İmar Barışı başvurularından 6 milyon 597 bin tl tahsil edildi

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan İmar Barışı kapsamında ilimizde alınan yapı kayıt belde adedinin 871 olduğunu duyururken bu başvurulardan 6 milyon 597 bin 126 TL tahsil edildiğini açıkladı.

İmar Barışı başvurularından 6 milyon 597 bin tl tahsil edildi Güncel

Nihal Çınçın

3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. maddesi uyarınca yürürlüğe giren ve kamuoyunda ‘İmar Barışı’ olarak bilinen düzenlemeyle ilgili bilgiler veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, şu ana kadar İlimizde alınan Yapı Kayıt Belge adedinin 871 olduğunu kaydederken başvurulardan toplamda 6 milyon 597 bin 126 TL tahsil edildiğini belirtti.

Başvurusu onaylanarak Kayıt Belgesi verilen başvuru sayıları ve dağılımları Bartın Merkezde 593, Amasra’da 124, Ulus’ta 119 ve Kurucaşile’de 35 adet oldu.

Düzeltmeler yapılabilecek

Bartın İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Özcan, açıklamasında “Güncelleme işlemleri hakkında da bilgiler vererek, “Ayrıca bilindiği üzere 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile 3194 sayılı İmar Kanunu'na ilave edilen Geçici 16’ncı madde gereğince hazırlanan Yapı Kayıt Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği hükümleri 06.06.2018 tarihli ve 30443 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında Yapı Kayıt Belgesi’nin iptal edilmesi, ödenen paranın taraflarına iade edilmesi ve hatalı/eksik başvuruların düzeltilmesi talepleri ile ilgili olarak; Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuruda bulunarak, hatalı veya eksik beyanda bulunduğu halde, Yapı Kayıt Belgesi için ödeme yapmış ve bu hatalı veya eksik beyanla Yapı Kayıt Belgesini almış olan vatandaşlarımız tarafından, e-devlet platformu üzerinden “Güncelle” komutu yardımıyla gerekli düzeltmeler yapılabilecektir. Değişikliğe onay verildiğinde, daha önce alınmış olan Yapı Kayıt Belgesi iptal edilerek, güncellenen başvuru için yeni bir belge üretilebilecektir.” dedi.

Para iadesi ve belge iptali müracaatları müdürlüğe

Ödeme tutarları, para iadesi ve belge iptali konularında da bilgiler veren Özcan, “Beyan edilecek yeni bilgiler; ada/parsel değişikliği, adres değişikliği, bağımsız bölüm sayısı değişikliği ile sınırlı olup, dolayısıyla daha önce yapılmış olan ödeme tutarını değiştirmeyen nitelikte ise işleme onay verdikten hemen sonra, güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilecektir. Ancak beyan edilecek yeni bilgiler, ek ödeme yapılmasını gerektiriyor ise bu ödeme yapıldıktan ve doğrulanmış cep telefonu numarasına gelen kısa mesajdan sonra, yukarıdaki bilgiler doğrultusunda güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilecektir. Para iadesi ve belge iptali konusunda ise müracaat İl Müdürlüğümüze yapılacak olup, Müdürlüğümüzce düzenlenecek teknik rapora göre Bakanlığımız tarafından iade işlemi gerçekleştirilecektir.” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam