KYK Başvuru sonuçları açıklandı

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yurtlarda barınma talebinde bulunan öğrencilerin yurt başvurularını aldıktan iki gün sonra sonuçları açıkladı. Başvuru sonuçları kurumun resmi web sitesi https://sonuc.kyk.gov.tr/ adresinden öğrenilebiliyor. Sonuçlar, öğrencilere SMS atılarak da duyurulacak.

KYK Başvuru sonuçları açıklandı Güncel

Nihal Çınçın 

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yurtlarda barınma talebinde bulunan öğrencilerin yurt başvurularını aldıktan iki gün sonra sonuçları açıkladı. Başvuru sonuçları kurumun resmi web sitesi https://sonuc.kyk.gov.tr/  adresinden öğrenilebiliyor. Sonuçlar, öğrencilere SMS atılarak da duyurulacak.
Yüz binlerce üniversite öğrencisinin barınma ihtiyacını karşılamak için başvuru yaptığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yurtlarda barınma talebinde bulunan öğrencilerin yurt başvurularını aldıktan iki gün sonra sonuçları açıkladı.  Başvuru sonuçları kurumun resmi web sitesi https://sonuc.kyk.gov.tr/  adresinden yayınlanırken sonuçlara ilişkin öğrencilere SMS gönderimi de sağlanacak.
İlk kayıt ücretleri Ziraat Bankası üzerinden ödenecek
Yurt hakkı kazanan öğrencilerin kendilerine verilen süre içerisinde öncelikle Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerinden veya http://yurtkur.gsb.gov.tr adresinde yer alan E-ÖDEME ekranından ilk kayıt ücretini ödemeleri gerekiyor. İlk kayıt ücreti içerisinde güvence bedeli, gün bazında yatak ücreti ve yurt kimlik ücreti yer alıyor. Ödenmesi gereken ilk kayıt ücreti, T.C. kimlik numarasıyla ödeme ekranlarından sorgulama yapıldığında otomatik olarak          ekrana çıkıyor. 
İlk kayıt ücreti, öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösteriyor. Yerleştirme işlemini takip eden ay itibarıyla sadece aylık yurt ücreti ödenecek. Güvence bedeli ise bir defaya mahsus alınmakta olup yurttan kayıt sildirildiğinde iade ediliyor. KYK yurtlarının aylık ücretleri, 168 TL ile 285 TL arasında değişiyor. KKTC yurtlarında bu rakam 300 TL olarak uygulanıyor. Süresi içerisinde ilk kayıt ücretini ödemeyen öğrencilerin yurt hakkı geçersiz sayılacak.
Yurt kayıtları e-Devlet                     üzerinden yapılacak
İlk kayıt ücretini ödeyen öğrenciler yurt kayıt işlemlerini, e-Devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresindeki YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden                   taahhütname onayı yaparak   tamamlayacak. Öğrencilerin kayıt işlemi için yurdun bulunduğu               şehre gidip başvurma                     zorunluluğu bulunmuyor.
İlk kayıt ücretini ödeyen öğrencilerin yurt kayıt işlemlerini 19 Eylül saat 23.59’a kadar tamamlamaları gerekiyor. Bu tarihe kadar öğrenciler e-Devlet’e giriş yaparak YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden                     taahhütname onayı yapabilecekler. 
İlk yerleştirme sonrası yerleşen öğrenciler, 17 Eylül’den itibaren  yurtlarda barınabilecek. Akademik takvim başlangıcına göre barınmaya başlamayan öğrencilerin yurt       müdürlükleri ile iletişime geçerek durumlarını bildirmeleri gerekiyor.
Yurtta barınmaya başlanıldığı                       tarihten itibaren 30 gün içerisinde  en az   4 adet fotoğraf, öğrenci            belgesi ve Kurum tarafından yapılması muhtemel geri ödeme   lerde kullanılmak üzere öğrencinin kendisine ait bir IBAN numarasının yurt müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.
Öncelikli öğrenciler
Başvuru esnasında özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin yurtta barınmaya başladığı tarihte ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.
İlk yedek yerleştirmeler                           20, 24 ve 27 Eylül'de
Öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için ilk üç yedek yerleştirme tarihi de açıklandı.              Buna göre ilk yedek yerleştirme                    20 Eylül’de, ikinci yedek yerleştirme 24 Eylül’de, üçüncü yedek yerleştirme de 27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Ayrıca yıl içerisinde hizmete açılacak yeni yurtlara da kurumsal internet sitesinden duyuru yapılmak suretiyle yurt başvurusu alınarak öğrenciler yurtlara yerleştirilmeye devam edilecek.   
Başvurusu ileri bir tarihte alınacak olanlar
Ek kontenjan ya da özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim kurumuna yerleşen, yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler, lisansüstü öğrenciler ve ülkemize kendi imkânlarıyla gelen yabancı öğrenciler için yurt başvuruları ilerleyen günlerde alınacak.
Kredi/burs başvuruları                         daha sonra alınacak
Kredi burs başvuruları tüm                     üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans                      öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak.
İl ve yurt müdürlüklerine ait adres ve telefon numaraları yurtkur.gsb.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.
Bartın’da kapasite artıyor
Bartın’da geçtiğimiz yıl 2 bin 329 olan KYK kapasitesi bu yıl artıyor. Kutlubeyyazıcılar mevkiinde inşa edilen ve çalışmalarda son aşamaya gelinen yurt akademik takvime yetiştirilecek. Böylece Bartın’da KYK kapasitesi 4 bin 791’e çıkacak. Öğrencilerin daha rahat ve daha konforlu odalarda barınmasını sağlamak amacıyla yapılacak iyileştirme çalışmaları neticesinde ise bu rakam 4 bin 453’e düşecek. 907’si erkek öğrenci ve 3 bin 546’sı kız öğrenci olmak üzere toplamda 4 bin 453 öğrenci Bartın’da KYK yurtlarında barınabilecek.


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam