2/B’de süre uzatımı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, 2B arazilerindeki süre uzatımıyla ilgili açıklamada bulundu. Özcan, 2B arazileri için satın alma başvurusunda bulunmayanlarla başvuru yapıp peşinat bedelini veya ikiden fazla taksitini ödemediği için haklarını kaybedenler için tanınan sürenin 30 Kasım’da sona ereceğini söyledi.

2/B’de süre uzatımı Güncel

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, 2B arazileri için satın alma başvurusunda bulunmayanlarla başvuru yapıp peşinat bedelini veya ikiden fazla taksitini ödemediği için haklarını kaybedenler için tanınan sürenin 30 Kasım’da sona ereceğini açıkladı. Vatandaşların bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini kaydeden Özcan, “Kamuoyunda "2B yasası" olarak bilinen ve devletle vatandaş arasında yıllardır süregelen sorunu çözüme kavuşturmayı hedefleyen 6292 sayılı "Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun" uyarınca, bugüne kadar söz konusu olan  taşınmazların önemli bir kısmı satıldı. İkinci kez yapılan 6 aylık süre uzatımı ile 30 Kasım 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecekken, düzenlemeden 136 bin vatandaşın yararlanması bekleniyor” dedi.

Süre yeniden uzatılmıştı

Özcan, “Hiç başvuru yapmamış veya başvuru yapmasına rağmen ödemelerini yapmamış olan kişiler için başvuru süresi ise 7 Mart'ta sona erdi. Ancak Meclis'te kabul edilen Torba Yasa'da yer alan bir madde ile 2/B alanlarında bulunan taşınmazlar ile Hazineye ait tarım arazilerinin satışında hak sahibi olup başvuru yapmayanların başvuru süresi, taşınmaz bedelini ödemeyenlerin ödeme süresi ve taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin ödeme süresinin tekrardan uzatılması yönünde karar verildi” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar 520 bin taşınmaz  satıldı

Bugüne kadar 2/B kapsamında 728 bin hak sahibine yaklaşık 520 bin taşınmaz satıldığını ifade eden Özcan  “Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen ve Devlet ile Vatandaşlar arasında yıllardır süregelen kangren olmuş bir sorunu çözüme kavuşturan 6292 sayılı Kanun uyarınca, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazlardan (2/B taşınmazlarından) bugüne kadar 728 bin hak sahibine yaklaşık 520 bin taşınmaz satılmış olup, bu satışların toplam değeri 10,7 milyar TL'dir. Bu bedelin 7,8 milyar TL'si tahsil edilmiş, geri kalan kısmı ise taksitler halinde ödenmektedir. Söz konusu Kanundan daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesini sağlamak için, Süresi içinde başvurmayanların, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlerin, taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin, 30 Kasım 2018 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.

İşte başvuru için gerekli belgeler

2B arazileri başvuruları defterdarlık ve mal müdürlüklerinde yapılıyor. Başvuruda gerekli olan belgeler şu şekilde;

Nüfus cüzdanının fotokopisi,

Başvuru dilekçesi,

Başvuru bedeli makbuzu,

Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,

Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam