Zorlu maraton başladı

2018-2019 eğitim-öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da başladı. Bartın’da 30 bin 547 öğrenci çalan ilk zille birlikte ders başı yaparken eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla TOKİ İlkokulu’nda tören düzenlendi. Bartın Valisi Nusret Dirim törende Bartın’daki okulların üniversite sınavında küçümsenmeyecek bir başarısı olduğunu söyledi.

Zorlu maraton başladı Güncel

2018-2019 eğitim-öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da başladı. Bartın’da Merkez İlçede 25 bin 843, Ulus’ta 2 bin 156, Amasra’da bin 848 ve Kurucaşile’de 700 olmak üzere toplam  30 bin 547 öğrenci dün çalan ilk zille birlikte ders başı yaptı.  Öğrencilerle birlikte il genelinde 160 okulda bin 884 derslikte 2 bin 125 öğretmende zorlu eğitim-öğretim maratonuna başlamış oldu. Eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla TOKİ İlkokulu’nda ise tören düzenlendi.  Törene Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Müdürleri, STK temsilcileri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  Öğrencilerin çiçeklerle karşıladığı Vali Dirim onlarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Bayram: “Çağdaş temel unsurun en temel unsuru eğitimdir”

Törende öğretmenler adına konuşan Recep Bayram çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından birinin eğitim olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Yeni bir eğitim yılının ilk gününde, sizlerle birlikte olmanın, Türkiye'nin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla ve ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte olmanın farklı heyecanı ve gururu içinde sizleri saygıyla selamlıyorum. Sözlerime; Çin Bilgesi KuanTzu'nıın çok bilinen ve çok söylenen dizeleriyle başlamak istiyorum; “Bir yıl sonrasını düşünüyorsan, tohum ek ağaç dik; on yıl sonrasıysa tasarladığın, ama yüz yıl sonrasıysa düşündüğün; öyleyse halkı eğit... Bir kez ürün verir, ekersen tohum. Eğer dikersen bir kez, on kez ürün verir ağaç. Eğer halkı eğitirsen, yüz kez olur bu ürün..." Eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen ülkeler, toplumsal kalkınmayı çağdaşları olan uluslara göre daha önce başarabilmiş toplumlardır. Bunu başaramayan ülkelerin kaderi ise geri kalmışlıktır.

“Amacımız bilgiyi araştıran nesil yetiştirmek”

Başöğretmen Atatürk'ün  "Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" diye hitap ettiği değerli meslektaşlarım; Ulu önderimizin bize yüklediği gelecek nesilleri yetiştirme sorumluluğu çok büyük bir güvenin ifadesidir. Kuşak çatışmaları yaşanırken anne çocuk, dede torun arasında; biz çocukları gençleri anlamak sıkı bir iletişim kurmak ve onları geleceğe hazırlamak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmamalıyız. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirmek olmalıdır. Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi sevgili öğrenciler; her biri alanında uzmanlaşmış öğretmenlerin elinde eğitim göreceksiniz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz, çok çalışmanız asla yılgınlığa düşmemenizdir. Unutmayınız ki öğretmenleriniz ve velileriniz zorlandığınız her konuda her zaman size destek olacaklardır.

 Saygıdeğer Veliler;  Devletimizin, bizim ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız. Onlara güveniniz, güven veriniz, başarılı yanlarını ön plana çıkarınız, başarısız olduklarında da asla vazgeçmemelerini söyleyerek umut aşılayınız. Onlara avucunuzda bir kuşu tutar gibi yaklaşınız. Avucunuzu sonuna kadar açarsanız kuş elinizden uçar gider; avucunuzu sıkı sıkıya kapatırsanız da ölümüne sebep olursunuz. Sözlerimi Atatürk' ün bize ışık tutan hedef gösteren şu sözleriyle son veriyorum; ''Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur" 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının, öğrencilerimize, öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim”

Denizer: “Biz öğretmenlere göre her şeyin başı sevgi”

Geleceğe yön veren bireyler yetiştiren okul olma yolunda gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten TOKİ İlkokulu Müdürü Celal Denizer de şu ifadelere yer verdi:

“Yeni bir eğitim - öğretim yılında çocuklarımızla birlikte okulumuza kavuşmamızın mutluluğunu yaşıyoruz. Okulumuza yeni gelen öğretmenlerimizle mutluluğumuzu daha da büyütüp başarılarımıza yeni başarılar katma azmi ve kararlılığındayız. Aramıza bu yıl katılan öğrencilerimizi de sevgiyle kucaklayıp okulumuza en kısa sürede alışmaları için çabalayacağız. Onlara, bilgi yuvası olan okulun, aynı zamanda sevgi yuvası olduğunu da göstermiş olacağız. Biz öğretmenlere göre her şeyin başı sevgidir. Sevgiyle yaptığımız mesleğimizde tam bir başarıya ulaşmak bizlerin ilk hedefidir. Tam bir başarı ise öğrencilerimize en kaliteli eğitimi en iyi koşullar altında verebilmekle olur. TOKİ ilk ve ortaokulu olarak biz ilk ve ortaokul düzeyinde tek çatı altında eğitim öğretim faaliyetlerini yürütürken çocuklarımızı öncelikle Milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda hem bir üst öğrenim kurumlarına hem de hayata hazırlamanın gayret ve heyecanını yaşamaktayız.

“İlköğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır”

Bu gayret ve heyecanımız bir önceki eğitim öğretim yılı sonu itibarı ile 12   Fen Lisesi,  9   Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi,  9  Mustafa Yaman Anadolu İmam Hatip Lisesi 3 Teknik Lise olmak üzere merkezi sınav sistemi ile öğrenci alan okullara yerleştirilmiştir. Sportif alanda milli sporcu yetiştirerek karate   dalında balkan şampiyonlarımız; judo, basketbol, voleybol, masa tenisi, yüzme satranç, kickboks dalında da il ve bölge şampiyonu öğrencilerimiz bulunmakta; bir özel eğitim öğrencimiz resim dalında Türkiye derecesi yapmanın sevincini bizlere yaşatmışlardır. Biz öğretmenlere ve öğrencilerimize düşen görev çalışmak, çalışmak ve daha da çok çalışmak, ülkemizi Mustafa Kemal Atatürk 'ün hedeflediği gibi uygar medeniyetlerin seviyesine çıkarmaktır. İlköğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır.”

Demir: “En büyük gücümüz öğrencilerimizdir”

Yeni eğitim- öğretim yılının ülkemiz için hayırlı olmasını dileyen İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir   de şunları söyledi:

“2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ülkemize, milletimize ve eğitim camiamıza iyilik, güzellik ve başarı getirmesini diliyorum. İnsanın en değerli varlık, Sevginin en hünerli güç, Bilginin en yenilmez kuvvet, Emeğin en yüce değer, Eğitimin en vazgeçilmez hizmet olduğu okullarımızda vakit, ışıldayan gözlerle bakan gençlerimizi inanç ve kararlılıkla geleceğe hazırlama vaktidir. Vakit, bugün başlayacağımız bu yolculukta azim ve kararlılıkla tüm zorlukları aşarak yola devam etme vaktidir. Vakit, gayretimize memleket aşkımızı katarak samimiyet ve özveriyle çalışma vaktidir. Sevgili öğrenciler, varlığınız bizim en büyük gücümüzdür. Sizler, ülkemizin yakın geleceğinin yapı taşları ve uzak geleceğinin mimarlarısınız. Yüreklerinizde farklı bir telaş ve coşkunun yaşandığı en güzel başlangıçlar için bugün ziller çalacak. Eğitim yolculuğunuzun ilk adımında gelecekteki hedeflerinize ulaşmak için birazdan heyecan ve ümitle sınıflarınıza koşacaksınız. Başarıya, mutluluğa ve hayata birlikte koşacağız ...

“Her türlü zorluğun üstesinden geleceğinize yürekten inanıyorum”

Pırıl pırıl yürekleri ve gözlerindeki umut ışıkları ile sizlerin bilgisine ve vicdanınızın sesine emanet edilen, ülkemizin geleceği sevgili öğrencilerimizin yetiştirilmeleri hususunda her zaman olduğu gibi azim ve fedakârlıkla çalışan siz öğretmenlerimize olan inancımız ve güvenimiz tamdır. Öğrencilerimizi Atatürk 'ün gösterdiği yolda Türk millî eğitiminin amaçları doğrultusunda yetiştirmek için sizlerle birlikte var gücümüzle çalışacağız. Bu onurlu ve kutlu görevi hakkıyla icra eden, emeğine paha biçilemeyen başta siz öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize ve diğer personelimize şükranlarımı sunuyorum. Ve saygıdeğer veliler, Yeni nesli en iyi şekilde yetiştirmek için her türlü zorluğun üstesinden geleceğinize yürekten inanıyorum. Bu kutlu yolda yükümüzü paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her çocuk bizim için çok önemlidir ve her çocuğun geleceği bize emanettir. Bunun farkındayız. Yolunuz, yolumuz açık olsun.”

Dirim: “Okullarımızın üniversite sınavında küçümsenmeyecek bir başarısı var”

Bartın’daki okulların üniversite sınavında küçümsenmeyecek bir başarısı olduğunu  kaydeden Bartın Valisi Nusret Dirim  de şu ifadelerde bulundu:

 “Öğrencilerimiz biran önce sınıflarına girmek için sabırsızlanıyor. Eğitim ülkemizin çağdaş uygarlık yolunda sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için en önemli vazgeçilmez ihtiyacımız. Bu konuda ne kadar mesai harcasak azdır. Öğretmenlerimiz büyük bir fedakarlık içerisinde mesai yapıyorlar. Okullarımızın geçen yıl ki başarısıyla ilgili bilgileri eğitimcilerimizle birlikte değerlendiriyoruz. Özellikle üniversite seviyesinde okullarımızın küçümsenemeyecek bir başarısı var. Tabi ki bunun daha ötesine ulaşmamız için velilerimizin de katkısıyla çalışmamız gayret göstermemiz gerekiyor.

“Öğretmenlerimizin yüreklerini ortaya koyması gerekiyor”           

 Eğitim sadece ders başarısı olarak görülmemeli. Eğitim çocuklarımızı geleceğe iyi insanlar olarak hazırlama amacı gütmeli. Çocuklarımızı kendi milli ve manevi değerlerimizle yoğurarak iyi insanlar olarak kendileriyle barışık özgüvenleri yüksek sevgi dolu bireyler şekilde geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Bu anlamda öğretmenlerimizin yüreklerini ortaya koyması mesailerini hiç çekinmeden öğrencilerimizin her biri için harcaması gerekiyor. Öğrencilerimizin güzel bir eğitim-öğretim yılı geçirmesini diliyorum. Bu okulumuzu da başarısından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

4. sınıf öğrencilerinden birinci sınıflara çiçek

Öğrencilerin halk oyunları gösterileri yaptığı törende şiirler okunurken  4. sınıf öğrencileri okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerine çiçek  verdi. Müzik dinletisinin de yapıldığı törende protokol sınıfları gezerek öğrencilere yeni eğitim-öğretin yılında başarılar diledi.

2018-2019 Eğitim- Öğretim yılı ne zaman sona erecek?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan çalışma takvimine göre  2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlarken 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 21 Ocak 2019 - 1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak. 2018-2019 eğitim öğretim yılı 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam