KPSS önlisans sınavı başvuruları bugün sona eriyor

KPSS önlisans sınavı başvuruları bugün sona eriyor

KPSS önlisans sınavı başvuruları bugün sona eriyor Güncel

KPSS önlisans sınavı başvuruları bugün sona eriyor

Nihal Çınçın

Ön Lisans mezunları için düzenlenecek olan Önlisans KPSS sınavı için başvurular bugün sona erecek.

28 Ağustos tarihinde başlayan 2018 yılı ön lisans KPSS sınavı başvuruları bugün sona erecek. Bugün başvuru yapamayan adaylar için belirlenen geç başvuru tarihi ise 26 Eylül 2018 olarak açıklandı.

KPSS Önlisans başvurularında bugün son gün. Binlerce adayı yakından ilgilendiren KPSS Önlisans başvuruları 28 Ağustos'ta alınmaya başlamıştı. ÖSYM aday işlemleri ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden adaylar TC kimlik numaraları ve şifrelerini girdikten sonra başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. 

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak olup başvurular ise elektronik ortamda alınıyor.

İnternet üzerinden başvuru yapılabiliyor

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabilecekler.

Geçerli fotoğrafı olmayanlar başvuru merkezlerine gidecek

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını bir başvuru merkezinden yapacaklar. Adaylar, başvuru merkezinden yapacakları başvuruda başvuru hizmeti ücreti ödeyecekler.

Geçerli Fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme/değişiklik bulunmayanlar. (Adayların ön lisans eğitim bilgileri Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınarak başvuru ekranına yansıtılacak. Eğitim bilgileri Yükseköğretim Bilgi Sistemine (YÖKSİS) dahil olmayan adayların varsa ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgileri, başvuru ekranına yansıtılacaktır.).

Ödemeler kredi kartıyla yapılabiliyor

Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar. Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacak.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı/oturum bilgilerini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekiyor. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabiliyorlar.

Sınav ücreti ödeme işlemleri başvuru süresi içinde ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk iş gününde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecek. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

 Başvuru süresi içinde başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde sınava başvurularını yapabilecekler. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmelidir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır. Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecek.

Bartın’da başvuru merkezleri

Bartın’da KPSS başvurusu yapacak olan ancak sorun yaşayan adaylar kent merkezinde Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Binası Bartın ÖSYM Koordinatörlüğü, Bartın Lisesi, Şerife Bacı Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’ne, Amasra’da Amasra Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne, Kurucaşile’de Kurucaşile Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne, Ulus’ta ise Şehit Erkan Yalçın Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne başvuru yapabilecekler.

Haber:

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam