AK Parti 17 yaşında

14 Ağustos 2001 yılında kurulan ve 2002 yılındaki seçimlerde tek başına iktidara gelen AK Parti, kuruluşunun 17. yılını kutluyor. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 17 yılda sandıktan 13 seçimin galibi çıkan AK Parti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. AK Parti’nin kaderinin Türkiye’nin kaderi olduğunu ifade eden Tunç, “Bu dava 17 yıllık bir dava değildir. Kökleri medeniyetimize dayanan, Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Osmanlıdan Cumhuriyetimize milleti esas alan kutlu bir davanın adıdır. AK Parti milletin sesidir. AK Parti Türkiye partisidir. AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderidir” dedi.

AK Parti 17 yaşında Güncel

TUNÇ: “AK PARTİ’NİN KADERİ TÜRKİYE’NİN KADERİDİR”

14 Ağustos 2001 yılında kurulan ve 2002 yılındaki seçimlerde tek başına iktidara gelen AK Parti, kuruluşunun 17. yılını kutluyor. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 17 yılda sandıktan 13 seçimin galibi çıkan AK Parti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana 17 yıl geçtiğini ve 16 yıldan bu yana da iktidarda millete hizmet ettiğini belirten Yılmaz  Tunç, “AK Parti’nin kurulduğu yılları hatırlayalım, temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının zor olduğu, yatırımların durduğu, siyasi krizlerle çalkalanan, ekonomik krizler yüzünden memurun emeklinin maaşlarının ödenemez hale geldiği, esnafın yazar kasaları fırlattığı, insanlarımızın hastane kuyruklarına mahkum edildiği yılları hatırlayalım, işte o günlerde siyasetçiye olan güvenin yerlerde sürüklendiği dönemde milletimiz bir çıkış yolu buldu ve AK Parti’nin kuruluşunu sağlayarak, Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Kadroları iktidara taşıdı” dedi.  

“Türkiye’nin çözülemeyen sorunlarını çözdük”

AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren Türkiye’nin kronikleşmiş tüm meselelerini tek tek ele alarak çözdüğünü ifade eden  Yılmaz Tunç, eğitim, sağlık, ulaşım ve ekonomik kalkınma başta olmak üzere her alanda hayal dahi edilemeyen icraatlara imza attıklarını, milli silahlarını üreten, dünyanın dev projelerini bir bir hayata geçiren, Türkiye’yi 4 kat büyüten bir başarıya imza attıklarını, dış politikada onurlu ve dik duruş gösterdiklerini söyledi.

“Karanlık planları milletimizin desteği ile aştık”

Türkiye’nin kalkınmasından rahatsız olan çevrelerin, Türkiye’nin dış politikada haklının ve mazlumun yanında yer almasından rahatsız olan küresel güçlerin, AK Parti’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın önünü kesmek için son 10 yıldan bu yana karanlık planları devreye sokmak istediklerini kaydeden Tunç, “Devreye sokulmak istenen planları milletimizin desteği ile aşmayı başardık ve kutlu yürüyüşümüzü kesintiye uğrattırmadık” ifadelerinde bulundu.

“15 Temmuz’da Türkiye’nin yönetimi müstevlilere devredilmek istendi”

15 Temmuz darbe girişimi ile Türkiye’nin yönetiminin müstevlilere devredilmek istendiğini dile getiren Tunç, “15 Temmuz karanlık gecesi, milletimizin kahramanlığı sayesinde aydınlık bir sabaha  evrildi. Bu asil millet, Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, bağımsızlık mücadelesinin, vatan ve bayrak müdafaasının nasıl yapıldığını, demokrasi ve insan hakları savunuculuğunun nasıl yapıldığını tüm dünyaya gösterdi. O gece Türk milletinin genlerinde bulunan Çanakkale ruhu, Kurtuluş savaşı ruhu yeniden kendini gösterdi” şeklinde konuştu.

“Ekonomik savaşı da kazanacağız”

Gezi olayları ile terör olayları ile 17-25 Aralık yargı darbesi girişimi ile, 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi ile başaramadıklarını ekonomik manipülasyonlarla başarmak isteyenlerin hayallerini de boşa çıkaracak güçte olduklarını belirten Tunç, “Millet olarak birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirerek ülkemizi dünyanın en güçlü ekonomisi yapma hedefimizden vazgeçmeden daha çok çalışacak, daha çok üretecek, daha çok yatırım yapacak, ülkemizin kalkınması için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bu güne kadar, Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları, milletimize kurulan tuzakları hep birlikte nasıl bozmuş isek, nice badireleri aşmayı nasıl başarabilmiş isek, ekonomik manipülasyonlarla Türkiye’ye diz çöktürmek isteyenlerin hevesini de  boşa çıkaracağız ve bu mücadeleyi de yine milletimizle birlikte kazanacağız” dedi.  

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile demokrasimiz güçlenecek”

Yılmaz Tunç, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 16 yıldan buyana milletin refahını artırmak, Türkiye’yi dünyanın süper devletlerinden biri yapmak için mücadele ettiğini kaydederek “16 Nisan 2017 referandumu ile milletimizin onayladığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulaması 24 Haziran 2018 seçimlerinin akabinde başladı.  Ve ülkemiz yeni bir yönetim sistemine adım attı. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizi daha da güçlendirecek, hızlı karar alan, hızlı uygulayan yeni hükümet sistemi ile ülkemiz, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize daha kolay ulaşacak” ifadelerinde bulundu.

“AK Parti, 17 yılda 13 seçimin galibi”

 Tunç, dünyanın dev projelerine imza atan, 81 vilayeti baştan başa eserlerle donatan AK Parti’nin son 17 yılda gerçekleştirilen 6 genel seçim, 3 yerel seçim, 3 referandum, 2 Cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere 13 seçimden bu yana milletin açık ara desteğini aldığını, bu desteğe layık olabilmek için tüm AK kadroların  gece gündüz koşturduğunu söyledi.

“Nice AK yıllara…”

Tunç, mesajının sonunda, AK Parti’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte, milletimize yeni bir atılım dönemi yaşatacağını ve Türkiye’yi çok daha ileriye taşıyacağını belirterek, “Bu davaya gönül veren herkese şükran borçluyuz, partimize emeği geçenlere teşekkür ediyoruz, ahirete intikal eden teşkilat mensuplarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyoruz. Nice AK yıllara…” şeklinde konuştu.

Kalaycı: “Partimiz milletimizle var olmaya devam edecektir”

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı da yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelerde bulundu:

“Ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların yaşandığı bir dönemde tarih sahnesine çıkan AK Parti, kurucusu ve liderimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde kutlu yürüyüşünü sürdürüyor. Partimiz, her türlü güçlüğe rağmen, milletimizle birlikte var olmaya devam edecektir. AK Parti kurulduğu günden bugüne kendisini millete adamış ak kadrolarıyla ülkemizde hayal bile edilemeyen yeniliklere ve reformlara imzalar atmıştır. AK Parti teşkilatı olarak ilk günkü heyecan, azim ve inançla hizmet etme sorumluluğunun idraki içerisinde çalışmaya devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'te Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu hedefler doğrultusunda tüm engellemelere ve zorluklara rağmen bu hedeflere ulaşacaktır. Bunda en büyük pay tabii ki hiç kuşkusuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve ona inanan, onun davasını davası olarak gören aziz milletimizdedir. 

“2023, 2053 ve 2071 hedeflerine inanç ve azimle yürüyeceğiz”

Milletimizin AK Parti'ye olan desteği, ülkemizin istiklal ve istikbaline verdiği destekle doğru orantılıdır. İşte bu sebepten dolayı milletimiz ile omuz omuza hareket ederek 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine inanç ve azimle yürüyeceğiz. Türk siyasi tarihine adını her alanda altın harflerle yazdırmış olan AK Parti, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, önderliğinde, AK kadrolarıyla ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyan partimizin tüm değerli mensuplarını kutluyor, bu duygu ve düşüncelerle partimizin 17. kuruluş yılının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

6 genel, 3 yerel seçim kazandı

2001'den bu yana 2 Cumhurbaşkanı, 4 başbakan çıkaran AK Parti, Bu güne kadar 6 genel, 3 yerel seçim kazandı. Seçmen,  3 referandum ve 3 Cumhurbaşkanı seçiminde de seçiminde de “AK Parti” dedi.  3 Kasım 2002'deki genel seçimlerde yüzde 34,28'lik oy alan AK Parti, tek başına iktidar oldu. İkinci sandık galibiyetini 2004’teki yerel seçimlerde alan AK Parti, Ülke genelinde yüzde 40,2 oy aldı.  2007 genel seçimlerinde ise AK Parti,   yüzde 46,58 oy almayı başararak yine tek başına iktidar oldu.

Erdoğan halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanı

2009’daki yerel seçimlerde AK Parti yüzde 38,6 oy alırken  2010’daki referandumda halk anayasa değişikliğine yüzde 57,88’lik oranla "Evet" dedi. AK Parti 2011’deki genel seçimlerde ise yüzde 49,83’lük oranla  yeniden iktidara gelirken  2014’teki Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51,79’luk oranla ilk turda seçilerek ilk defa halkın seçtiği  Cumhurbaşkanı oldu.

16 Nisan’da yeni sisteme geçildi

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde  halkın yüzde 40,9’unun oyunu alarak sandıktan birinci parti olarak çıkan AK Parti, 1 Kasım 2015 erken seçimlerinde yüzde 49,50 oy alarak tek başına iktidar oldu. 16 Nisan 2017 referandumunda halk yüzde 51,41 ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine “Evet” dedi. AK Parti 24 Haziran’daki  seçimlerden yüzde 42,56 oranında oy alarak yeniden tek başına iktidara gelirken Cumhurbaşkanlığı seçimlerde de halk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  yüzde 52,59 oranında destek vererek Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçti.

AK Parti’de 17 yıl kutlamaları 18 Ağustos’ta yapılacak olağan kongrede gerçekleştirilecek.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam