Koç’tan Halk Sağlığı Haftası açıklaması

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftasıyla ilgili açıklamada bulundu. Halk Sağlığı Haftasının amacının halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak olduğunu ifade eden Koç, hafta kapsamında Bartın’da yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Koç’tan Halk Sağlığı Haftası açıklaması Güncel

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftasıyla ilgili açıklamada bulundu. Halk sağlığının sağlık toplum bilimi, toplumsal çevre sağlığı ile ilgilenen bir bilim alanı olduğunu ifade eden Koç, “Halk sağlığı, sağlık toplum bilimi, toplumsal çevre sağlığı ile ilgilenen bir bilim alanıdır. Halk sağlığı ve kamu sağlığı her zaman için aynı yönde faaliyet gösterir. Halk sağlığı kısaca şunu söyler “Sağlık sorunlarını en başta engellemek, tedavi etmekten daha az zahmetli ve daha az masraflıdır.” Koruyucu Hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, toplum bilincini yükselterek hastalık meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının ana amaçlarıdır. Hem yaşam kalitesini yükseltmek hem de hastalıkları oluşmadan önlemek için halk sağlığına yönelik çalışmalar artarak sürmektedir. 20–30 yıl öncesine kadar halk sağlığı çalışmalarında daha çok kolera, tifo gibi salgın hastalıklara karşı koruma, alınacak önlemler arasında ilk sıralardayken, günümüzde daha çok obezite, kanser gibi tedavi süreci uzun ve maliyeti yüksek hastalıklardan korunma ön plana çıkmıştır” dedi.

İşte Bartın’da halk sağlığı hizmetleri!

Sağlığı Haftasının amacının halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak olduğunu kaydeden Koç şöyle devam etti: 

“Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı; halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır. İlimizde  birinci basamak sağlık hizmeti veren 1Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), 2 Entegre İlçe Hastanesi, bulunmaktadır. Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM), ve KETEM’de çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel, ekip ruhu içerisinde hizmet vermektedir. 71 aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarımız, daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini kesintisiz sürdürmektedir.

Obezite ile ilgili danışmanlık hizmetleri veriliyor

Diyetisyenlerimiz tarafından sağlıklı beslenme ve obezite ile ilgili danışmanlık verilmektedir. Tüm okullarda Beslenme Dostu Okul Programları devam etmektedir. Tuz kullanımının azaltılması çalışmaları yürütülmektedir. Kronik hastalıklar ve yaşlı sağlığı kapsamında astım ve KOAH önleme, kalp ve damar hastalıkları önleme ve kontrol, böbrek hastalıkları önleme ve kontrol, kas ve iskelet hastalıkları önleme ve kontrol programları, kaza ve yaralanmanın önlenmesi ve kontrol hizmetleri verilmektedir. İlimizde diyetisyen, psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmet uzmanı ve çocuk gelişimcilerimiz başta olmak üzere hekimlerimiz ve diğer sağlık personelimiz öncelikli olarak kronik hastalıkların önlenmesi boyutunda bir ekip ruhu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu merkezlerimizde verilen kapsamlı sağlık danışmanlığı ve sağlık eğitimlerinin yanı sıra, Sigara Bırakma Polikliniklerimiz, koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Bölümlerimiz, enjeksiyon ve pansuman birimlerimiz hizmet sunmaktadır. Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerimizin içinde, tüm ilköğretim okullarımızda ağız diş sağlığı muayenesi, flor vernik uygulaması, ağız diş sağlığı farkındalık eğitimi ve diş fırçası-macun seti dağıtımı yer almaktadır.

Bartın’daki Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri…

Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, sağlık eğitimleri düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve kaliteli yaşam standardını yükseltmek için, Müdürlüğümüz koordinasyonunda düzenlenen Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında 4 Eylül 2018 tarihinde Sağlık Müdürlüğü önünden Cumhuriyet meydanına kadar sağlıklı yaşam yürüyüşü ve Cumhuriyet meydanında sağlıklı yaşam aracımızda açılan stantta bilgilendirici faaliyetler yapıldı. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızda görev yapan personellerimiz tarafından, Galla Pazarında ki esnaf ve vatandaşlara el broşürleri dağıtıldı. Koruyucu sağlık hizmetleri adına yaptığımız çalışmalar olan; bulaşıcı hastalıklara karşı yaptığımız aşılama çalışmaları, anne ve bebek sağlığını korumaya yönelik; çocuk, ergen, kadın, üreme sağlığı hizmetleri, sağlıklı beslenme ve hareketli hayat çalışmaları, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri, koruyucu ruh sağlığı hizmetleri, tütün başta olmak üzere diğer bağımlılık yapıcı maddelere karşı yapmış olduğumuz çalışmalar ve kanserde erken teşhis tarama çalışmaları kapsamında ücretsiz hizmet veren KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerimizin çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımız, hiç ara vermeden ve artarak devam edeceğini belirtir, bu uzun soluklu yolda birlikte ilerlediğimiz tüm vatandaşlarımıza sağlık dolu günler dilerim.”

                                                                                                                                                 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam