Bakanlığımız İthalat ve İhracat Başvurularını Elektronik Ortama Taşıyor

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bakanlığımız, çevre mevzuatı kapsamında gerçekleştirilen ithalat ve ihracat izinlerini elektronik ortama taşıyor. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından verilen atık, katı yakıt, pil ve akümülatör, metal hurda ithalat izinleri ile tehlikeli – tehlikesiz atık ihracatı izinleri elektronik ortama taşınacak” dedi.

Bakanlığımız İthalat ve İhracat Başvurularını Elektronik Ortama Taşıyor Güncel

Haber Merkezi 
Ali Özcan, “Bakanlıkça yapılan düzenleme ile İthalat ve ihracata konu olan maddelerin ticaretinin hızlandırılarak, ticaretin daha verimli hale getirilmesi amaçlanırken, daha önce yazılı olarak sürdürülen işlemlerin internet üzerinden tamamlanmasında Bakanlığımız ilk adımları attı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı “100 Gün Eylem Planı” kapsamında da yer alan çalışmada söz konusu faaliyetlerin yazılım alt yapıları Bakanlığımız tarafından geliştirildi. Tamamlanan yazılımın test aşamalarının başladığı da belirtilirken, test süreci tamamlanmasının ardından söz konusu yazılım kurumlar arası “Tek Pencere Sistemine” entegre edilecek. Söz konusu maddelerin ticaretinde Bakanlığımızın sorumluluğundaki işlemlerin tamamının internet üzerinden sonuçlandırılması hedefleniyor. İthalat ve ihracat kapsamındaki diğer başvurular ise Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek. Atıkların yanı sıra Bakanlığımızın sorumluluğunda olan diğer ürünlerin dış ticaretinde atılacak olan bu adım ile başvuruların hızlı ve güvenilir olarak sonuçlandırılması amaçlanıyor.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliğinin Resmi Gazete’de yürürlüğe girdiğini söyledi. Binaların çevreye olumsuz etkilerinin azaltılması ve bunların değerlendirilip belgelendirilmesine yönelik çalışmalara ilişkin usul ve esaslar çıkartılan yönetmelikle yeniden belirlendiğini ifade eden Özcan buna göre bina veya yerleşme sahibi veya temsilcileri, yeşil sertifika almak için yeşil sertifika uzmanı aracılığı ile Bakanlıkça yetkilendirilen değerlendirme kuruluşuna müracaat edeceklerini” söyledi 
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam