2018-2019 ADLİ YILI AÇILDI

2018-2019 adli yıl tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da açıldı. Adli yıl açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende ülke gündemini değerlendiren Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır avukatların sorunlarını dile getirdi. Parlatır, Bartın’a atanan hakim ve savcıların görev sürelerinin çok kısa olduğunu ve bundan dolayı dosyada sürekli hakim değişikliği yaşandığını bununda yargı sürecini uzatarak vatandaşları ve avukatları mağdur ettiğini söyledi.

2018-2019 ADLİ YILI AÇILDI Güncel

Avukatlar sorunlarını anlattı

2018-2019 adli yıl tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da açıldı. Adli yıl açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.  Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunduğu törene birçok avukat katıldı. Yeni adli yılının Bartın’a ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Parlatır, “Öncelikli olarak vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı mücadelesinin kazanıldığı, 30 Ağustos zaferinin yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan Aziz Şehitlerimizi, ve Gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz. Adaletin olmadığı yerde kaba kuvvet; iltimas ve namussuzluk baş tacı edilir. Adalet toplumun, devletin temel direğidir” dedi.

“Avukatsız adaletin var olabilmesi mümkün değildir”

Günümüzde avukatsız adaletin var olabilmesi mümkün olmadığını kaydeden Parlatır şöyle devam etti:

“Günümüzde bağımsız yargı sistemi olmayan adaletsiz devlet, avukatsız adaletin var olabilmesi mümkün değildir. Savunma makamı olan avukatlar yargının kurucu unsuru; kişi hak ve özgürlüklerin teminatıdır. Savunma makamı olan avukata; sözlü veya fiziksel olarak gerçekleştirilen her türlü saldırı, tacirmiş gibi bakış açısı, yargının kurucu unsuru olduğunu görmezden gelme, haklarını hukuka aykırı olarak kısıtlamalar gibi benzer olumsuz yaklaşımlar aslen bilinmelidir ki savunulan yurttaşın hak ve özgürlüklerine yapılmış doğrudan bir müdahaledir. Bağımsız ve güçlü bir savunma makamı olmadığı takdirde Hukuk devletinden; adil yargılamadan bahsedebilmek mümkün değildir.

“Hukuk fakülteleri kontrolsüz artmaktadır”

Savunma makamı olan avukatlık mesleğinin bugün itibari ile en büyük sorunu hukuk fakültesi sayısının son dönemlerde kontrolsüz artışı ve yeterli eğitim almaksızın mezun olan herkesin herhangi bir sınava girmeden avukat olması sonucu mesleğin kalitesine zarar vermesidir.

“Sınavsız geçiş uygulaması bir an önce sonlandırılmalı”

Ülkemizde herhangi bir sertifika almak için dahi sınavda başarı şartı getirilen düzenlemeler mevcut iken kutsal bir meslek olan avukatlık mesleğine kabulde sınavsız geçiş uygulaması bir an önce sonlandırılarak yargının kalitesi artırılmalıdır. İş takipçiliği ile avukatlık mesleği kesinlikle karıştırılmamalıdır. Çağdaş Hukuk devletleri avukatlık mesleği öncesi sınav zorunluluğu gerçeğini kavrayıp, yıllar önce kapsamlı bir sınav uygulamasına geçmişlerdir.

“Vatandaşlarımızın her türlü hukuki sorununun takipçisi olacağız”

Bartın Barosu olarak ve istisnasız 79 baronun dile getirdiği yıllardır çözümü bekleyen mesleki diğer sorunlarımızın da bir an önce bu adli yılda çözülmesi temennisinde bulunuyoruz. Avukatlar olarak mesleki sorunlarımızı çözmeye; çözülmesini talep ve dile getirmeye devam ederken, vatandaşlarımızı ilgilendiren her türlü hukuki sorunun da takipçisi olmaya, insan hak ve özgürlüklerini her ortamda gece gündüz demeksizin savunmaya devam edeceğiz.

“İlimizdeki en önemli sorun hakim ve savcıların görev sürelerinin kısalığı”

İlimiz ölçeğinde ise dışarıdan bakıldığında en önemli sorun olarak yeni adliye binası ihtiyacının henüz giderilememiş olduğu gözükse de son dönemler itibari ile en önemli sorunun ilimize atanan hakim ve savcıların görev sürelerinin kısalığı ve bir çoğunun ilk veya ikinci görev yerinin ilimiz olması sonucu zaten uzun süren yargılama faaliyetlerinin daha da uzamasına yol açmakta gerek vatandaş, gerekse avukatlar dosyada sürekli hakim değişikliği dolayısıyla yargısal sürecin uzun sürmesinden dolayı mağdur olmaktadırlar.

“3 yılda 4 başsavcı değişti”

Malumunuz olduğu üzere ilimizde 3 yılda 4 başsavcımızın görev yeri değiştirilmiştir. Neredeyse 3 yıl süre ile Bartın’da görev yapan hakim ve savcımız artık bulunmamaktadır.

“Gecikmiş adaletten daha ağır adaletsizlik yoktur”

Gecikmiş adaletten daha ağır adaletsizlik yoktur. Yeni adli yılda Bartın Barosu olarak ilimizde yargısal faaliyetlerinin makul sürede tamamlanması için üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getireceğimize ve sorunun giderilmesi için takipçisi olacağımıza, en önemi görevimizin bu olduğunu farkında olduğumuzu belirtmek isteriz.

“Yeni adli yılı kutluyorum”

Yeni adli yılda da Bartın Barosu olarak evrensel hukuk ilkeleri olan; adil yargılanma, adalete erişim, hukuk güvenliği ve lekelenmeme haklarına, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, hukuk devletine, insan haklarına ve savunma hakkına sonuna kadar sahip çıkacağız. Tüm adliye camiasının yeni adli yılı kutlu ve adil olsun dileklerimle; başarılar diliyor, beni sabırla dinlediğiniz için sizlere teşekkür, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Avukatlardan hatıra fotoğrafı

Parlatır’ın konuşmasının ardından tören Atatürk Anıtı önünde çektirilen hatıra fotoğrafıyla sona ererken Bartın Barosunda da kokteyl düzenlendi.

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam