Bartın’a yeni vali yardımcısı geliyor

İçişleri Bakanlığından, 2018 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesiyle 471 mülki idare amirinin yerinin değiştirildi. Karara göre; Düzce Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı Bartın’a Vali Yardımcısı olarak atanırken Ulus Kaymakamı Recep Hasar ise Kızılören Kaymakamlığına atandı. Hasar’dan boşalan Ulus Kaymakamlığı görevine ise henüz bir atama yapılmadı.

Bartın’a yeni vali yardımcısı geliyor Güncel

2018 Yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini tamamlayan ya da hizmet ve mazeretleri gereğince kararname kapsamına alınan 471 Mülki İdare Amirinin görev yerleri, liyakat ve kıdemleri dikkate alınarak değiştirildi.

Yaylacı, Bartın Vali Yardımcılığına atandı

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, aralarında Vali Yardımcısı ve Kaymakamların da bulunduğu  471 mülki idare amirinin görev yeri değiştirildi. Bartın Vali Yardımcısı Murat Karasu Sultanhanı Kaymakamlığına, Düzce Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı da Bartın Vali Yardımcılığına atandı. Bartın’a atanan Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı’nın daha önceki tarihlerde Bartın’ın Kurucaşile ilçesinde Kaymakam olarak görev yaptığı öğrenildi.

Recep Hasar, Kızılören Kaymakamlığına atandı

Ulus Kaymakamı Recep Hasar ise Kızılören Kaymakamlığına atandı. Ulus Kaymakamı Recep Hasar’dan boşalan Ulus Kaymakamlığı görevine kimsenin atanmaması ise dikkat çekti. Öte yandan Bartın Valiliği Hukuk Müşavirliğine Baykan Kaymakamı Cuma Çotu atandı.

Bakanlık açıkladı

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile toplamda 471 Mülki İdare Amirinin görev yerlerinin değiştirildiği belirtildi. Açıklamada, ayrıca vali yardımcılığı sayısında azatlıma gidildiği aktarıldı.

Liyakat ve kıdemleri dikkate alındı

Açıklama şöyle: “2018 Yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini tamamlayan ya da hizmet ve mazeretleri gereğince kararname kapsamına alınan 471 Mülki İdare Amirinin görev yerleri, liyakat ve kıdemleri dikkate alınarak değiştirilmiştir. Buna göre; Bakanlık Merkezinde görevli 8 Mülki İdare Amirinin görev yerleri değiştirilirken, 8 Kaymakam ve 1 Vali Yardımcısı Bakanlık Merkezinde değişik görevlere getirilmiştir.

Vali yardımcıları sayısı 610’dan 314’e düşürüldü

Merkezde görev yapan 11 Mülki İdare Amirinin, vali yardımcılığı ve kaymakamlığa atamaları yapılmıştır. Vali Yardımcıları, kaymakamlıklara atanarak vali yardımcılığı sayısında azaltılmaya gidilmiştir. Bu bağlamda 610 olan vali yardımcısı sayısı iki yıllık süreç içerisinde 314’e indirilmiştir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki İlçelere tecrübeli ve başarılı kaymakamların atamaları planlanmıștır. Yapılan atamalarla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki tüm ilçelere kaymakam ataması yapılmış olup, kaymakamsız ilçe bırakılmamıştır.

Taşra teşkilatları güçlendirildi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kayyum olarak çalışan ve görev süresi biten kaymakamların başka il ve ilçelere atamaları yapılmıştır. Kayyum olarak görev yapan Kaymakamlardan; Doğubayazıt Kaymakamının Antalya Kaş İlçesine, Kızıltepe Kaymakamının İstanbul Arnavutköy İlçesine, Nusaybin Kaymakamının Antalya Finike ilçesine, Malazgirt Kaymakamının Yalova Çınarcık İlçesine atanmaları söz konusu atamalara örnektir. İstanbul’da 12, İzmir’de 10, Ankara’da 3 ilçenin kaymakamı değiştirilmiştir. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehir ilçelerine ve stratejik durumu bulunan ilçelere daha genç kaymakamlar atanmıştır. Büyükşehir ilçelerine kadın kaymakam atama prensibimize devam edilmiştir. Merkezde görev yapan Mülki İdare Amirleri Kaymakamlık ve Vali Yardımcılıklarına atanarak taşra güçlendirilmiştir.”

Hasan Ruhi Yaylacı Kimdir?

Bartın Vali Yardımcılığına atanan Hasan Ruhi Yaylacı 1955 Kamışlı doğumlu olup aslen Giresunludur. 1975 yılında girdiği Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1981 yılında mezun oldu. Göreve Kastamonu Maiyet Memuru olarak başlayan Hasan Ruhi Yaylacı sırasıyla İstanbul Kaymakam Adaylığı, Nevşehir Hacı Bektaş Kaymakam V., Hatay Altınözü Kaymakam V., Kayseri Sarıoğlan Kaymakam V., Nevşehir Acıgöl Kaymakamlığı, Kars Akyaka Kaymakamlığı, Şırnak Vali Yardımcılığı, Bartın Kurucaşile Kaymakamlığı, Eskişehir Çifteler Kaymakamlığı, Isparta Vali Yardımcılığı, Balıkesir Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Evli ve 2 çocuk babası olan Hasan Ruhi Yaylacı Düzce Vali Yardımcısı olarak görev yapmakta iken Bartın Vali Yardımcılığına atandı.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam