Gölbucaklı’dan Sivas Kongresi açıklaması

CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Sivas Kongresi’nin 99. yılı dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığına giden yolun reçetesinin 4 Eylül 1919’da ortaya konduğunu ve Kurtuluş Savaşının yol haritası Sivas’ta çizildiğini ifade eden Gölbucaklı, “En karanlık günlerde milletimizin azim ve kararlılıkla ortaya koyduğu birlik ve beraberlik duygusuna bugün de ihtiyacımız var” dedi.

Gölbucaklı’dan Sivas Kongresi açıklaması Güncel

CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Sivas Kongresi’nin 99. yılı dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlık mücadelesinin temellerinin Sivas Kongresinde atıldığını ifade eden Gölbucaklı “Umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığı aklından çıkarmayan, düşmana boyun eğmeyen vatanseverler 99 yıl önce Sivas’ta memleket için bir araya geldiler. Ve Cumhuriyetimizin, bağımsızlık mücadelemizin temelleri 99 yıl önce Sivas Kongresinde alınan kararlarla atıldı.  “Ya istiklal, ya ölüm!” diyen bir milletin haklı ve onurlu mücadelesi Sivas’ta ete kemiğe büründü. Milli sınırların bir bütün olduğu, her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı koyulacağı, manda ve himayenin kabul edilmeyeceği Sivas’tan tüm dünyaya duyuruldu. Anadolu’da ortasında Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından yakılan ateş Misak-ı Milli esasları tüm yurdu sardı  Milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında Sivas Kongresi çok önemli bir yer almaktadır. Balkan harplerinde ve birinci dünya savaşında yorgun düşmüş, uçurumun kenarına sürüklenmiş bir ülkeden bağımsızlığına giden yolun reçetesi 4 Eylül 1919’da ortaya konmuş ve kurtuluş savaşının yol haritası Sivas’ta çizilmiştir” dedi.

“Birlik ve beraberlik duygusuna bugün de ihtiyacımız var”

En karanlık günlerde Türk  milletinin azim ve kararlılıkla ortaya koyduğu birlik ve beraberlik duygusuna bugün de ihtiyaç olduğunu kaydeden Gölbucaklı, “Millet iradesini kongreye yansıtmak için sadece işgal kuvvetleriyle değil işgal kuvvetleriyle işbirliği yapan vatan hainlerine geçit verilmeyeceği Sivas Kongresinde gösterildi. En karanlık günlerde milletimizin azim ve kararlılıkla ortaya koyduğu birlik ve beraberlik duygusuna bugün de ihtiyacımız var. Terör ve arkasındaki karanlık güçlere karşı mutlak zafer, daha aydınlık daha yaşanılabilir daha refah içinde bir ülke olmak ancak birlik ve beraberliğimizle mümkündür. Anadolu’nun kadim topraklarında hür ve bağımsız bir şekilde yaşıyorsak bunu vatan ve hürriyet uğruna yaşamlarını hiçe sayan kahraman şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Esarete boyun eğmeyen, en zor zamanda bile Amerikan ve İngiliz mandasını ehven-i şer diyerek kabul ettirmeye çalışanlara 'Ehven-i şer, şerlerin en kötüsüdür' diyerek kesinlikle red eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

      

                                                                       

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam