Okullara 185 temizlik görevlisi alınacak

Bartın’da Bartın Çalışma Ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle Toplum Yararına Projesi (TYP) kapsamında 185 kişi okullarda temizlik görevlisi olarak işe alınacak.

Okullara 185 temizlik görevlisi alınacak

Haber Merkezi

İŞKUR İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda temizlik işlerinde görevlendirilmek üzere 185 kişinin istihdamı için protokol yapıldı. Bu kapsamda Bartın Çalışma Ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğüne 10 Eylül Pazartesi günü başlayan başvurular 14 Eylül Cuma günü sona erecek.

Bartın Merkez ve Merkeze bağlı köyler, Ulus ilçesi ve Ulus ilçesine bağlı beldeler, Kurucaşile ilçesi ve Amasra ilçesinde görevlendirilmek üzere toplamda 185 kişi iş başı yapacak. Başvuruda bulunmak isteyenlerin kimlik belgeleriyle birlikte Bartın İŞKUR Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

İşte başvuruda aranan şartlar?

Toplum Yararına Projesi kapsamında iş sahibi olmak isteyen vatandaşlardan aranan şartlar şu şekilde; Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak, öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç), TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak.

Noter kurası ile belirlenecek!

Milli Eğitim Müdürlüğünde görevlendirilecek 185 kişinin belirlenmesi için19 Eylül tarihinde noter huzurunda kuralar çekilecek. Kuralarla istihdam edilecek kişilerin belirlenmesinin ardından hak sahibi kişiler 1 Ekim 2018’de iş başı yapacaklar.

10 Eylül Pazartesi günü alınmaya başlanan temizlik görevlisi için başvurulara ilk günde 520 ikinci günde ise 600 kişi olmak üzere toplamda 1120 kişinin başvuruda bulunduğu öğrenildi. Başvuru süreci boyunca yaklaşık 2 binden fazla kişinin müracaatta bulunması bekleniyor.

Arslan: “İlçe ve belde bazlı dağılım söz konusu”

Bartın İŞKUR Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleşen Toplum Yararına Proje (TYP) uygulaması protokolü hakkında bilgiler veren Bartın Çalışma Ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Adnan Arslan, “Toplum Yararına Proje uygulaması İŞKUR tarafından işsizliğin azaltılması amacıyla uygulanan programlardan birisidir. İşsizliğin olduğu dönemlerde vatandaşların hem iş bulmalarını hem de toplumun faydalanabileceği işlerde çalıştırılmalarını sağlayan bir programdır. İlimizde de değişik zamanlarda değişik kurumlarla Toplum Yararına Proje uygulamaları gerçekleştiriyoruz. Belediyeler, Özel İdareler gibi kurumlarla birlikte uyguladığımız programlar var. Bu dönemde de 185 kişilik Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere elemanlar çalıştırılması planlandı. Bu plan yapılırken Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde ilçe ve belde bazlı dağılım söz konusu. Ulus ilçemizde toplam 20 kişi istihdam edilecek. Bu 20 kişinin 10’u Ulus Merkez, 5’i Ulus ilçesine bağlı Abdipaşa Beldesi ve 5’i de yine Ulus İlçesine bağlı Kumluca beldesinde görevlendirilecekler. Amasra’da 15 kişi ve Kurucaşile ilçemizde de 7 kişi görevlendirilecek. Ayrıca Bartın merkeze bağlı beldelerimizden Kozcağız’da 17 kişi ve Hasankadı’da 10 kişi görevlendirilecek. Bartın Merkez ve merkeze bağlı köylerde ki okullarda 116 kişi olmak üzere 185 kişi istihdam edilecek.” dedi.

“Maaşlar ve SSK primlerini İŞKUR ödeyecek”

Kura süreci hakkında da açıklamalarda bulunan İŞKUR Müdürü Arslan, “Başvuru süreci sona erdikten sonra 19 Eylül tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde noter huzurunda kuralar çekilecek. Çekilecek kuranın ardından tespit edilen kişiler gerekli işlemlerini tamamladıktan sonra 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren okullardaki görevlerine başlayacaklar. Göreve başlayan kişiler okullar tatile girene kadar yani 9 ay boyunca çalışacaklar. Bu süreç içerisinde asgari ücret üzerinden maaşları ve SSK’ları kurumumuz tarafından ödenecek.” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam