Haziranda yumurta üretimi azaldı, süt üretimi arttı

Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde Tavuk yumurtası üretimi haziran ayında 2017 yılının aynı ayına göre azaldı. Süt üretimi ise arttı.

Haziranda yumurta üretimi azaldı, süt üretimi arttı Güncel

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı  kümes hayvancılığı üretimi ve süt ve süt ürünleri üretimi verilerini yayımladı. Kümes hayvancılığı üretimi verilerine göre tavuk yumurtası üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 5,5, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 azalarak 1,5 milyar adet olarak gerçekleşti Kesilen tavuk sayısı ise  haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 11,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azaldı. Haziran ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 7,6 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,3 arttı.

Tavuk eti üretimi azaldı

Tavuk eti üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 10,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 azaldı. Haziran ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 10 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,8 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,2 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,04 azaldı.

Süt üretimi arttı

TÜİK’in yayımladığı süt ve süt ürünleri üretimi verilerine göre ise Toplanan inek sütü miktarı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,1 arttı. Ticari süt işletmelerince Haziran ayında 848 bin 378 ton inek sütü toplandı. Haziran ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 118 bin 755 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artış gösterdi.

 Peynir üretimi arttı

İnek peyniri üretimi 60 bin 58 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 4 bin 590 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,3 arttı. Yoğurt üretimi 99 bin 862 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 arttı. Ayran üretimi ise 60 bin 6 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,5 artış gösterdi.

Protein oranı ortalama yüzde 3,2

Haziran ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,3 arttı.

Tarım ürünleri üretimi arttı

Yine TÜİK’in yayımladığı temmuz ayı  Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi rakamlarına bakıldığında Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım–ÜFE), Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,71, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,67, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,72 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 10,59 artış gösterdi.
Bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 1,72, ormancılık ürünlerinde yüzde 0,86 ve balıkçılıkta yüzde 2,04 artış gerçekleşti.
 
En fazla artış çok yıllık bitkisel ürünlerde 

Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 3,20, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 1,54 ve tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,28 artış gerçekleşti.
 
Alt tarım gruplarından sebzelerde arttış
 

Alt tarım gruplarından; çeltik yüzde 4,22, diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler yüzde 4,40 ve koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları yüzde 1,46 artış, yağlı meyveler yüzde 2,41, tahıllar yüzde 1,66 ve lifli bitkiler yüzde 0,30 azalış gösterdi.  
 
 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam