5. Bartın Bisiklet Festivali başladı

Bu yıl 5. gerçekleştirilen Bartın Bisiklet Festivali Gazehene Kültür Parkından Start aldı. Bu kapsamında Türkiye’nin 35 farklı ilinden gelen 170’in üzerinde bisikleti 4 gün boyunca Bartın’ın sahillerini turlayacak ve 175 kilometre pedal çevirecek. Bartın Valisi Nusret Dirim’in verdiği startla pedal çeviren pedaldaşlar 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla şehir turu attı. Şehir turu atan pedaşdaşlar arasında CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da yer aldı.

5. Bartın Bisiklet Festivali başladı Güncel

Bu yıl 5. gerçekleştirilen Bartın Bisiklet Festivali Gazhane Kültür Parkından Start aldı. Festival’in açılışına Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan, CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan da katıldı. Festivalin startını veren Vali Dirim, “Bugün Bartın için önemli bir bugün. Bunu 30 Ağustos Zafer Bayramına denk getirmeniz de ayrı bir incelik çok teşekkür ediyoruz. Bartın Belediyesine de destekleri için çok teşekkür ediyorum. Bartın’da bir farkındalık oluşturacaksınız. Çünkü Bartın’ın her tarafına aslında bisikletle ulaşılabiliyor. Ancak yeterince bisiklete binmediğimiz de bir gerçek. Bu 4 günlük süre içerisinde Bartın’ın turizm potansiyelini adım adım gezerek göreceksiniz. Buranın ciddi bir turizm potansiyeli var ve bu gibi etkinlikler de bunun tüm Türkiye’ye tanıtılmasında son derece önemli. Yolunuz açık olsun” dedi.

Artar: “Türkiye’nin 35 farklı ilinden gelen konuklarımız var”

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar  ise festivalle ilgili şu açıklamada bulundu:

5. Bartın Bisiklet Festivali’ni 30 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında Bartın’da düzenliyoruz. Her yıl gelen konuklarımıza bir memnuiyet anketi yapıyoruz. Bu anketin sonucunda daha önceki festivalimizde Bartın’ın yaylalarını ve Küre Dağları Milli Parkı ile yakın çevrelerini dolaştırmıştık. Bu yapılan ankette ise arkadaşlarımızdan Bartın’ın kıyı kesimlerinin dolaştırılması yönünde bir talep geldi. Bu yüzden de bu yıl Bartın’ın doğu ve batı sahillerini misafirlerimize gezdireceğiz. 170’in üzerinde resmi kaydımız var. Türkiye’nin 35 farklı ilinden gelen konuklarımız 4 gün boyunca yaklaşık Bartın kıyılarında 175 kilometre pedal çevirecekler.

Ana kamp alanı İnkumu

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir şehir tutu geçişi yapacağız. Ana kamp alanımız İnkumu. Bütün çıkışlarımızı buradan yapacağız. İlk gün Mugada, Hatipler kıyı kesimlerini turlayacağız. İkinci Amasra’yı hem doğu hem de batı girişinden olmak üzere konuklarımıza tanıtacağız. Son gün ise turumuz İnkumu’ndan başlayacak ve Gazhane Kültür Parkında sona erecek. Bu festivalimize Bartın Belediyesi başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük bisiklet firması olan Accell A.Ş  destek veriyor. Bunun dışında bizlere manevi olarak destek veren birçok isim var. Herkese şahsın ve Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği adına teşekkür ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.”

Dilmaç: “Bisiklet olan her yerde varız”

2 yıldır Bartın Bisiklet Festivaline destek olan  Accell Bisiklet Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhlis Dilmaç ise “5. Bartın Bisiklet Festivalindeyiz ve bisiklet olan her yerde varız. İnsanların doğayı kirletmemesi ve her şeyin daha güzel olması için bisikleti tercih ediyoruz ve teşvik ediyoruz. Geçen yıl pedaldaşlara destek olmuştuk. Bu yıl da aynı şekilde bunu severek yaptık. Karadeniz’in farklı bir coğrafyası, Bartın’ın da farklı bir doğası var. Bartın’ı da seviyoruz ve tercih ediyoruz. Bu konuda gelen tekliflerin hepsine açığız ama bizim asıl istediğimiz büyük illerin dışında bu tekliflerin Anadolu’dan gelmesi. Bu konuda ufakta olsa gelişmeler var ama bizim istediğimiz bunun daha artması. Çünkü biz sadece yurt içinden değil, yurt dışından insanların bu şekildeki organizasyonlara gelmesini istiyoruz. Başka türlü bisiklet kültürünü oluşturamayacağız” şeklinde konuştu.

Accell’den elektrikli bisiklet

Accell’in ürettiği elektrikli bisikleti de kısaca tanıdan Dilmaç “Elektrikli bisiklet deyince insanın aklına hız kolu olan scooter tarzı bisikletler geliyor. Ama aslında o bir bisiklet değil, scooter. Bu bisikletin doğasına aykırı. Bisiklette pedal çevirmek durumundasınız. Pedal çevirdiğiniz sürece hareket eden bir mekanizmaya sahipsiniz. Bu bisikletle çıkmayacağınız, rampa ve tepe yok” dedi.

İşte Festival rotası!

Festival kapsamında 4 gün boyunca Bartın’ın sahillerini turlayacak ve 175 kilometre pedal çevirecek olan pedaldaşların festival rotası ise şu şekilde:

Festivalinin ilk gününde katılımcılar Bartın Gazhane Parkında kayıt işlemlerinin ardından kahvaltılarını yaparak 17,56 km uzaklıktaki kamp yeri olan İnkumu’na pedal basıp kamp alanında çadırlarını kuracaklar. Festivalin ikinci günü katılımcıları 67,68 km’lik bir yol bekliyor. Kahvaltının ardından yola koyulacak olan bisiklet severler ilk olarak Mugada’ya pedal çevirecek. Buradaki yemek molasının ardından ise Mugada’ya birkaç kilometre uzaklıktaki Hatipler Plajına ulaşacak. Festivalin üçüncü günü ise bisiklet severleri 66,80 km’lik Amasra rotası bekliyor. Amasra’yı her açıdan görebilecek olan bisiklet severler gidişte Ahatlar Tepesinden ve dönüşte ise Bakacak’tan dönecek. Aynı günün akşamında ise bisiklet severleri kapanış programı bekliyor. Festivalin son günü ise 22.92 km’lik rotadan festivalin başladığı noktaya yani Gazhane Parkına hareket edilecek.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam