Linyit taş kömürünü solladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı katı yakıtlar istatistiklerini yayımladı. Buna göre ülke genelinde katı yakıtlarda en fazla üretim ve teslimat linyitte gerçekleşti. Türkiye’de sadece Zonguldak ve Bartın havzasında çıkarılan taş kömürünün haziran ayı satılabilir üretimi ise 94 bin 289 ton oldu.

Linyit taş kömürünü solladı Güncel

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı katı yakıtlar istatistiklerini yayımladı. Buna göre katı yakıtların Haziran ayı toplam satılabilir üretim miktarlarına bakıldığında Türkiye’de sadece Zonguldak ve Bartın havzasında çıkarılan taşkömürünün 94 bin 289 ton, linyitin 6 milyon 631 bin 156 ton ve taşkömürü kokunun 367 bin 275 ton, teslimat miktarlarına bakıldığında ise; taşkömürünün 2 milyon 723 bin 587 ton, linyitin 6 milyon 889 bin 209 ton ve taşkömürü kokunun 401 bin 637 ton olarak gerçekleştiği görüldü.

Taşkömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı

Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranı  yüzde 3,5 ile en düşük taşkömüründe gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda yüzde 91,4 iken linyitte yüzde 96,3 olarak hesaplandı. Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; taşkömürü teslimatının yüzde 56,6’sı termik santrallere, yüzde 19,3’ü kok tesislerine, yüzde 9,9’u demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken linyit teslimatının yüzde 90,2’si termik santrallere ve yüzde 6’sı demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunun ise yüzde 99,4’ü demir-çelik sanayine sevk edildi.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam