla dolu yeni bir eğitim-öğretim yılı diliyorum"

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tunç mesajında; "Yaz tatilinin bitmesinin ardından yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcındayız. Taze bir başlangıcın mutluluğunu, yeni başarılara doğru koşmanın heyecanını yaşayan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize yeni eğitim öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını ve başarılarla dolu geçmesini diliyorum” dedi.

Tunç: Güncel

“En fazla bütçe eğitime”

AK Parti iktidarı hükümetlerin birinci önceliğinin eğitim olduğunu belirten Milletvekili Tunç “Eğitimi toplumsal kalkınmanın önemli anahtarlarından biri olarak görüyor, çocuklarımızın eğitimine önem veriyoruz” diyerek 2018 yılında da bütçeden en fazla pay yine eğitime ayrılmıştır. 2002 yılında bütçeden eğitime yüzde 9,4 oranında bir pay ayrılıyorken 2018 yılında yüzde 18 oranında pay ayrılarak, 2018 yılında bütçeden eğitime 134 milyar TL’lik kaynak aktarıldı. Eğitim alanında gerekli altyapı hizmetlerinin ve fiziki imkânların artırılması için gerekli çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

“Çocuklarımızın okula gitmesinin önündeki tüm engelleri kaldırdık”

Milletvekili Tunç; “Çocuklarımızın okula gitmesinin önündeki tüm engelleri kaldırdık. Ailelerimizin yükünü hafiflettik. İlk ve ortaöğretimdeki öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlamak amacıyla şartlı eğitim yardımını başlattık. 2003 yılından bu yana annelerin hesabına kız öğrenci başına 100 TL, erkek öğrenci başına 85 TL yatırıyoruz. Bu kapsamda Bartın’da 2003-2016 yılları arasında 4.7 milyon TL şartlı eğitim yardımı yapılmıştır. 2003-2004 öğretim yılından itibaren ders kitapları öğrencilerimize ücretsiz verilmiştir. Bartın’da ücretsiz 5 milyon ders kitabı dağıttık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na, her ders yılı başında, dar gelirli aile çocuklarına giyim ve kırtasiye malzemesi temin edilmesi için gerekli kaynak aktarılmıştır” dedi.

“Okullarımızı teknoloji ile tanıştırdık”

 Milletvekili Tunç Fatih projesi ile eğitimde teknolojiden üst düzeyde yararlanmaya başlandığını belirterek "Okullarımızın tamamına yakını internet hizmetine kavuşarak eğitimde teknoloji devrimi yapılmıştır. Okullarımıza internet bağlantısı sağladık. Bartın’da okullarımıza 3 bin 453 bilgisayar, 133 adet çok fonksiyonlu yazıcı, bin 449 akıllı tahta dağıttık.  119 bilgisayar teknolojisi sınıfı kurduk. Öğrencilerimize 3 bin 872 tablet bilgisayar verilmiş olup okullarımız artık kara tahtadan akıllı tahtalara geçti" şeklinde konuştu.

“Bartın'ı üniversite kenti yapıyoruz”

Milletvekili Tunç, Bartın ilimizde de eğitim alanında kısa süre içerisinde önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, " 2008 yılında kurduğumuz ve 3 fakülteyle eğitim-öğretime başlayan Bartın Üniversitesi, bugün 8 fakülte, 4 yüksekokul, 3 enstitü, 552 akademik, 245 idari personel ve yaklaşık 16 bin öğrencisiyle bugün dev bir üniversiteye dönüştü. Üniversitemizin 1200 dönümlük yeni yerleşke alanında fakülte binaları hızla yükselmektedir. Bartın Üniversitemizin merkez kampüsü dışında Ulus ilçemize yüksekokul, Kurucaşile ilçemize de meslek yüksekokulu kazandırdık.  Yeni yatırım ve atılımlarla hedefimiz 30 bin öğrenci” dedi.

“45 TL olan aylık yükseköğrenim bursunu 470 TL’ye yükselttik”

Bursları artırarak daha çok öğrenciye ulaştıklarını ifade eden Tunç,  “Yükseköğretimde okuyan öğrencilerde ise aylık kredi ve burs miktarı lisans öğrencileri için 2002 yılında 45 TL olan aylık yükseköğrenim bursunu 470 TL ’ye, yüksek lisans öğrencileri için 90 TL’den 940 TL’ye, doktora öğrencileri için de aylık 135 TL olan bursu 1410 TL’ ye yükseltilmiştir” dedi.

“Bartın’ı eğitim şehri yaptık”

Milletvekili Tunç, “Eğitim yaşamının başladığı ana okuldan yükseköğrenime, her kademede çok sayıda okul yaptık” diyerek Bartın’a inşa edilen 41 yeni okul olmak üzere gerek yeni üniversite kampüsünde devam eden fakülte inşaatları, gerekse yapımı süratle devam eden ilkokul, ortaokul ve lise binaları ile Bartın'ı bir eğitim şehri yaptıklarını söyledi.  Tunç, "Bartın'a kazandırdıkları yatırımlar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm Milli Eğitim çalışanları, öğretmen ve öğrencilerimiz için, hayırlı ve uğurlu olmasını ve başarılarla dolu geçmesini diliyor, tüm eğitim camiasına selam ve saygılarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam