Tezgahlar şenlendi

Denizlerde av yasağının kalkmasıyla balıkta tezgahları süslemeye başladı. Bartın kent merkezindeki tezgahlarda şuanda Palamut tanesi 10 TL’den satışa sunulurken yerli hamsi ise kilosu 7,5 TL’den satışa çıkıyor. Önümüzdeki günlerde balık fiyatlarının daha da düşmesini bekleniyor.  

Tezgahlar şenlendi Güncel

Tezgahlar şenlendi

Muhammet Civan

Denizlerde av yasağının kalkmasıyla balıkta tezgahları süslemeye başladı. Bartın kent merkezindeki tezgahlarda şuanda Palamut tanesi 10 TL’den satışa sunulurken yerli hamsi ise kilosu 7,5 TL’den satışa çıkıyor. Önümüzdeki günlerde balık fiyatlarının daha da düşmesini bekleniyor.  

Yaz boyunca durağan günler geçiren balıkçı esnafları vatandaşların balığa büyük ilgi gösterdiklerini belirterek, “Çok şükür denizlerimizden güzel balık çıkıyor. Tabi balık ne kadar bol olursa fiyatı da o kadar ucuzluyor. İnsanların balık yemeyi özlediğini görüyoruz. Vatandaşların dar alım güçlerinden dolayı et deyince balık yine tercihte birinci sırada yer alıyor. İnşallah bu sonbaharda ve kış mevsimi boyunca vatandaşlarımıza daha uygun fiyatlarda balık sunmayı da arzu ediyoruz.” şeklinde görüş belirttiler.

Fiyatların düşmesi bekleniyor

Balık fiyatlarının henüz istedikleri seviyeye düşmediğini kaydeden vatandaşlar ise, “Bereket bolluk olunca fiyatlara da yansıyor. Balık ne kadar ucuz olursa bizde o kadar çok alıyoruz. Balığın sofralarımızdaki yeri çok ayrı. Gerek içinde barındırdığı vitaminler bakımından herkesin bol bol balık tüketmesi gerekiyor. Bizde bütçemiz el verdiğince balık alıp pişiriyor ve ailemizle yiyoruz.” dediler.

Balıkçılar yasaklara dikkat!

Öte yandan 2018-2019 Avcılık sezonuyla ilgili açıklamada bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını ve Amatör (sportif) amaçlı avcılığı düzenleyen tebliğlerin hükümlerine uymayanlara idari yaptırım cezalarının uygulanacağını söyledi. 

Balık avlanma miktarlarında zaman zaman inişli-çıkışlı dalgalanmalar görüldüğünü ifade eden Müdürlük, “2018-2019 Avcılık Sezonu 1 Eylül 2018 tarihinde açıldı.  İlimizde 15 Nisan 2018 tarihinde başlayan su ürünleri av yasağı bu itibari ile sona erdi ve "vira bismillah" denilerek avlanma sezonu başladı.  Dünya nüfusunun hızla artışı ile birlikte besin ihtiyacının arttığı bir gerçektir. Başta balık olmak üzere su ürünleri, hayvansal protein kaynaklarından birisi olarak insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir.  Balık avlanma miktarlarında zaman zaman inişli-çıkışlı dalgalanmalar görülmektedir. Bunun birçok sebebinin olması yanında aşırı ve bilinçsiz avcılıkta önemli derecede etkili olmaktadır. Bizim balık üretimimizi artırmak gibi bir zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bu hedef doğrultusunda, Bakanlığımızca, ticari amaçlı su ürünleri avcılığında uygulanmak üzere, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar da göz önüne alınarak, su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir işletilmesinin sağlanması için su ürünleri avcılığına ilişkin yükümlülük, sınırlama ve yasakları düzenlemek maksadıyla Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/1 Numaralı Tebliğ ile Amatör (Sportif) amaçlı avcılığı düzenleyen 4/2 Numaralı Tebliğ 1 Eylül 2016-31 Ağustos 2020 tarihleri arasında uygulanmak üzere 13 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanmış ve 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir” dedi.

Balık türlerinin boylarına dikkat!

Bu tebliğ ile su ürünleri avcılığına yer, zaman, boy, tür, mesafe, derinlik, avlanma araç ve gereçleri ile ilgili düzenlemeler getirildiğini kaydeden Müdürlük, “Bu tebliğ ile su ürünleri avcılığına yer, zaman, boy, tür, mesafe, derinlik, avlanma araç ve gereçleri ile ilgili düzenlemeler getirilmiştir. Balık türlerinde, zaman ve av aracı yasakları yanı sıra boy uzunluğuna getirilen düzenlemeye göre ilimizde avcılığı yapılan ekonomik türlerden aşağıda belirtilen boy ölçülerinden küçük olanlarının avlanılması yasaktır. Hamsi 9 cm,  tekir  11 cm,  barbunya  13 cm,  istavrit 13 cm, mezgit 13 cm, lüfer  18 cm, palamut 25 cm ve kalkan   45’den küçükse avlanması yasaktır” şeklinde konuştu.

388 TL ile 26 bin 692 TL arasında para cezası

Tebliğin hükümlerine uymayanlara idari yaptırım cezaları uygulanacağını dile getiren Müdürlük, “Dolayısı ile ülkemiz genelinde vazgeçilmez sosyo-ekonomik bir faaliyet olan balıkçılığın verimli, düzenli ve sürdürülebilir olması, balık severlerin ve geçimini balıkçılıkla temin eden kitlenin yüzlerinin gülebilmesi, Bakanlığımızca yayınlanan Tebliğlerle getirilen yasak, sınırlama ve yükümlülüklere uyulması ile doğrudan bağlantılıdır. Bu amaçla uygulanacak idari yaptırım cezaları ihlalin türüne göre 388 TL ile 26 bin 692 TL arasında değişim göstermektedir. Hassasiyet gösterilmesi ehemmiyet arz etmektedir” ifadelerinde bulundu.

“Bereketli kazançlar”        

2018-2019 su ürünleri avlanma sezonunun ticari ve amatör balıkçılara kazasız, belasız, hayırlı ve bereketli kazançlar getirmesini dileyen Müdürlük, “Ülkemizde sağlıklı bir nesil yetiştirmek için sağlıklı protein kaynağı olan balık tüketiminin artırılmasını sağlamak, halkımızın uzun seneler ucuz, kaliteli ve faydalı bir gıda olan balığa ulaşabilmesini istiyorsak balıkçılıkla iştigal eden tüm kesimlerin ve özellikle de balıkçılarımızın, Bakanlığımızca yapılan kanuni düzenlemelere azami ölçüde gereken hassasiyeti göstermesi, kendisiyle birlikte ülke menfaat ve geleceğinin temin edilebilmesi bakımından bir zorunluluktur. Su ürünleri kaynaklarımızı koruyarak yarın da kullanabilmek için sürdürülebilirliğini sağlamak, geleceğe de bırakabilmek sorumluluğu ve bilinci ile 2018-2019 su ürünleri avlanma sezonunun ticari ve amatör balıkçılarımıza kazasız, belasız, hayırlı ve bereketli kazançlar getirmesi dileğiyle” dedi.

 

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam