BARTIN İL GENEL MECLİSİNDEN KARABÜK’E İADEYİ ZİYARET

Bartın-Karabük arası tesis turları İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Meclis Üyeleri ve Bartın İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış Karabük İl Genel Meclisini ziyaret etti. Bartın heyeti Karabük İl Genel Meclisinin toplantısına katılırken toplantının gündeki Bartın’daki beton santrali ve kilitli parke üretim tesisi oldu. Başkan Dursun, “ Bir il kendisi için yaptığı iyi bir uygulamayı etrafındaki diğer illerle de paylaşmalı. Bartın ve Karabük bu anlamda kurduğu dostane ilişkilerle ve bilgi alışverişiyle diğer illere de örnek olacaktır” dedi.

BARTIN İL GENEL MECLİSİNDEN KARABÜK’E İADEYİ ZİYARET Güncel

BARTIN İL GENEL MECLİSİNDEN KARABÜK’E İADEYİ ZİYARET

Bartın-Karabük arası tesis turları

Nurdan Eroğlu

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Meclis Üyeleri ve Bartın İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış Karabük İl Genel Meclisini ziyaret etti. Bartın heyeti Karabük İl Genel Meclisinin toplantısına katılırken  Karabük İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Sözen toplantıda Bartın’ın bu yıl yaptığı en önemli çalışmalardan bir tanesinin yerli ve milli kaynakları harekete geçiren beton santrali ve kilitli parke üretim tesisi olduğunu söyledi.  Geçen ay Bartın ziyaretinde tesisi yerinde incelediklerini ifade eden Sözen,  “Bizler İl Genel Meclisi üyeleri olarak bölgemizin ve kırsalda yaşayan hemşerilerimizin ihtiyaçlarını biran önce karşılayabilmek ve elimizdeki imkânları en faydalı şekilde kullanabilmek adına ve halkımıza yansıtma anlamında çevre illerimiz ile sürekli istişarelerde bulunuyoruz. Bu illerimizin başında da Bartın ilimiz geliyor. Bu sene yapmış oldukları çok önemli çalışmalardan bir tanesi yerli ve milli kaynakları harekete geçiren beton asfalt şantiyesini kurmaları ve kilit parke üretimine geçmiş olmalarıdır. Bizlerde geçtiğimiz ay bu tesisi yerinde inceleme fırsatı bulduk. İnşallah bizde aynı şekilde bölge insanımıza hizmet etme adına böyle tesislere sahip olmak istiyoruz” dedi.

Sözen: “Çalışmalar hakkında bilgi edindik”

Bartın ve Karabük’ün görüş alışverişinde bulunan iki il olduğunu dile getiren Sözen “Bizlerde Karabük İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi olarak bundan yaklaşık 5 yıl önce bölgemizin ihtiyaç duyduğu filler malzemesini ve yol malzemesini aldığımız seyyar konkasörler ile temin etme yoluna gitmiştik. Bu çalışmalarımızı da Bartın İl Genel Meclisimiz ve Bartın İl Özel İdaremiz bugün inceleme fırsatı buldu. Bu şekilde görüş alışverişinde bulunarak iki komşu il çalışmalar hakkında bilgi edinmiş oldu. Ben ziyaretin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum ve tekrar Bartın İl Genel Meclisi ve Bartın İl Özel İdaresi temsilcilerine ziyaretleri için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Dursun: “Bartın ve Karabük diğer illerimize de örnek olacak”

Bir ilin kendisi için ürettiği çalışmadan bir başka ilinde faydalanması gerektiğini kaydeden Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ise “Bu ziyaret her iki il içinde çok önemli. Sebebi ise şu; herkes bir şeyler üretiyor; ama bundan bir başka ilin faydalanması da olmazsa olmaz olmalı. Herkes kendi yaptığını içine kapalı yapmamalı. Kim hangi iyi projeyi uyguluyorsa bunu etrafındaki diğer iller ile paylaşmalı. Bu hem bölgenin gelişmesine fayda sağladığı gibi yine ülkemizin daha hızlı ve daha kapsamlı gelişmesine vesile olacaktır. O nedenle tam da bu noktada Karabük ile Bartın ilimiz bu istişareleri il özel idaremiz bünyesinde kurulan beton santrali ve kilitli parke üretim tesisinin kurulum üretim ve uygulama aşamalarında başlatmış oldu. İnşallah bu güzel ve dostane ilişkiler çerçevesinde iki komşu il sürekli bilgi alışverişinde bulunarak diğer illerimize örnek olacaktır. Ben Karabük İl Genel Meclis Başkanımız ile Meclis Üyelerimize; Özel İdare Genel Sekreterimiz ile çalışanlarımıza misafirperverlikleri için teşekkür eder, herkese çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

Kayış: “Birlikten kuvvet doğar”

Karabük ve Bartın’ın sosyal dokuları ile ihtiyaçlarının aynı olduğunu belirten Bartın İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış “ Karabük ve Bartın her ne kadar mülki ve idari sınırları ayrı olsa da birbiri ile kader birliği yaparak bazı büyük projelerde bir dayanışma ile ülkemizin büyük projelerine talip olmalıdır. Buna diğer komşu illerimiz de dahil edilmedir. Bizim Karabük ve Bartın olarak sosyal dokularımız da aynı, ihtiyaçlarımızda aynı. O sebeple beraber hareket etmemizi gerektiren birçok sebep var. Batı Karadeniz olarak hedeflerimizi büyüterek ülkemize ve bölgelerimize daha faydalı olmaya çalışmalıyız. Birlikten kuvvet doğar mantığı ile hareket ederek yolumuza devam etmeliyiz. İl Genel Meclisi Başkanımıza ve Meclis üyelerimize, Genel Sekreterimiz ve personellerimize çalışmalarında başarılar diliyorum. Bu tür birlikteliklerimizin de bundan sonra sıklıkla devam etmesi dileğiyle hepinize teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Uzun: “İki komşu il sürekli bilgi alışverişinde bulunmaya devam edecek”

İbrahim Kayış’la sürekli bilgi alışverişinde bulunduğunu belirten Karabük Genel Sekreteri Mehmet Uzun da  “Meclis düzeyinde böyle birleşmenin olması beni gerçekten çok sevindirdi. İnşallah bundan sonra bu süreçler güzel bir şekilde devam eder. Bartın İl Genel Meclisi ve Bartın İl Özel İdaresi; beton, yol ve parke ile ilgili güzel bir atılım yaptı. Bizlerde gelen ödenekler doğrultusunda ilimize neler yapabiliriz amacındayız. Bunun içinde araştırmanın, incelemenin ve öğrenmenin sonu yok. Bununla ilgili de tüm çalışmaları yapıyoruz.  Bunu bir örnek ile açıklamak isterim; araştırmalarımız neticesinde; Milletvekillerimizin, Valilerimizin ve Meclis Üyelerimizin destekleri ile yaklaşık 5 yıl önce bir konkasör aldık ve kurumumuza olan faydasını çalışmalar neticesinde gördük. Arkasından ilk aldığımız konkasörün biraz daha büyüğünü aldık. Seyyar olan konkasörümüz kurumumuzu maddi anlamda çok rahatlattı. İlimiz için çok verimli bir işe imza attık. Bundan sonra ki süreçte de iki komşu il sürekli bilgi alışverişinde bulunmaya devam edecektir. Sonuç itibari ile Karabük ve Bartın Ülkemiz ve bölgemiz için daha yararlı çalışmalar ortaya çıkarmaya devam edecektir. Son olarak; Bartın İl Genel Meclisi Başkanımız ile Meclis Üyelerimize ve Özel İdare Genel Sekreterimiz ile birim müdürlerimize ziyaretleri için teşekkür ediyorum.”

Toplantı sonrasında Karabük ve Bartın İl Genel Meclisi Karabük Merkeze bağlı Kahyalar taş ocağını ziyaret ederek  çalışmalarına devam eden seyyar konkasörü inceledi.

Karabük Meclisi ağustos ayında tesisi incelemişti

Karabük İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi, Ağustos ayında Bartın’a gelerek bir ilk olan ve İl Özel İdaresinin öz kaynağıyla kurulan Kilitli Parke Yapım ve Beton Santralini incelemişti. Santralle ilgili Karabük heyetine bilgiler veren Başkan  Dursun ayrıca santralde üretilen kuru betonun uygulandığı yol çalışmalarını da Karabük heyetine göstermişti.  Kenan Dursun incelemede Karabük heyetine tesisle ilgili şu bilgileri de vermişti:

Dursun tesisle ilgili Karabük  heyetini bilgilendirmişti

“Modern bir  tesisi  İl Özel İdaremize kazandırdık. Kurulan tesis yaklaşık 2 aydır üretime başladı. Ve güzel sonuçlar ortaya çıktı. Sıcak asfaltın maliyeti tamamen dışarıya bağımlıyken beton asfaltın maliyeti ise tamamen Bartın'a bağımlı. Çimento fabrikası burada bulunuyor. Taş ocakları burada bulunuyor. Aynı zamanda kum ve çakıl da burada bulunuyor. Hiç dışarıdan bir malzeme almadan kendi tesisimizde ürettiğimiz kuru betonu grup yollarımızda ve köylerimizde kullanabiliyoruz.  Artık 30 yıl dönüp geriye bakmayacağız. Yol yapım çalışmalarında ve grup yollarımızda bir devrim niteliğinde çalışmalar yapıyoruz.

“Öz kaynağımızla hayata geçirdik”

Yeni tesis ile köylerimizin ana gurup yollarında yapımına başladığımız kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan konforlu yolları halkımızın  hizmetine sunduk. Aynı tesisin üreteceği kilitli parke ile de köy meydanları başta olmak üzere tüm köylerimiz içerisinde modernleştirme çalışmalarını hızlıca tamamlamaya devam edileceğiz.  Ayrıca yeni yatırımları yaparken sürdürülebilirliği her zaman önemsiyoruz. Diğer projeler de olduğu gibi bu projeyi de kendi öz kaynaklarımızla hayata geçirdik. Özel İdaremizi borç batağına düşürmeden yatırımlarımızı istikrarla sürdürmeye devam edeceğiz.

“Standardı yüksek yolun büyük bir bölümü kuru beton olacak”

Son dönemde petrole dayılı mamül olan asfalt bütün fiyatlarındaki  yüzde 80’lere varan artıştan dolayı sıcak asfalt maliyetleri fazlasıyla yükseldi. O nedenle her şeyiyle yerli ve milli kaynaklardan üretilen beton yollar sıcak asfalta oranla  yüzde 60 oranında çok daha ekonomik maliyetlerle yapılıyor. Bartın’da 85 kilometreye varan standardı yüksek yolun büyük bir bölümü  kuru beton uygulaması olarak devam edecek. 11.5 kilometre sathi kaplama ve 30 kilometre  kilitli parke ile yol düzenlemesi yapılacak.  Böylesine önemli tesisin idaremiz bünyesinde kurulmasına destek veren Başta Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç'a,  İl Genel Meclis Üyelerimize ve idaremiz yöneticilerine yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bu tesisten üretilecek yolların kırsalda yaşayan tüm hemşerilerimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam