Motosiklet ve bisiklet hırsızları iş başında

Bartın’da Demirciler Mahallesindeki motosikleti ve Gölbucağı Mahallesindeki bisikleti çalan hırsızlar İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube ekiplerinin başarılı çalışması sonucu yakalandı. Yaşanan her iki ayrı hırsızlık olayında polisler tarafından ele geçirilen çalıntı motosiklet ve bisiklet asıl sahiplerine teslim edilirken şüphelilerin yaşlarının küçük olması dikkat çekti.

Motosiklet ve bisiklet hırsızları iş başında Güncel

Edinilen bilgilere göre hırsızlar Demirciler Mahallesi’nde Sokak üzerinde bırakılan bir motosikleti çaldı. Yaşanan hırsızlık olayının ardından harekete geçen Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş  Şube ekipleri hemen çalışma başlattı ve motosikleti çaldığından şüphelenilen şahsın küçük yaştaki Ö.K olduğu tespit etti.  Polis, çalıntı motosikleti kısa bir kovalamacanın ardından  Karaköy Mahallesi'nde şüpheli ile birlikte yakalandı. Çalıntı motosiklet sahibine teslim edilirken olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Küçük hırsızlar kameralardan ve polisten kaçamadı

Gölbucağı Mahallesi'nde ise E.U’nun yeni aldığı bisiklet kilitli olmasına karşın hırsızlar tarafından çalındı. Aynı şekilde olayla ilgili hemen soruşturma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri hırsızlık olayının yaşandığı  çevredeki güvenlik kameraları görüntülerini saniye saniye incelendi. Hırsızlık olayının gerçekleştiği ana ait görüntülere ulaşan polis, şüphelilerin  kilitli olan bisikleti ön tekerleği kaldırarak  çalındığını tespit etti. Polis, yine kamera görüntülerinden  şüphelilerin eşgallerini   belirlerken  iki şüphelinin de küçük yaşta olduğu anlaşıldı. Çalıntı bisikletin sahibine teslim edildiği ve şüphelilerin yakalandığı öğrenildi.

İşte motosiklet hırsızlarına karşı alınacak tedbirler! 

Bartın Asayiş  Şube Müdürlüğü motosiklet ve bisiklet hırsızlıklarına karşı vatandaşlara  şu uyarılarda bulundu:

“ Motosikletleri rastgele park etmeyelim.  Özellikle geceleri ışık alan ve güvenlik kamerası bulunan bir noktaya motosikletlerimizi bırakalım. Böylelikle çalınma riski daha aza indirgenmiş olur. Direksiyon kilitlerini mutlaka kilitleyin.

Sabit kilitleri sabit demirlere bağlamak sureti ile motosikletlerimizi kilitlemeliyiz ayrıca nitelikli kaliteli kilit ve zincirler kullanmalıyız.

 Ön lastik kısmına disk kilitleri mutlaka takılmalı

 Motosikletlerimiz üstünü örtmek sureti ile bu önlemleri almak hırsızlığın önlenmesi açısından daha etkili olacaktır.

İşte bisikletlerinizin çalınmasına karşı alınacak tedbirler!

 Bisikletlerinizi kilitlediğiniz yerin sağlam ve sabit olmasına dikkat edin. Bisikletlerimizi bağladığımız yerin sağlam şekilde zemine çakılı olduğumdan emin olmak için öncelikle onu sallayın.

Bisikletlerimizi komple çalmayı başaramayan hırsız sele veya tekerleğini çalmaya çalışabilir. Özellikle kolayca çıkarılabilen ön tekerleği bisikleti park ettiğiniz yere bağlayın . Pahalı bisikletler için iki kilit kullanmak daha güvenli olacaktır. Çalınabilecek ekipmanları yanınıza alınız.

Kilitler hırsızın bisikleti çalma süresini olabildiğince uzatmalı 12mm. İri kalınlıkta bir zincir bisikletin çalınma süresini oldukça geciktirecektir.

Bisikletinize mutlaka işaret koyun ve bisikletinizin fotoğrafını çekip kaydedin. Seri numarasını kaydedin.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam