3 ilde 400 aileye ORKÖY desteği

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 2018 yılı ORKÖY faaliyetleri kapsamında Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta yaşayan orman köylüsüne talepleri doğrultusunda 143 aileye dış cephe kaplama, 207 aileye süt sığırcılığı, 3 aileye fenni arıcılık, 47 aileye de güneş enerji sistemi olmak üzere toplam 400 ailenin ORKÖY Projelerinden faydalanmaları sağlandı.

3 ilde 400 aileye ORKÖY desteği Güncel

 

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından  2018 yılı ORKÖY faaliyetleri kapsamında fenni arıcılık, süt sığırcılığı, dış cephe kaplama ve güneş enerjisi projeleri uygulanarak, orman köylülerine 1 milyon 470 bin TL'si hibe olacak şekilde  5 milyon 880 bin TL'si kredi olmak üzere toplam 7 milyon 350 bin TL destek verildi. Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta yaşayan orman köylüsüne talepleri doğrultusunda 143 aileye dış cephe kaplama, 207 aileye süt sığırcılığı, 3 aileye fenni arıcılık ve 47 de  aileye güneş enerji sistemi olmak üzere 400 ailenin ORKÖY Projelerinden faydalanmaları sağlandı.

“Yoğun ilgi ve talep görüyor”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Zonguldak Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı "Ormanlarımızın korunması, geliştirilmesi, sürdürülebilir ormancılık ilkelerine göre yönetilmesi görevlerimizi orman köylümüzle birlikte el ele yürütmek ana gayemizdir. ORKÖY projeleri ile orman köylümüzün gelir düzeyini artırmak, üretime destek vermek, alternatif geçim kaynakları oluşturarak gelir seviyesini yükseltmek hedeflenmekte olup, uyguladığımız projelerin başarısı izleme, takip ve değerlendirme yoluyla ölçülmektedir. Orman köylümüze verilen desteğin yüzde 20'sinin hibe, yüzde 80'nin ise sıfır faizle, proje türlerine göre değişen vadelerde ve yılda bir taksit olarak geri ödemesi yapılmaktadır. Ormancılık faaliyetlerinin sosyal ormancılık yapısı içinde yer alan ORKÖY uygulamalarımız orman köylümüz tarafından yoğun ilgi ve talep görmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğü'nce ayrılan ödenekler doğrultusunda ORKÖY Desteklerimiz devam edecektir. Köylümüzün mutluluğu bizim mutluluğumuzdur" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam