KUMLUCA’DA FESTİVAL COŞKUSU

Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen Kumluca Halk ve Doğa Festivali gurbetteki Kumlucalılar başta olmak üzere yüzlerce Kumlucayı bir araya getirdi. Festival kapsamında ünlü Sanatçılar Songül Karlı ve Sezai Çağdaş sahne alırken Kumlucalılar Karlı ve Çağdaş konseriyle gönüllerince eğlendi. Kumluca Belediyesince yapımı tamamlanan Zeytin Dalı Köprüsü ve mesire alanı ise festival etkinlikleri çerçevesinde açıldı. Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, açılışta yaptığı konuşmada “Bizim anlayışımız bizden öncekini köreltmek değil, değerlendirmek ve ekonomiye kazandırmak” dedi. Kumlucalılar, festivalin ikinci günü de muhteşem doğasıyla insanı kendine hayran bırakan Gezen Yaylasında bir araya geldi.

KUMLUCA’DA FESTİVAL COŞKUSU Güncel

Akşam konser, gündüz yayla sefası

Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen  Kumluca Halk ve Doğa Festivali gurbetteki Kumlucalılar başta olmak üzere yüzlerce Kumlucayı bir araya getirdi.  Beldede iki gün süren festival etkinlikleri yapımında destekleri ve katkılar olan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın da katıldığı Zeytin dalı Köprüsü ve mesire alanın açılışıyla başladı.  Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği açılışta konuşan Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, anlayışlarının kendilerinden önce yapılanları köreltmek değil, değerlendirmek ve ekonomiye kazandırmak olduğunu söyledi. Kumluca Belediyesini zor şartlar altında devraldıklarını bir kez daha ifade eden Can, “Görevimizin 5. yılındayız ve bu bizim proje anlamında  dördüncü açılışımız.  Daha önce zor şartlar altında bir belediye devraldığımızı ifade etmiştim. Kapalı Pazaryeri ve açık alan düğün salonu projemizden sonra mesire alanı ve köprü projemizi de tamamlayarak çok şükür hizmete açıyoruz. Verdiğimiz sözleri yerine getirmenin mutluluğuyla birlikte bu bizi daha çok çalışmaya ve hizmet etmeye teşvik ediyor. Bu anlamda bizlere destek olan siz değerli hemşerilerimize her şeyden önce çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mesire alanı sosyal donatılarıyla tamam

Zeytin Dalı Köprüsüyle birlikte açılışı gerçekleştirilen mesire alanında yapılan çalışmalarla ilgili vatandaşlara bilgiler veren Can şunları kaydetti:

“Bu eserleri meydana getirmek tabi ki tek başına mümkün değil. Ben her zaman ifade ettim. Sayın Cemal Başkanımız bize her konuda destek oldu. Köprüden önce biz mesire alanına başlamıştık ve burası mezbelelik bir alandı. Başladığımız zaman yaklaşık olarak 100-150 kamyon doğu yaptık. Daha sonra üzerine 50 kamyon toprak takviyesi yaptık.  Bartın Gazhane Parkındaki aydınlatma direklerini sağ olsun Başkanımız bize gönderdi.  Ayrıca piknik masaları ve kamelyalar yerleştirdik. En son tuvaletleriyle mescidini tamamladık. 

Can: “Çimlendirme çalışmaları devam edecek”

Yalnız çimlendirmeyle ilgili küçük bir sorunumuz oldu. Yaz döneminde kesip yapıştırma çimleriyle ormandan takviye yaptık.  Malumunuz yağmur yağmadığı içinde artık topraktan çim almak mümkün değil. Açılıştan sonra bu çalışmamıza devam edeceğiz. Ben bize her zaman destek olan çok değerli Belediye Başkanıma sizlerin huzurunda bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

“Amacımız bizden öncekini köreltmek değil”

Köprünün aylarının ve gövdesinin kendi dönemlerinden önce Kumluca’ya geldiğini dile getiren Can, “Şuandaki köprünün ayakları ve gövdesi bizden önceki dönemde Kumluca’ya geldi.  Atıl durumdaydı. Bizim anlayışımız bizden öncekini köreltmek değil, değerlendirmek ve ekonomiye kazandırmak.  Bizden önceki dönemden kalan demirleri buraya köprü yaparak Kumluca’nın hizmetine sunduk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sayın Başkanım da köprünün aydınlatmasına bizleri kırmayarak destek oldu.  Biz ne başarıyorsak öncelikle sizlerin desteğiyle sonra da Sayın Başkanımızın bizlere katkılarıyla gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Neden Zeytin Dalı?

Köprünün adının neden Zeytin Dalı olduğunu  vatandaşlara açıklayan Can, “Köprünün ismi Zeytin Dalı Köprüsü.  Adını Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin’e gerçekleştirdiği harekâttan aldı.  Zaferle taçlandırılan bu harekatın adını biz Belediye Meclis kararıyla yaşatmak istedik. Yüce milletimizin tarihinde sayısız zaferler var. Adı unutulmasın istedik.  Gelecek nesillerimiz bu zaferleri unutmasın istiyoruz.  Bir Türk evladı olarak ta bunu görevlerimizden bir tanesi olarak kabul ediyoruz.  Bu anlamda da çalışmalarımız devam edecek” ifadelerinde bulundu.

Akın: “Bu bölgede bu büyüklükte kapalı pazaryeri hiç görmedim”

Kumluca Belediyesiyle Bartın Belediyesinin kardeş belediye olduklarını vurgulayan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da  şunları söyledi:

“Sayın Belediye Başkanımız burada Kumluca halkıyla Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte gerçekten güzel şeyler gerçekleştirdi. Bu bölgede bu büyüklükte kapalı pazaryeri hiç görmedim.  Gerçekten çok güzel oldu ve en az Kumluca’ya 50 yıl hizmet edecek şekilde oldu.  Biz Bartın’da da en az 50 yıllık hizmetlere imza atıyoruz. “Gelecek seçim için aman şuraya rötuş yapalım” düşüncesi pek bizim düsturumuza uymuyor.  Açık alan düğün salonu da çok atıl durumdaydı ama şimdi güzel bir hizmet alanı oldu.

“Biz Kumluca Belediyesiyle kardeş belediyeyiz”

Şimdide yeni piknik alanı yapıldı. Piknik alanları oluşturmak gerçekten çok önemli. Bartın’ın her yeri piknik alanı ama sosyal donatısı olmak şartıyla. Sosyal donatı olmayınca piknik alanı vasfından çıkıyor. Özellikle ailece gidilebilecek alanlar çok çok önemli. Biz Kumluca Belediyesiyle kardeş belediyeyiz.  Biz gücümüz yetiği kadarıyla ve kanunlar çerçevesinde elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.  Allah bu hizmetleri daim eylesin. Zeytin Dalı Harekatı, Türk milletinin tarihindeki başarılardan bir tanesi. Bunun için de köprünün ismi gerçekten güzel. Zeytin Dalı Harekatında şehit olan kardeşlerimizin  Allah mekanlarını cennet eylesin.  Gazi olanlara da Allah şifalar versin.

Belediyeden Toplu Sünnet Şöleni

Can ve Akın yapılan duaların ardından köprünün açılışını birlikte gerçekleştirdi ve köprüyle birlikte mesire alanını da gezdi.  Festival kapsamında yine Kumluca Belediyesi taraşından Beldede Toplu Sünnet Şöleni de düzenledi. Sünnet olan çocuklar için konvoy yapılarak şehir turu atılırken İsmail Can ve Cemal Akın çocuklara sünnet hediyesi vermeyi de ihmal etmedi.

Çağdaş ve Karlı’dan coşturan konser

Festivalin akşam etkinlikleri de en az gündüz etkinlikleri kadar hareketli geçti. Kumlucaları akşam ilk olarak Batı Karadeniz Bölgesinin çok yakından tanıdığı bir isim olan Sezai Çağdaş konseriyle gönüllerince eğlenirken Çağdaş’ın ardında Türk Halk Müziğinin sevilen ismi Songül Karlı sahne aldı. Karlı seslendirdiği şarkılarla ve sahne performansıyla bir kez daha gönülleri fethetmeyi bildi. İsmail Can ise  konser arasında  Cemal Akın’a kendilerini yalnız bırakmadığı ve her zaman kendilerine destek olduğu için teşekkür plaketi takdim etti.

Muhteşem doğal güzelliğiyle Gezen Yaylası

Festivalin ikinci günü muhteşem doğasıyla insanı kendi hayran bırakan Gezen Yaylasında geçti. Birçok gurbetçi Kumlucalı, akrabalarıyla ve belde halkıyla yayladaki etkinliklerde bir araya geldi. Aileler, yaylada hem çocuklarıyla birlikte piknik yaptı hem de  Belediyenin Antika Organizasyon’la ortaklaşa düzenlediği eğlenceyle gönüllerince eğlendi. 

“Hedefimiz birlik ve beraberliği sağlamak”

İsmail Can ise festival kapsamında yapılan yayla etkinliklerine katılan ailelerle yakından ilgilenirken kemankeşlerle de ok atma denemeleri yaptı. Etkinliklere katılan herkese teşekkür eden Can şöyle konuştu:

“Halk ve Doğa Festivalimizin ikinci günündeyiz.  Halk konserleriyle ilk günü tamamladık.  Hep birlikte bugün de Gezen Yaylasındayız. Öncelikle katılımlarınızdan dolayı ben hepinize çok teşekkür ediyorum.  İnşallah eğleniyorsunuzdur. Festivali yaparken ki ilk hedefimiz zaten birlik ve beraberliği sağlamak. Gurbetçilerimizle Kumluca’da yaşayan hemşerilerimizi, akrabaları bir araya getirmek. Hoşça vakit geçirmek. Biz vesile oluyoruz. İnşallah bu anlamda da başarılı olmuşuzdur.

“Sizleri misafir etmekten onur ve gurur duyarız”

Gezen Yaylasına yol durumu biraz sıkıntılı. Eğer bu yol Belediyenin sorumluluk alanında olsa da yolu keşke düzenli hale getirsek. Daha güzel hale getirsek. Ancak yol bizim sorumluluk alanımızda değil. Kumluca Belediyesi olarak her zaman emrinizdeyiz ve kapımız sizlere açık. İşiniz olsun, olmasın ne zaman isterseniz Belediyemizde sizleri misafir etmekten onur ve gurur duyarız.  Bizleri yalnız bırakmayan Antika Organizasyona da teşekkür etmek istiyorum.  Hepinize iyi eğlenceler diliyorum.

Gezen Yaylasındaki etkinlikler akşam saatleriyle birlikte son buldu.

Gezen Yaylası

Peki Kumluca’nın doğal güzellikleri arasında başı çeken Gezen Yaylasına nasıl ulaşılıyor? Yaylanın özellikleri neler? İşte yaylada yapabilecekleriniz!

Ardıç bölgesindeki iki yayladan birisi olan Gezen Yaylası, Ardıç Yaylası’na 8 Km uzaklıkta.  Ardıç Yaylası ile aynı özelliklere sahip olup, 2 hektar büyüklüğünde. Yaylanın yükseltisi 1400 metre. Gezen Yaylası’ndan 8 km uzaklıktaki Kokurdan ile Kokurdan’dan 6 km mesafedeki Turna Düzlüğü, diğer görülmeye değer yerlerden.

Gezen Yaylasına ulaşım karayolu ile Kumluca Beldesi üzerinden yapılıyor. Devrek-Çaycuma, Çaycuma-Kozcağız yolu takip edilerek Kumluca Beldesine varılıyor. Buradan orman içerisine 20 km’lik zor arazi şartlarında ilerleyen yol tabelaları takiple sizi Gezen Yaylasına çıkarıyor.

Kumluca Beldesinde her türlü ihtiyacınızı karşılayarak, dinlenebilirsiniz. Gezen Yaylasına çıkarken bol bol fotoğraf çekerek foto safari yapabilirsiniz. Gezen Yaylasında doğal orman hayatını gözlemleyebilirsiniz. Ciğerlerinizi bol oksijenler doldurabilirsiniz. Malzemelerinizi yanınızda götürerek piknik yapabilirsiniz.

 

 

 

                                                                                                                                                       

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam