CHP’den alternatif 30 Ağustos töreni

CHP Bartın İl Örgütü, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında alternatif kutlama töreni düzenledi. Törende Atatürk Anıtına çelenk sunulurken günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapıldı.

CHP’den alternatif 30 Ağustos töreni Güncel

CHP Bartın İl Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. Yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda alternatif bir kutlama programı düzenledi. Programa CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, CHP Bartın İl Başkanı İlknur Erkan, Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bartın Şubesi Başkanı Yavuz Alpay, Eğitim İş Sendikası ve İnci Bankoğlu Eğitim ve  Kültür Vakfı (İBEV) temsilcileri ile çok sayıda partili katıldı. Kutlama programı CHP Bartın Milletvekili  Aysu Bankoğlu ve CHP İl Başkanı İlknur Erkan’ın Atatürk Anıtı'na parti çelengini sunmalarıyla başladı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitim İş Sendikası ve İBEV adında sunulan çelenklerin ardından aziz şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken daha sonra İstiklal Marşı okundu.

Bankoğlu: “Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum”

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu’da törendeki konuşmasında tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür edip, “Hepinize çok teşekkür ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutlarken büyük zorluklarla ve büyük mücadelelerle edindiğimiz Cumhuriyetimizin değerini yeniden idrak etmeye, kıymetini bilmeye hepinizi tekrar davet ediyorum. Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Erkan: “Millet olduğumuzun farkındayız”

Günün anlam ve önemine dair konuşmaların ilkini CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan yaptı. Erkan konuşmasında Türk Ordusunun 30 Ağustos’ta dünyada benzersiz bir mücadele ile işgal kuvvetlerini kesin bir yenilgiye uğrattığını kaydederek şunları söyledi:

 “30 Ağustos Zaferi’nin 96. yıldönümünde bütün olumsuzluklara rağmen sömürgeciliği yenilgiye uğratmış mazlum milletlere yol göstermiş bir milletin temsilcileri olarak, tam bağımsızlığa dayalı onurlu duruşumuzla Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaşma kararlılığını bir kez daha vurguluyoruz. Bilindiği gibi Türk milleti ve O’nun içinden doğan Türk ordusu, 30 Ağustos’ta dünyada benzersiz bir mücadele ile işgal kuvvetlerini kesin bir yenilgiye uğrattı. Bu nedenle 30 Ağustos ya istiklal ya ölüm parolasıyla, tam bağımsız yaşama bilincine erişmiş bir ulusun, çağdaş, demokratik, laik bir devletin temellerini attığı gündür. Son yıllarda belirli kesimlerin ‘darbeci-militarist’ çağrışımlar yaptığı iddiaları ve siyasi iktidarın uygulamaları, tüm milli bayramlarımızda olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramımızın da aslına uygun biçimde kutlanmasını engellemektedir. Oysa dünyada hangi ordu vardır ki, emperyalizme karşı kazandığı savaşı milletiyle birlikte gururla kutlamasın? Üstelik, Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı büyük taarruz ve kamuoyu vicdanının kabul etmediği davalarla itibarsızlaştırılmaya, halkın gözünde küçük düşürülmeye çalışılmaktadır. Esas amaçları, Türkiye’yi savunma gücünden yoksun bırakarak her türlü tehdide açık bir ülke haline getirmektedir.

Türkiye bölünmez bütünlüğünü her zaman koruyacaktır”

Üzerinden 96 yıl geçmiş olan bu zafer, Anadolu halkının kararlı duruşu ve fedakarlıkları ile ulu önder Mustafa Kemal’in yol göstericiliğinde, üstün bir askeri başarı olmasının yanında; din, dil, ırk ve inanç ayrımı gözetmeden omuz omuza mücadele veren bir halka onurunu ve bağımsızlığını tekrar kazandırmıştır. Onurla, kıvançla yıl dönümünü kutladığımız bu zaferle, tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen ve şartlar ne olursa olsun bağımsızlığından, vatanın bölünmez bütünlüğünden, bayrak sevgisinden, milli ve manevi değerlerinden asla vazgeçmeyen bir millet olduğumuzun farkındayız. Bu vesileyle şunu da belirtmek isteriz ki, Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bütünlüğünü her zaman koruyacaktır. Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan büyük Türk Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yıldönümünü en içten duygularımızla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Alpay, “Türkiye’nin bekası için çalışmaya devam edeceğiz”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bartın Şubesi Başkanı Yavuz Alpay ise Türk tarihinin dönüm noktasında kazanılan ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerini sağlamlaştıran Büyük Zaferin 96. yıl dönümünü gururla kutlamanın heyecanı içinde olduklarını kaydederek, “Atamızın huzurunda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ulu Önderimizin ve silah arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir mucizenin eseri olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve belirlediği temel niteliklerini, bugün ve gelecekte koruma, kollama, azim ve kararlılığımız ilelebet, nesilden nesle devam edecektir. Bu kutsal görevi yerine getirirken ilke ve devrimlerden aldığımız güçle, işaret ettiği uygarlık yolunda kararlı ilerleyişimizi sürdüreceğimizden ve Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğü ve bekası için yorulmadan çalışmaya devam edeceğimizden asla şüpheniz olmasın.” şeklinde konuştu.

“Bu zafer eşsiz bir eserdir”

Alpay konuşmasının devamında şunları söyledi:

“96. yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal'in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu Zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği Ulu Önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu da sağlanan Milli Birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusu'nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.

“Anadolu halkı tek bir yumruk olmuştur”

Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği kurtuluş savaşında, en son başkomutanlık meydan muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır 19 Mayıs 1919 'da başlatılan Kurtuluş savaşıyla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk'ün bağrına dayanan hançerin Ulus'ça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır". Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam